_____________________________________________________________________________________________________________________
Справа № 947/29947/22
Провадження № 2-о/947/473/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.12.2022 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Салтан Л.В.
за участю секретаря судового засідання - Остапчук О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),заінтересована особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про встановлення факту смерті, -
ВСТАНОВИВ:
09.12.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси із заявою, в якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_3 , громадянки України, яка настала на тимчасово окупованій території України, а саме: м Торез, Донецької області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що встановлення факту потрібно йому для отримання офіційного свідоцтва про смерть.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Салтан Л.В.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Салтан Л.В. від 20.12.2022 було прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , є дочкою сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У абзаці першому п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року за №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», вказаною територією, зокрема, являється і м. Торез, Донецької області.
Таким чином, судом встановлено, що відповідно до положень розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року за №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», місце смерті ОСОБА_4 , а саме: м. Торез, Донецької області, є територією, на якій здійснювалась антитерористична операція.
17.03.2015 року Верховною Радою України прийнято постанову «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».
Враховуючи, що м. Донецьк відповідно до розпорядження №1275-р Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року, являється територією на якій здійснювалась антитерористична операція, тобто є територією, що непідконтрольна Україні, та приймаючи до уваги постанову Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015року, суд приходить до висновку, що до даних правовідносин підлягають застосування положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до положень ч.2 та ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Заявник ОСОБА_1 є громадянином України, проживає в м. Одесі, його мати ОСОБА_3 також була громадянкою України та перебувала на тимчасово окупованій території України - у м. Торез, Донецької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: м. Торез, про що було видано лікарське свідоцтво про причину смерті № 47 від 13.04.2021 року.
Приймаючи до уваги положення ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд приходить до висновку, що лікарське свідоцтво про причину смерті № 47 від 13.04.2021 року не створює правових наслідків, проте може свідчити про факт смерті ОСОБА_3 на території міста Торез.
При викладених обставин, дослідивши усі докази в їх сукупності, суд вважає, що заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),заінтересована особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про встановлення факту смерті є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 317ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 259, 265, 315-317, 319 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),заінтересована особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про встановлення факту смерті задовольнити повністю.
Встановити факт, що громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а саме: у м. Торез, Донецької області, Україна.
Допустити негайне виконання судового рішення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання Одеському апеляційному суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Салтан Л. В.