Справа № 127/11764/22
Провадження № 2/127/1451/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2022 року Вінницький міський суд Вінницької області
у складі головуючого судді Ан О.В.
за участю секретаря Поляруш І.О.
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянув у судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
ВИРІШИВ:
У червні 2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ВМР та просив зобов'язати відповідача Вінницьку міську раду надати позивачу трикімнатну квартиру, яку йому не було надано в порядку черговості, визнати протиправними дії відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо позбавлення його права на отримання квартири в порядку черговості заводу засобів автоматики (перейменовано на ВАТ «ТЕРМІНАЛ») та стягнути на його користь по 250 000 грн. моральної шкоди з кожного. Мотивував заявлені вимоги тим, що в період з 12.12.1972 по 17.08.1999 він працював столярем на ВАТ Завод «Термінал». В період роботи позивача на заводі, відповідно до протоколу №12 розширеного засідання заводського комітету профсоюзу заводу засобів автоматики, його було поставлено в чергу на отримання житла. Вказане житло він не отримав у зв'язку із незаконними діями відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 через, що йому було спричинено душевні страждання, тому вважає, що у нього виникло право на стягнення з них моральної шкоди. Розмір моральної шкоди позивач визначив у сумі 250 000 грн. з кожного відповідача. Вважає, що відповідач ВМР брала на той час в борг 25 квартир в п'яти побудованих заводом квартирах, тому вважає, що має право вимагати від міськради, яка не була своєчасно надана заводом згідно черги.
Ухвалою суду від 29.06.2022 провадження у справі відкрито та вирішено розгляд справи здійснити у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 07.11.2022 провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ВМР про визнання дій протиправними, стягнення моральної шкоди внаслідок позбавлення права на житло та зобов'язання надати квартиру - закрито у частині вимог до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Оскільки Вінницьким міським судом Вінницької області розглянуто цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, відшкодування моральної шкоди.
З огляду на це не розглянутими залишились позовні вимог ОСОБА_1 до Вінницької міської ради про зобов'язання надати позивачу трикімнатну квартиру, яку йому не було надано в порядку черговості.
Ухвалою суду від 07.11.2022 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити, вказав, що саме ВМР видає ордери на заселення житла, контролює правильність видачі. Позивач вказав, що на черзі отримання житла під номером 40 він перебував в ПО "Термінал", де працював столярем. ПО "Термінал" будувало на території міста Вінниці житло для своїх працівників. Ордери на заселення житла надавала Вінницька міська рада. Оскільки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 порушили черговість отримання житла відносно нього він своєчасно не отримав житло. До цього часу в однокімнатній квартирі проживають троє членів його сім'ї. Його дружина хворіє на тяжке захворювання і він доглядає за нею. Вінницька міська рада брала в ПО "Термінал" в борг 25 квартир в п'яти побудованих ПО "Термінал" будинках.
Вінницька міська рада у встановлений судом строк надала відзив у якому проти позову заперечила та зазначила, що квартирний облік відповідно до законодавства УРСР вівся за місцем роботи, а за бажанням також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання. Відповідно до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень зазначено, що громадяни беруться на квартирний облік за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. Пунктом 58 Правил зазначено, що жилі приміщення в будинках відомчого житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
У судовому засіданні пояснення надані у відзиві підтримав, тому вважає, що Вінницька міська рада не належний відповідач з огляду на це просив у задоволенні позову відмовити.
Як загально відомий факт суд визнав повноваження Вінницької міської ради, викладені на сайті vmr.gov.ua. Міська рада є органом, що представляє міську громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження міського самоврядування, визначені Конституцією та законами України. Міська рада складається з депутатів і обирається міською громадою.
Судом встановлено, в період роботи позивача, відповідно до протоколу №12 розширеного засідання заводського комітету профсоюзу заводу засобів автоматики від 24.02.1976, його було поставлено в чергу на отримання житла.
Рішенням Ленінського народного суду міста Вінниці від 01.03.1983 з ОСОБА_1 було знято дисциплінарне стягнення сувору догану, накладену наказом №147 від 04.04.1982.
Відповідно до відповіді на запит ОСОБА_1 Вінницьким відділом поліції НПУ ГУНП у Вінницькій області було здійснено комісійний виїзд та перевірку будинків, які побудовані ВАТ «Термінал».
Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 19.02.2015 №127/1889/15-к скаргу ОСОБА_1 задоволено та скасовано на постанову слідчого ВРЗ ЛКР СВ ВМВ УМВС України у Вінницькій області Мельника С.А. від 24.11.2014 про закриття кримінального провадження №12013010390000579.
Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Великою палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі №129/1033/13-ц було зроблено висновок, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (постанова Касаційного господарського суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18).
Згідно п. З Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР , затвердженого Постановою Ради Міністрів Української РСР Української Республіканської Ради Професійних Спілок від 11 грудня 1984 р. N 470 , Квартирний облік, установлення черговості на одержання жилої площі, а також її розподіл здійснюються під громадським контролем і з додержанням гласності. Рішення виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень приймаються за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті у складі голови або заступника голови виконавчого комітету (голова комісії), представника профспілкового органу (заступник голови комісії), депутатів Ради, представників громадських організацій, трудових колективів. Склад комісії затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради. З питань, що розглядаються, комісія підготовляє пропозиції і вносить їх на розгляд виконавчого комітету місцевої Ради.
На підприємствах, в установах, організаціях пропозиції з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень підготовляються комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету і вносяться нею на спільний розгляд адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації та відповідного профспілкового комітету.
Згідно ст. 15 ЖК України, виконавчі комітети районних, міських, районних у містах рад у межах і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими актами законодавства України, на території району, міста, району в місті:1) здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду (частина перша статті 30);
2) керують житловим господарством, забезпечують належний технічний стан, капітальний і поточний ремонт житлового фонду, що є у віданні ради;
3) здійснюють управління житловим фондом місцевих рад (частина перша статті 18);
4) здійснюють контроль за станом та експлуатацією відомчого житлового фонду;
5) здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36), а також контроль за станом цього обліку на підприємствах, в установах, організаціях (стаття 41), затверджують рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов (стаття 39);
6) приймають рішення про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду місцевої ради (стаття 51), затверджують спільні рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації про надання жилих приміщень у будинках відомчого житлового фонду (стаття 52);
7) здійснюють облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу (частина четверта статті 134), затверджують списки осіб, які вступають до житлово-будівельного кооперативу, і рішення загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу про прийом до членів кооперативу та про надання квартири (частина шоста статті 137, частина перша статті 141);
8) здійснюють контроль за діяльністю житлово-будівельних кооперативів, за експлуатацією та ремонтом належних їм будинків, скасовують рішення загальних зборів або правління житлово-будівельного кооперативу, що суперечать законодавству (стаття 138);
9) приймають рішення про включення жилих приміщень до числа службових (стаття 118), затверджують рішення загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених про включення жилих приміщень у будинках колгоспів до числа службових і перелік категорій робітників, яким можуть надаватися такі приміщення (стаття 120);
10) видають ордери на жилі приміщення (частина перша статті 58, частина перша статті 122, частина друга статті 141);
11) видають охоронні свідоцтва (броню) на жилі приміщення (стаття 75);
12) здійснюють контроль за утриманням будинків, що належать громадянам (стаття 154);
13) подають громадянам допомогу в проведенні ремонту жилих приміщень (стаття 178).
Виконавчі комітети районних, міських, районних у містах рад вирішують й інші питання в галузі використання і забезпечення схоронності житлового фонду, віднесені до їх відання законодавством України.
Отже видача ордерів, затвердження спільні рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації про надання жилих приміщень у будинках відомчого житлового фонду відноситься до компетенції виконавчих комітетів , а не місцевих рад.
Отже позивач не довів, що Вінницька міська рада перебуває з ним у правових відносинах, у тому числі щодо забезпечення житлових прав. .
Позивач не надав доказів, згідно яких ВМР рада зобов'язана вчинити певні дії в тому числі надати позивачу житлове помешкання троьохкімнатну квартиру.
Тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Вінницької міської ради слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12,13, 81, 82, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Вінницької міської ради про зобов'язання надати квартиру - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в Вінницькому апеляційному суді через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 30 днів позивачем з моменту проголошення поданням апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. . У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , пенсіонер, мешкає: АДРЕСА_1 .
Відповідач Вінницька міська рада, адреса: вул. Соборна, 59 м. Вінниця, е-mail: vinrada@vmr.gov.ua.
Повний текст судового рішення складено 21.12.2022
Суддя :