УХВАЛА
23 грудня 2022 року
м. Київ
справа №640/11464/21
адміністративне провадження № К/990/36298/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
перевіривши касаційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 січня 2022 року і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України та Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України, у якому просив суд:
- визнати бездіяльність Міністерства оборони України щодо розгляду заяви позивача від 02 квітня 2021 року протиправною;
- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути скаргу позивача у відповідності до вимог статей 7, 15, 16, 19 Закону України «Про звернення громадян» та надати на нього відповідь за підписом керівника відповідача -1 у строк, визначений законом;
- стягнути з відповідача - 1 на користь позивача моральну шкоду у розмірі 2000000,00 грн.;
- визнати діяльність відповідача - 2 щодо розгляду заяви позивача протиправною;
- стягнути з відповідача - 2 на користь позивача моральну шкоду у розмірі 2000000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 травня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 січня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2022 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 січня 2022 року залишено без змін.
19 грудня 2022 року Міністерством оборони України подано до Верховного суду касаційну скаргу.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Проаналізувавши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно з частиною першою статті 328 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
У свою чергу, за змістом пункту 2 частини шостої статті 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи стосовно оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що спірні правовідносини виникли у сфері надання відповіді по суті розгляду скарги позивача у відповідності до вимог статей 7, 15, 16, 19 Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 328, 333 КАС України,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 січня 2022 року і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: А.Г. Загороднюк
Судді: Л.О. Єресько
В.М. Соколов