Рішення від 23.12.2022 по справі 440/10335/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/10335/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні з 01 грудня 2019 року перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» від 25 листопада 2022 року № 33/37-4/10039, за прирівняною посадою поліцейського станом на 19 листопада 2019 року;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» від 25 листопада 2022 року № 33/37-4/10039, за прирівняною посадою поліцейського станом на 19 листопада 2019 року, та провести виплати з урахуванням раніше сплачених сум /а.с.1-10/.

Позов обґрунтований тим, що 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Також рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року. У зв'язку із втратою чинності положень пункту 3 постанови №103 та змін до Порядку №45 виникли підстави відповідно до статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року для перерахунку з 01 грудня 2019 року пенсій, призначених згідно із вказаним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського №33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року, виданої ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області". Однак, листом ГУ ПФУ в Полтавській області №13195-11661/К-02/8-1600/22 від 30 листопада 2022 року повідомлено про те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, оскільки після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 інші рішення Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалися. З бездіяльністю ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням розміру грошового забезпечення померлого годувальника станом на листопад 2019 року, позивач не погоджується та вважає її протиправною.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 38/ зазначив, що положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, встановлено алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу для проведення перерахунку пенсії. Із втратою чинності положень пунктів постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року та окремих пунктів Порядку №45 цей алгоритм дій не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки та направлення її до пенсійного органу законодавством не встановлено.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

20 березня 2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Полтавській області відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року складено довідку №4/10039 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) /а.с. 42/, згідно з якою розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (45%) - 2025,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн, премія (2,76%) - 190,44 грн, а всього - 7090,44 грн.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № 1603017452 від 01 серпня 2021 року ОСОБА_1 з 01 серпня 2021 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 30 % від грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (45%) - 2025,00 грн, премія (2,76%) - 69,00 грн, а всього - 6594,00 грн /а.с. 43, 46/.

У зв'язку з уточненням додаткових видів грошового забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2021 року з урахуванням грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (45%) - 2025,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн, премія (2,76%) - 190,44 грн, а всього - 7090,44 грн /а.с. 41/.

25 листопада 2022 року Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року та на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19 складено довідку про розмір грошового забезпечення №33/37-4/10039 /а.с. 40/, в якій вказано, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського "старший оперуповноважений управлінь, відділів (відділень) поліції" становив: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (45 %) - 2025,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,92%) - 2931,03 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн, премія (71,06%) - 6985,93 грн, всього - 16816,96 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №13195-11661/К-02/8-1600/22 від 30 листопада 2022 року /а.с. 30/ на звернення ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення № 33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року повідомлено про те, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року інші рішення Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалися та підстави для перегляду розміру пенсії ОСОБА_1 відсутні.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії у разі втрати годувальника з 01 грудня 2019 року з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" від 25 листопада 2022 року № 33/37-4/10039, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ /далі - Закон № 2011-XII/ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частинами другою та третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року /далі - Закон №2262-ХІІ/.

Відповідно до положень статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Статтею 29 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків; б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Частиною першою статті 45 Закону №2262-ХІІ передбачено, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

З наведеного правового регулювання слідує, що розмір пенсії у разі втрати годувальника обчислюється виходячи із грошового забезпечення (заробітку), з якого розраховується пенсія годувальникові.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 43 «Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій» Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.

Строки та порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтями 51 та 63 Закону №2262-XII.

Так, згідно з частинами другою та третьою статті 51 «Строки перерахунку призначених пенсій» Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частинами першою, третьою та четвертою статті 63 “Перерахунок раніше призначених пенсій» Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З аналізу наведених норм слідує, що пенсія, яка призначена за Законом № 2262-ХІІ, підлягає перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення (зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій) відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Перерахунок пенсій здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, та за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 /далі - Порядок №45/, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз наведених норм Порядку №45 дає підстави для висновку, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. А оскільки пенсія, яка призначена за Законом № 2262-ХІІ, підлягає перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, то є підстави стверджувати, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складається у разі підвищення грошового забезпечення.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" /далі - Постанова №988/, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Пунктами 1, 2 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 3 Постанови № 988 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, із числа осіб, які не перебували на службі в поліції перед зарахуванням на навчання, у розмірах згідно з додатком 2; схему тарифних коефіцієнтів за посадами курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, у розмірах згідно з додатком 2-1; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Разом з тим, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 /далі - Постанова №103/, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року визнано нечинним.

Отже, з 19 листопада 2019 року пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували складові грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для обчислення та перерахунку пенсії відсутні.

Виходячи із системного аналізу статей 43, 51 та 63 Закону №2262-ХІІ та беручи до уваги те, що пункт 3 Постанови №103, який обмежував види грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії, визнано протиправним та скасовано рішенням суду у справі №826/12704/18, що набрало законної сили 19 листопада 2019 року, позивач має право на перерахунок пенсії в разі втрати годувальника відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року, в якій складові (розміри та види) грошового забезпечення визначені уповноваженим органом згідно з Постановою № 988 станом на листопад 2019 року.

Таким чином, відмова ГУ ПФУ у Полтавській області у перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення померлого годувальника за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року не ґрунтується на вимогах законодавства.

Оскільки право на отримання пенсії, виходячи зі складових грошового забезпечення, визначених згідно з Постановою № 988, виникло у померлого годувальника позивача з 01 грудня 2019 року, а пенсію по втраті годувальника призначено позивачу - 01 серпня 2021 року, то враховуючи приписи статті 51 Закону № 2262-ХІІ, суд доходить висновку, що пенсія у разі втрати годувальника підлягає перерахунку позивачу з 01 серпня 2021 року (з дати призначення їй пенсії у разі втрати годувальника).

З огляду на те, що пенсія по втраті годувальника позивачу призначена лише 01 серпня 2021 року, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 25 листопада 2022 року № 33/37-4/10039 з 01 грудня 2019 року та зобов'язання відповідача провести такий перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 серпня 2021 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити позивачу з 01 серпня 2021 року перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 та виплатити пенсію з урахуванням проведених виплат.

Отже, адміністративний позов слід задовольнити частково.

В прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про стягнення на її користь судових витрат зі сплати судового збору та на оплату правничої допомоги, яка надана адвокатом Глушком Сергієм Миколайовичем на підставі ордеру серії ВІ № 1111112 від 11 листопада 2022 року /а.с. 21/.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною першою статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи, до яких відповідно до частини третьої цієї статті належать і витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частинами другою - п'ятою статті 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновків, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування зазначених витрат. В силу вимог процесуального закону суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат (у даному випадку, за наявності заперечень учасника справи), що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою. Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципом справедливості як одного з основних елементів принципу верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, зважаючи на складність справи, якість підготовленого документу, витрачений адвокатом час тощо є неспівмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг. Тобто, при визначенні суми відшкодування судових витрат суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.

Такі висновки щодо застосування процесуальних норм містяться в постанові Верховного Суду від 02 листопада 2022 року у справі №200/1138/20-а.

На підтвердження понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката Глушка Сергія Миколайовича в сумі 4000,00 грн позивачем надано до суду копії договору про надання правової допомоги №б/н від 11 листопада 2022 року, укладеного між адвокатом Глушком Сергієм Миколайовичем та позивачем (клієнт) /а.с. 22/, та додатку №1(попередній розрахунок судових витрат від 28 листопада 2022 року) /а.с. 23/, додатку №2 (розрахунок суми гонорару за надану правову допомогу від 29 листопада 2022 року) /а.с. 24/ та додатку №3 (акт прийому-передачі наданих юридичних допомог від 29 листопада 2022 року) /а.с. 25/ до такого договору та квитанції №б/н від 29 листопада 2022 року /а.с. 26/.

Відповідно до пункту 1.1 Договору про надання правової допомоги №б/н від 11 листопада 2022 року клієнт доручає адвокату, який у свою чергу бере на себе зобов'язання надати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним договором про надання правової допомоги у адміністративному судочинстві, що включає представництво та захист прав клієнта.

Згідно із пунктом 3.1 та підпунктами 3.1.1, 3.1.2 вказаного Договору обсяг правової допомоги враховується при визначенні обґрунтованого розміру гонорару з розрахунку 500,00 грн за одну годину роботи адвоката. Вартість наданих адвокатом юридичних послуг буде розрахована виходячи з витраченого адвокатом часу. Надані юридичні послуги оплачуються клієнтом після підписання акту прийому-передачі наданих юридичних послуг.

Адвокатом Глушком Сергієм Миколайовичем прийнято від позивача згідно Договору № б/н від 29 листопада 2022 року гонорар в сумі 4000,00 грн, що підтверджується квитанцією №б/н від 29 листопада 2022 року.

Згідно із розрахунком суми гонорару за надану правову допомогу від 29 листопада 2022 року та актом прийому-передачі наданих юридичних допомог від 29 листопада 2022 року, складеними на виконання договору про надання правової допомоги №б/н від 11 листопада 2022 року, адвокатом надано позивачу такі послуги: 1) консультації з питання досудового та судового порядку відновлення порушених прав та законних інтересів, передбачених Конституцією України, замовника суб'єктом владних повноважень Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області (1 год - 500,00 грн); 2) опрацювання матеріалів, формування правової позиції, копіювання документів (1 год - 500,00 грн); 3) складання та направлення у порядку статей 4, 5, 20 та 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатського запиту до ГУ ПФУ в Полтавській області від 24 жовтня 2022 року, у порядку статей 4, 5, 20 та 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатського запиту до ДУ "ТМО УМВС України по Полтавській області" від 14 листопада 2022 року, у порядку статті 40 Конституції України індивідуального письмового звернення до ГУ ПФУ в Полтавській області від 28 листопада 2022 року для отримання додаткових матеріалів (2 год - 1000,00 грн); 4) аналіз отриманих документів, які в подальшому використовувалися в якості доказів, складання позовної заяви про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, надання до суду (4 год - 2000,00 грн); всього 4000,00 грн.

Суд вважає, що витрати на правничу допомогу за такі послуги є неспівмірними та завищеними, оскільки підготовка справи до судового розгляду не передбачала зібрання значного обсягу доказів та збирання доказів не вимагало значних зусиль адвоката. Надання юридичної консультації, аналіз отриманих документів, формування правової позиції охоплюється складанням позовної заяви та поданням позову. Справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), що не вимагало участі адвоката в судових засіданнях, надання додаткових пояснень тощо. Крім того, з питання вирішення подібних спірних правовідносин судами України напрацьовано сталу судову практику. Також судом враховано, що в провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебувають справи по аналогічній категорії спорів щодо перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення з представництвом адвоката Глушка Сергія Миколайовича, а відтак адвокат Глушко Сергій Миколайович спеціалізується на представництві інтересів фізичних осіб у спорах з суб'єктами владних повноважень щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та є обізнаним з відповідною законодавчою базою, судовою практикою та переліком документів, які підлягають підготовці для розгляду цієї категорії справ, що ставить під сумнів співмірність заявлених витрат на представництво інтересів позивача у цій справі. Крім того, дії щодо консультації з питань досудового порядку відновлення порушених прав та законних інтересів, передбачених Конституцією України, замовника, а також складання та направлення адвокатського запиту до ДУ "ТМО УМВС України по Полтавській області" безпосередньо не пов'язані з розглядом справи у суді, у зв'язку з чим не підлягають відшкодуванню взагалі.

Таким чином, суд доходить висновку, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката не є співмірним із наданими адвокатом послугами та складністю цієї справи, а відтак підлягає зменшенню до 1000,00 грн.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати на професійну правничу допомогу в сумі 500,00 грн.

За подання позову до суду позивач понесла витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією АТ "Банк Траст-Капітал" №6557-5936-8908-4142 від 28 листопада 2022 року /а.с.11/.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 496,20 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 серпня 2021 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 з 01 серпня 2021 року перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/10039 від 25 листопада 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 та виплатити пенсію з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в загальній сумі 996,20 грн (дев'ятсот дев'яносто шість гривень двадцять копійок), в т.ч. витрати зі сплати судового збору в сумі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок) та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 500,00 грн (п'ятсот гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк