Справа № 308/13779/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2022 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Сарай А.І., за участю особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 011291 від 13.10.2022, складеного відносно ОСОБА_1 , прирядженого з управління НОМЕР_1 прикордонного загону до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 01.09.2022, вбачається, що у період з 00.00 год. 12.10.2022 до 08.00 год. 13.10.2022 був спланований та виконував наказ на охорону державного кордону України в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на напрямку 354-358 прикордонних знаків «У» відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». У період з 05 год. 10 хв. до 05 год. 30 хв. начальником відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » лейтенантом ОСОБА_2 здійснено раптову перевірку організації та несення служби прикордонного наряду «Прикордонний патруль» у складі майстер сержанта ОСОБА_3 , в ході перевірки вищезазначеного військовослужбовця було встановлено, що військовослужбовець не виконував наказ на охорону державного кордону та був виявлений під час сну, тобто в діях військовослужбовця вбачаються ознаки порушення правил несення прикордонної служби військовою службовою особою. Своїми діями порушив вимоги ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, п. 4 ст. 23 Правове становище особового складу ДПСУ» Закону України «Про Державну прикордонну службу України» пункту 12 Глави 2. «Організація несення служби прикордонними нарядами» Розділу 2. «Служба прикордонних нарядів» Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України № 1261 від 19.10.2015, що виразилося у виявленні даного військовослужбовця під час сну, та як наслідок призвело до порушення прямої заборони керівних нормативних документів під час несення служби з охорони ДКУ. ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП - порушення правил несення прикордонної служби.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину не визнав та пояснив, що піл час несення служби не спав а перебував у стані сильного душевного хвилювання через сімейні обставини. Зауважив, що до матеріалів справи не додано належних доказів його вини. В протоколі на зазначено час і місце події вчинення правопорушення. Вказує, що протокол не відповідає встановленим вимогам, оскільки роздрукований на комп'ютері, а повинен мати відповідні реєстраційний номер та спеціальний бланк. Крім того, в протоколі зазначено, що своїми діями він порушив вимоги п. 4 ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», однак це не має жодного відношення до його право рушення, а стосується того, що під час здійснення прикордонного контролю забороняється використовувати будь-які особисті засоби зв'язку. Просить провадження у справі закрити.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 278 КУпАП посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Виходячи зі змісту ст. ст. 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та одних із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
За приписами ст. 245 КУпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 256 КУпАП визначено вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, у протоколі зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 2 ст. 172-18 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті (порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України), вчинені в умовах особливого періоду.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення передбачає дію або бездіяльність у вигляді порушення правил несення прикордонної служби. Порушеннями правил несення прикордонної служби можуть бути визнані: а) вчинення дій, що прямо забороняються військовослужбовцю, який перебуває в прикордонному наряді (відхилення від маршруту чи залишення місця несення служби, якщо це не пов'язано з надзвичайними обставинами, вживання алкогольних напоїв, сон на посту, розкладання багаття чи демаскування себе іншим способом, безпідставне застосування зброї, самостійне відключення сигналізаційних комплексів чи окремих їх ділянок, а також їх інформаційних табло або радіолокаційних станцій, відволікання від несення служби, давання згоди на перетинання державного кордону сторонніми особами тощо); б) невиконання або неналежне виконання дій, що забезпечують охорону державного кордону (неуважний огляд місцевості, невжиття заходів до затримання порушників державного кордону або залишення без належної охорони затриманих осіб, недотримання правил застосування зброї або правил маскування тощо).
Протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме: у протоколі не конкретизовано дату вчинення правопорушення; у протоколі повністю не розкрито об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, не вказано в чому конкретно виразилося порушення правил несення прикордонної служби; відсутній запис у графі протоколу щодо свідків правопорушення, їх пояснення, тобто протокол не містить даних про будь-кого із свідків інциденту, що мав місце за вказаних у протоколі обставин.
Інкримінуючи ОСОБА_1 вчинення правопорушення за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, уповноважена на складання протоколу посадова особа не зазначила кваліфікуючої ознаки - вчинене в умовах особливого періоду, не навела в протоколі щодо цього жодних відомостей, не зазначила даних, що послугували для кваліфікації дій ОСОБА_1 за вказаною частиною статті КУпАП, оскільки у фабулі протоколу не зазначено жодних даних про те, що ОСОБА_1 вчинив дане правопорушення в умовах особливого періоду, про введення такого періоду на території України. При цьому сам факт настання особливого періоду не звільняє особу, яка складає протокол, зазначати в протоколі таку кваліфікуючу обставину.
Питання наявності чи відсутності складу адміністративного правопорушення, за ознаками якого складений протокол, у діях конкретної особи, суддя вирішує в межах протоколу, складеного відносно цієї особи, перевіряючи відповідність обставин, викладених у протоколі, фактичним обставинам провадження, на підставі доказів, зібраних органом, повноважним на складання протоколу.
Разом з тим, додані до протоколу матеріали не містять відомостей, необхідних для повного та всебічного розгляду справи, інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Зазначені недоліки відносяться до суттєвих порушень вимог КУпАП, що не дозволяють здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення у справі.
Враховуючи наведене, вважаю, що дана справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП повернути до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області А.І. Сарай