Ухвала від 23.12.2022 по справі 947/11963/22

Справа № 947/11963/22

Провадження № 1-кс/947/13163/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2022 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засіданні ОСОБА_2 , за участю слідчого - ОСОБА_3 , представника Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів - ОСОБА_4 розглянувши в судовому засіданні в м. Одесі клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань , розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про передачу речових доказів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в рамках кримінального провадження № 62022150020000171 від 27.04.2022 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад фактичних обставин даного кримінального провадження.

Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022150020000171 від 27.04.2022 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами відділу Одеської обласної прокуратури.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Державної митної служби , в порушення норм законодавства України, діючого під час правового режиму воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом можливої підміни товаросупровідних документів сприяють митному оформленню вантажів, власником якого є резиденти РФ, внаслідок чого такі вантажі мають змогу залишати митну територію України, що призводить до шкоди державним інтересам України.

Так, встановлено, що в період з 01.03.2022 року по 24.03.2022 року до Харківської митниці ДМС надійшли митні декларації ТР80УМВ UA807060/2022/40293, МД ТР80УМВ UA807060/2022/40288, МД ТР80УМВ UA807060/2022/40300 та відповідно до залізничних накладних СМГС 32191593, МД ТР80УМВ UA807060/2022/40296, МД ТР80УМВ UA807060/2022/40301, СМГС 32192130 надійшов вантаж - прутки з легованої сталі (країна виробництва Російська Федерація; відправник АО « Оскольский электрометкомбинат имени а.а.угарова » Россия, Белгородская обл., г. Старый оскол, просп. Алексея Угарова, д. 218, здание, 2 ; одержувач ДП Ізмаїльський МТП для METALLOINVEST TRADING AG .

У подальшому, 25.03.2022 року ДП « Ізмаїльський МТП » надано до митного поста « Ізмаїл » Одеської митниці наступні документи, а саме :

- доручення на навантаження №210528 на товар «ПРУТКИ З ЛЕГОВАНОЇ СТАЛІ» у кількості 317,450 тон нетто, 320,450 тон брутто;

- доручення на навантаження №210527 на товар «ПРУТКИ З ЛЕГОВАНОЇ СТАЛІ» у кількості 187,020 тон нетто, 189,850 тон брутто.

Так, 21.06.2022 року на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 17.06.2022 року проведено огляд ділянки місцевості на території підприємства ДП « Ізмаїльський морський торговельний порт » за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Портова, 7 , а саме на території розташування ВПК №2 ДП « Ізмаїльський морський торговельний порт », в ході огляду встановлено що на причалі №14 ВПК 2 виявлено «прутки з легованої сталі» у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг а саме:

-14 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 017 загальною вагою 64550 кг,

-15 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 016 загальною вагою 63900 кг,

-16 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 015, загальною вагою 65150 кг,

-16 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 021, загальною вагою 61950 кг,

-16 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 018, загальною вагою 64900 кг,

-21 зв'язка «прутків з легованої сталі» з маркуванням 009В, загальною вагою 61900 кг.

-18 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 010В, загальною вагою 63100 кг,

-23 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 011В, загальною вагою 64850 кг.

У зв'язку з неможливістю фізичного вилучення «прутків з легованої сталі», що розташовані на 14 причалі ВПК №2 ДП « Ізмаїльський МТП » загальною вагою 510300 кг та з метою його збереження передано на відповідальне зберігання уповноваженій особі ДП « Ізмаїлький МТП » -виконуючій обов'язків заступника начальника ВПК 2 ДП « Ізмаїльський МТП » з вантажної та комерційної роботи ОСОБА_6 .

Постановою слідчого від 23.06.2022 року вказане вище майно визнано речовими доказами.

На даний з метою збереження та запобігання знищення вилученого майна ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 18.07.2022 року у справі №947/11963/22 провадження № 1-кс/947/6161/22 накладено арешт на тимчасово вилучене майно в ході проведення огляду, а саме на «прутки з легованої сталі» у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг, які передано на відповідальне зберігання уповноваженій особі ДП « Ізмаїлький МТП » - виконуючій обов'язків заступника начальника ВПК 2 ДП « Ізмаїльський МТП » з вантажної та комерційної роботи ОСОБА_6 .

Згідно висновку товарознавчої експертизи вартість вищевказаного майна станом на 21.02.2022 року (час надходження на територію України) складала 4 163 623 гривні.

Враховуючи наведене вище, зазначене майно може бути передано Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення його реалізації в порядку визначеному Законом.

ІІ. Зазначення позицій учасників судового процесу.

Слідчий у судовому засіданні просив клопотання задовольнити.

Представник Південного міжрегіонального територіального управління АРМА з місцезнаходженням у м. Одеса зазначив, що проти задоволення клопотання не заперечує.

ІІІ. Норми законодавства, якими керується слідчий суддя при розгляді даного клопотання.

Речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом (абзац 7 ч. 6 ст. 100 КПК України).

У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абз. 7 ч. 6 цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (ч. 7 ст. 100 КПК України).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - Національне агентство), є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.

Створення і забезпечення належного функціонування Національного агентства є заходом з виконання положень Закону України «Про засади державної антикорупційної політики ( Антикорупційна стратегія) » на 2014 - 2017 роки та Державної програми щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015 - 2017 роки, імплементації в законодавство України Директиви ЄС від 03.04.2014 № 2014/42/EU про арешт та конфіскацію предметів злочинної діяльності та доходів від неї в ЄС, Рішення Ради ЄС № 2007/845/JHA від 06.12.2007 про співробітництво між агентствами держав-членів з повернення активів у сфері виявлення і розшуку доходів, отриманих злочинним шляхом, або іншого майна, пов'язаного зі злочинною діяльністю, а також одним із основних критеріїв виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС.

Національне агентство утворено з метою виконання міжнародних договорів стороною яких є Україна, зокрема, Конвенції про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом , Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції , Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією і Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму.

Також, Національне агентство створено на виконання 38 рекомендації Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (Financial Action Task Force on Money Laundering FATF), згідно з якими, державам-учасницям рекомендовано утворити органи які могли б оперативно реагувати на запити аналогічних іноземних органів щодо виявлення, заморожування, арешту та конфіскації майна отриманого незаконним шляхом.

Крім того, однією з умов виконання Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором щодо отримання Україною макрофінансової допомоги Європейського Союзу у сумі до 1 мільярда 800 мільйонів євро (ратифіковано Законом № 538-VIII від 18.06.2015) є зобов'язання визначити установу, яка буде діяти як управління по поверненню активів (пункт 7 (i) розділу «Урядування та прозорість»). Необхідність створення агентства із повернення активів було одним із основних критеріїв виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС.

Директива ЄС № 2014/42/EU передбачає необхідність вжиття заходів з ефективного розпорядження активами, на які накладено арешт, а також створення спеціальних інституцій, відповідальних за менеджмент такими активами з метою їх збереження або збереження їх вартості. В Директиві зазначається, що з метою ефективного управління передбачається можливість здійснення реалізації активів.

«Великою вісімкою» (G8) в межах підгрупи з кримінально-правових питань 27 квітня 2005 року схвалено Кращі практики щодо адміністрування арештованих активів (G8 Best Practices for the Administration of Seized Assets). Як зазначається у відповідних рекомендаціях, вони спрямовані, зокрема, на допомогу державам у збереженні вартості арештованих активів. При цьому, однією з ключових рекомендацій є те, що в судовому провадженні, відповідно до національного законодавства, має бути дозволено продаж активів до винесення остаточного рішення суду по справі та застосування заходів конфіскації або стягнення активів в дохід держави стосовно тих активів, які швидко псуються або швидко знижуються у вартості, наприклад, судна, літаки, автомобілі, тварини, ферми з вирощуванням сільськогосподарських культур тощо. Держава має забезпечити розгляд питання про надання дозволу на продаж до винесення остаточного рішення суду по справі активів, які є надто обтяжливими для управління. В свою чергу, отримані від реалізації доходи повинні бути збережені відповідно до національного законодавства до винесення остаточного рішення суду та застосування заходів конфіскації або стягнення активів в дохід держави.

Пунктом 4 частини 1 статті 9 Закону на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.

Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 1 Закону, управляючи активами, Національне агентство забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими..

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 19 Закону, активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 21 Закону рухоме майно може бути передано для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) майно піддається швидкому псуванню;

2) майно швидко втрачає свою вартість;

3) витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.

Відтак, майно «прутки з легованої сталі» у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг, які визнано речовим доказом у кримінальному провадженні №62022150020000171 від 27.04.2022 відповідає ознакам визначеним в частині 4 статті 21 Закону з огляду те, що майно підлягає швидкому псуванню.

В той же час, частина 5 статті 21 Закону визначає, що активи, визначені частиною четвертою цієї статті, передаються для реалізації без згоди власника на підставі ухвали слідчого судді або суду про управління активами шляхом реалізації, копія якої надсилається Національному агентству негайно після її винесення з відповідним зверненням прокурора.

Реалізація активів відповідно до цього Закону є примусовою реалізацією (примусовим продажем), крім випадків реалізації активів за згодою власника.

Реалізація активів здійснюється визначеними на конкурсних засадах юридичними особами. Порядок відбору таких юридичних осіб, порядок реалізації активів на прилюдних торгах (аукціонах) та/або електронних торгах визначаються Кабінетом Міністрів України.

Реалізація майна у порядку, передбаченому цією частиною, здійснюється за цінами, не нижчими за ринкові.

ІV. Висновки слідчого судді щодо наявності/відсутності правових підстав для задоволення поданого клопотання.

Слідчим суддею встановлено, що в рамках даного кримінального провадження ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 18.07.2022 року у справі №947/11963/22 провадження № 1-кс/947/6161/22 накладено арешт на тимчасово вилучене майно в ході проведення огляду ділянки місцевості на території підприємства ДП « Ізмаїльський морський торговельний порт » за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Портова, 7 , а саме на території розташування ВПК №2 ДП « Ізмаїльський морський торговельний порт », а саме: на «прутки з легованої сталі» у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг, які передано на відповідальне зберігання уповноваженій особі ДП « Ізмаїлький МТП » - виконуючій обов'язків заступника начальника ВПК 2 ДП « Ізмаїльський МТП » з вантажної та комерційної роботи ОСОБА_6 .

Відтак, стороною обвинувачення доведено, що відносно майна, яке в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів слідчого суддю просить передати сторона обвинувачення, діє на теперішній час захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, а також передбачена ч. 11 ст. 170 КПК України заборона у вигляді розпорядження таким майном.

Окрім того, стороною обвинувачення доведено, що зазначене у клопотанні майно визнано речовими доказами в рамках даного кримінального провадження (постанова слідчого від 23.06.2022 року); (2) вартість такого майна перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (абзац 7 ч. 6 ст. 100 КПК України), а також 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (ч. 1 ст. 19 Закону) - (висновок товарознавчої експертизи відповідно до якого ринкова вартість «прутки з легованої сталі» у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг, на дату надходження на територію України становила 4 163 623 гривні); матеріали даного клопотання не містять письмової згоди власників щодо передачі арештованого майна в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

За таких обставин, слідчий суддя погоджується з доводами сторони обвинувачення в тій частині, що по суті, передача зазначеного у клопотанні майна в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів обумовлена необхідністю здійснення заходів з їх реалізації у порядку та на умовах, визначених Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

При цьому, управління Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів активами (арештованим майном) є єдиним законодавчо встановленим способом, спроможнім забезпечити збереження такого майна, чим досягається мета і завдання арешту майна, як заходу забезпечення кримінального провадження, яке в даному конкретному випадку зводиться до - запобігання можливості його знищення, перетворення, відчуження.

Відтак, в рамках даного кримінального провадження наявні правові підстави для передачі зазначеного у клопотанні арештованого майна в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

За таких обставин та враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 7, 100, 170-173, 309 КПК України, ст. ст. 2, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про передачу речових доказів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів в рамках кримінального провадження № 62022150020000171 від 27.04.2022 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.

Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) для здійснення реалізації у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 19-21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» майно: «прутки з легованої сталі» у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг загальною ринковою вартістю 4 163 623 гривні, а саме:

-14 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 017 загальною вагою 64550 кг,

-15 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 016 загальною вагою 63900 кг,

-16 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 015, загальною вагою 65150 кг,

-16 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 021, загальною вагою 61950 кг,

-16 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 018, загальною вагою 64900 кг,

-21 зв'язка «прутків з легованої сталі» з маркуванням 009В, загальною вагою 61900 кг.

-18 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 010В, загальною вагою 63100 кг,

-23 зв'язок «прутків з легованої сталі» з маркуванням 011В, загальною вагою 64850 кг.

Зобов'язати ВКП 2 ДП « Ізмаїльський морський торговельний порт » передати арештоване майно, а службових осіб Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) прийняти вищевказане майно для здійснення реалізації у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 19-21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

Прокурору не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення цієї ухвали надіслати її копію до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) із зверненням щодо прийняття активів, а також вжити невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Ухвала набирає законної сили з дня оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1 .