Справа №521/17908/21
Номер провадження 3/521/457/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2022 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Роїк Д.Я.
при секретарі Примакіній С.О.
розглянувши матеріали справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
23.10.2021 року о 05 годині 40 хвилин в м. Одесі по вул. Деревообробна , 62, було зупинено т/з за порушення ПДР, а саме водій ОСОБА_1 керував т /з Nissan primera д.н.з. НОМЕР_2 , без увімкнених фар в темну пору доби. У водія ОСОБА_1 були явні ознаки наркотичного сп'яніння, а саме нестійка мова, зіниці очей не реагують на світло. Від проходження огляду для встановлення стану наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився, що зафіксовано на портативний відеореєстратор № 1866,1859.
ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, заперечував, надав відповідні письмові пояснення.
Так, ОСОБА_1 вказав, що 23.10.2021 року близько 05 години57 хвилин знаходячись по вул. Деревообробна, 62 в м. Одеса, керував транспортним засобом Nissan primera д.н.з. НОМЕР_2 , від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився. Зазначав що працівники поліції порушили вимоги Інструкції про порядок виявлення у водіїв т/з ознак алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів що знижують увагу та швидкість реакції. Вказував що відсутні відеодокази що ОСОБА_1 керував т/з, не залучені свідки під час складання протоколу , а матеріали справи не містять відомостей про те, чи притягувалась особа до адміністративної відповідальності за аналогічні порушення. Звертав увагу на відсутність в протоколі моделі , номеру та серії засобу, яким велась відеофіксація.Враховуючи викладене, просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення знайшла своє підтвердження, з огляду на наступне.
Обставини правопорушення й вина порушника підтверджуються зібраними по справі доказами, згідно ст. 251 КУпАП:
-довідкою згідно інформаційного порталу Національної поліції від 27.10.2021 р., відповідно до якої ОСОБА_1 протягом року за ч. 1 ст. 130 КУпАП не притягувався;
-відеозаписами з портативного відеореєстратора № 1866,1859.
Підстави, умови та порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначені ст. 266 КУпАП, п. 2.5ПДРУкраїни та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція) та Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
При цьому, відповідно до п. 1, 3, 4, 6 розділу I Інструкції ця Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння),та оформлення результатів такого огляду.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів ,що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота) - порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п. 9 розд. ІІ Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я (п. 12 розд. ІІ Інструкції).
Згідно п. 3, 4, 7-8, 12-13, 15, 22 розд. ІІІ Інструкції огляду закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту),який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акту медичного огляду. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Згідно п. 5 розд. ІІ «Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026 включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Зі змісту відеозапису з портативного відеореєстратора № 01866/001866, наданого співробітниками поліції, який оглянутого у судовому засіданні, вбачається, що 23.10.2021 р. у м. Одесі по вул. Деревообробна, 62, у зв'язку з виявленими ознаками наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 , як водію транспортного засобу Nissan primera д.н.з. НОМЕР_2 , запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, на що він повідомив, що відмовляється, оскільки «вживав наркотичні засоби чуть-чуть».. Поліцейськими роз'яснено, що у випадку незгоди це буде розцінюватися як відмова (05.55). ОСОБА_2 фактично ухилився від проходження огляду, тому у зв'язку з зазначеним ОСОБА_1 повідомлено, що у відношенні нього буде складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В даному випадку об'єктивною стороною правопорушення, інкримінованого притягнутому передбачає саме відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а його суб'єктом є будь-яка особа, що досягла шістнадцятирічного віку (ст. 12 КУпАП).
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення виражається, зокрема у формі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан, зокрема, наркотичного сп'яніння.
Суб'єкт адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП спеціальний - водій транспортного засобу, або інша особа, яка керувала транспортним засобом.
Суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Тобто склад даного виду правопорушення повинен містити прямий умисел особи та її свідоме ставлення до настання наслідків своєї протиправної поведінки.
Таким чином, чинне законодавство в сфері адміністративних правопорушень визначає обов'язковість суб'єктивної сторони правопорушення, яка полягає у психічному ставленні суб'єкта до антигромадського діяння, де її основною ознакою є вина у формі умислу чи необережності, а у випадку диспозиції ст. 130 КУпАП тільки у вигляді вини у формі прямого умислу.
Згідно з частиною 5 статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 року встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, ОСОБА_1 на виконання ПДР України, повинен був на вимогу працівника поліції пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, а у разі відмови від проходження такого огляду, ОСОБА_1 , знаючи чинні Правила дорожнього руху, не міг не усвідомлювати наслідків такої відмови.
Згідно ст.ст. 9, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, яке мало місце, та що має бути встановлено судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року та «Коробов проти України» від 21 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Приймаючи рішення по справі, суддя виходить з того, що відмова ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння утворює склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 130 КУпАП, в зв'язку з чим працівниками поліції було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння підтверджується зібраними по справі доказами та в процесі судового розгляду даний факт нічим не спростовано.
Крім того, в протоколі серії ДПР 18 № 335389 від 23.10.2021 року, в графі пояснення особи яка притягається до адміністративної відповідальності по суті порушення ОСОБА_1 пояснив що «виноват» ( 01866-001866 06:16).
Суддею не встановлено об'єктивних причин неможливості пройти такий огляд, а тому відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння є однією із підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Надаючи оцінку доводам ОСОБА_1 , суд виходить з наступних міркувань.
У наданій заяві про закриття провадження ( вх ЕП 6554 від 28.05.2022) по суті обставин справи від 23.10.2021 р. ОСОБА_1 у 4 абзаці аркушу 1 тексту зазначив, що 23.10.2021 року близько 05 години57 хвилин знаходячись по вул. Деревообробна, 62 в м. Одеса, керував транспортним засобом Nissan primera д.н.з. НОМЕР_2 , від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився..
Разом з тим, матеріали справи містять відеозапис спілкування з поліцейськими, який запитував вживав наркотичні засоби, а ОСОБА_1 сказав « вживав наркотичні засоби чуть-чуть». Поліцейським повідомлено, що ОСОБА_1 пропонується пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, на що ОСОБА_1 відмовився .
Таким чином такі твердження про некерування транспортним засобом не відповідають дійсності та направлені на уникнення ним адміністративної відповідальності.
Доводи ОСОБА_1 що матеріали справи не містять докази про назву та дату виробництва відеокамери, на яку здійснювався відеозапис № 1866,1859, а отже відсутнє джерело походження відеозаписів, не долучені свідоцтва, що стосуються технічного приладу «відеокамери», не дають можливості встановити факт, що відеозапис проведено спеціальним технічним засобом, який входить до вичерпного переліку технічних засобів, що використовуються в підрозділах поліції для виявлення та фіксування порушень ПДР (Наказ МВС України № 33 від 01.03.2010 р.), суд оцінює критично. Матеріали відеозаписів містять позначення у нижній частині зображення, що відеофіксація здійснена на портативний відеореєстатор № 01866-001866, з зазначенням дати та часу відеофіксації, а також містять відомості про пропозицію поліцейськими пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі та не спростовують уникнення ОСОБА_1 відповіді на питання щодо проходження такого огляду. Здійснення відеофіксації поліцейськими не суперечить «Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026. Вимога про долучення свідоцтва, що стосуються технічного приладу «відеокамери» нормами чинного законодавства не передбачена.
Твердження, що поліцейськими порушено порядок проведення огляду, а саме що у разі незгоди воді я на проведення огляду на стан алкогольного , наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться у закладах охорони здоров'я, не приймається до уваги. Пропозиція пройти огляд в медичному закладі висловлена поліцейськими чітко та недвозначно та факт ухилення ОСОБА_1 зафіксовано на відеозаписі події, наявному у матеріалах справи. При цьому, вразі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння проходження огляду на місці зупинки не передбачено. Поліцейськими вказано ОСОБА_1 , що вони вбачають ознаки наркотичного сп'яніння, а тому вимога ОСОБА_1 про проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу є необґрунтованою, оскільки встановлення стану наркотичного сп'яніння відбувається виключно у медичних закладах.
До того ж, в даному випадку відмова водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння фіксувалася на портативний відеореєстратор № 1866, тому не було підстав для залучення свідків для проведення даної процедури, що цілком узгоджується з приписами ст. 266 КУпАП.
ОСОБА_1 вказує, що під підпис направлення йому не вручали. При цьому, відсутність у справі направлення ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану сп'яніння до закладу охорони здоров'я та інших вищевказаних обставин не є таким порушенням порядку доказування фактичних обставин адміністративного правопорушення, за яке останній притягається до відповідальності.
Суд критично оцінює твердження ОСОБА_1 про те, що відеозапис не містить відомостей, що ОСОБА_1 роз'яснювалися його права, а також наслідки відмови від проходження огляду, оскільки ці доводи не впливають на визначення вини особи, не спростовують винність останнього у скоєному правопорушенні, а отже правомірність дій поліцейських не знаходиться у причинному зв'язку з обов'язком водія транспортного засобу пройти відповідний огляд з метою встановлення стану сп'яніння. Ці підстави самі по собі не спростовують факту відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тобто порушення водієм п. 2.5 ПДР, що утворює самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, не впливають на висновки суду щодо доведення вини водія транспортного засобу.
Інші доводи ОСОБА_1 в їх сукупності, не спростовують висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП це правопорушення тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб -накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення ОСОБА_1 , суддя враховує характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до грубих порушень ПДР України як таке, що безпосередньо впливає на безпеку дорожнього руху та її учасників, з метою виховання правопорушника, попередження здійснення ним нових правопорушень, приходить до висновку про необхідність накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 24, 33, 38, 401, 130 ч. 1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого,, на користь держави судовий збір у розмірі496гривень 20 копійок.
Постанова про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, встановленого ч.1 ст. 307 КУпАП (штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу).
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1ст. 307 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання в частині стягнення штрафу та судового збору 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором до Одеського апеляційного суду через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення.
СУДДЯ: