14.12.2022 Єдиний унікальний номер 205/7656/22
Номер провадження3/205/3618/22
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 грудня 2022 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Таус М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 352263 від 25.10.2022 року, складеного відносно ОСОБА_1 , останній 25 жовтня 2022 року о 19 год 40 хв. в м.Дніпро, Новокодацький район, вул.Набережна Заводська, 1Б керував автомобілем Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме, виражене тремтіння пальців рук та зіниці очей, що не реагують на світло, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку відмовився.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вищевказаного правопорушення не визнав, із обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення не погодився та зазначив, що від проходження огляду на визначення стану сп'яніння у встановленому законом порядку він не відмовлявся. ОСОБА_1 вказав, що 25 жовтня 2022 року він рухався на автомобілі Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_1 в м.Дніпро, Новокодацький район, вул.Набережна Заводська, 1Б та був зупинений працівниками поліції, які одразу запропонували пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 пояснив, що не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, а вказав, що йому потрібно завезти своїй матері ліки, на що працівники поліції йому повідомили, що складуть відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП за начебто його відмову від проходження огляду, а він зможе пройти огляд самостійно протягом двох годин. Після чого ОСОБА_1 зазначив, що завезе своїй матері ліки та проїде на медичний огляд. Крім того в цей же день він самостійно звернувся до медичного закладу та пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння, про що надав відповідний висновок щодо результатів медичного огляду КП ««Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги»» ДОР №241, складеному о 21 годині 00 хвилин 25 жовтня року, згідно якого у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено. У зв'язку із чим просив провадження по справі закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що провадження у справі про адміністративне правопорушення слід закрити за наступних підстав.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, зокрема, п.2.5 Правил дорожнього руху України, на порушення якого вказується в протоколі про адміністративне правопорушення, передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, саме відмова водія транспортного засобу на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що інспектором УПП в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, відповідно до якого останній 25 жовтня 2022 року о 19 год 40 хв. в м.Дніпро, Новокодацький район, вул.Набережна Заводська, 1Б керував автомобілем Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме, виражене тремтіння пальців рук та зіниці очей, що не реагують на світло, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку відмовився.
Разом із цим, належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, суду надано не було.
В судовому засіданні досліджено відеозапис з нагрудних камер відеореєстраторів поліцейських, з якого вбачається, що 25 жовтня 2022 року після зупинення водія Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_1 працівники поліції висловили підозру, що водій керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння та запропонували останньому або проїхати з патрульними поліцейськими для проходження огляду на стан сп'яніння у лікаря-нарколога та повідомили, що у разі позитивного результату на нього буде складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП або зазначили, що водій може відмовитися від проходження огляду на стан сп'яніння та на нього буде складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП, після чого він зможе самостійно пройти огляд протягом двох годин та отримати через 10 днів висновок за результатами огляду. При цьому з дослідженого відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейськими не висловлював категоричної відмови від проходження медичного огляду на стан сп'яніння і наполягав на його проходженні на місці зупинки, а також звертав увагу на необхідність його скорішого проходження за браком часу, оскільки він поспішає до своєї хворої матері, щоб доставити їй ліки. Натомість, на питання ОСОБА_1 поліцейський останньому роз'яснив, що для нього ( ОСОБА_1 ) буде оптимальнішим та найшвидшим способом вирішення ситуації відмовитися від проходження медичного огляду на місці із складанням протоколу після чого він може самостійно пройти медичний огляд з тим, щоб надати в суді виправдувальний документ на спростування факту керування транспортним засобом у стані сп'яніння.
Таким чином, з досліджених відеозаписів вбачається, що працівники поліції ввели в оману ОСОБА_1 щодо порядку проходження огляду на стан сп'яніння тим самим спровокували його на відмову від проходження медичного огляду на стан сп'яніння, що призвело до безпідставного оформлення відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Так, відповідно до ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду визначається Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі - Порядок).
Відповідно до п.п. 6 та 7 вищевказаного Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Згідно п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Таким чином, положення п.п. 6-8 вказаного Порядку у системному тлумаченні вказують на те, що протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП України за відмову від проходження медичного огляду на стан сп'яніння може бути складений поліцейським лише після документування належним чином відмови особи, що керує транспортним засобом від проведення огляду на стан сп'яніння на місці зупинки, а також у закладі охорони здоров'я.
Проте, з досліджених відеозаписів вбачається, що працівники поліції ввели в оману ОСОБА_1 щодо порядку проходження огляду на стан сп'яніння, що призвело до безпідставного оформлення відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Отже, винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП за п.2.5 Правил дорожнього руху України, а саме відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння залишається не доведеною, а його пояснення не спростованими, та підтверджуються висновком щодо результатів медичного огляду КП «Обласний медичний психіатричний центр з лікування залежностей зі стаціонаром» ДОР №241, складеному о 21 годині 00 хвилин 25 жовтня 2022 року, який підтверджує факт того, що ОСОБА_1 після складання протоколу про адміністративне правопорушення самостійно звернувся до КП «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» ДОР для проходження огляду, за результатами якого ознак сп'яніння у водія ОСОБА_1 не виявлено.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП на думку суду є недоведеним.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вище викладеного, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку про недоведеність складу адміністративного правопорушення вчиненого ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі за даною статтею підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.М. Таус