ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/6770/22 пров. № А/857/15304/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Іщук Л. П.;
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2022 року у справі № 380/6770/22 (головуючий суддя Гавдик З. В., м. Львів, повний текст судового рішення складений 28.09.2022) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
25 квітня 2022 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання, з врахуванням вимог ст. 65 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», протиправними та незаконними дій відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії в порядку визначеному розпорядженням на перерахунок пенсії від 16.02.2022 та розрахунком на доплату пенсії від 16.02.2022, складеними з порушенням вимог чинного законодавства, з включенням до них недостовірних даних, з фіксацією її розміру для виплати станом на 01.04.2019 та подальшою її виплатою з порушенням вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в частині підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також щодо обмеження розміру виплати 75% від її повного розміру за період з 01.04.2019 до 31.12.2019; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.04.2019 з розрахунку 80% від розміру грошового забезпечення, визначеного довідкою Львівського ОВК від 10.12.2020 №18/С, без обмеження її 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 100% повного розміру пенсії з 01.04.2019 до 31.12.2019 та з доплатою за УБД з 01.04.2019 з врахуванням збільшення її розміру у разі зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та в подальшому виплачувати пенсію згідно з вимогами статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в частині підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням сум раніше фактично виплачених через банківський рахунок; зобов'язання відповідача здійснити розрахунок заборгованості з виплати позивачу пенсії на підставі достовірних даних фактично отриманих сум, підтверджених довідкою про доходи пенсіонера від 23.02.2022 № 1599-1602, виданою ГУ ПФУ у ЛО, та на підставі нового розпорядження на перерахунок пенсії, що відповідає вимогам статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, з врахуванням сум раніше фактично виплачених через банківський рахунок.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно та протиправно обмежило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 за статус учасника бойових дій, зафіксувавши її розмір станом на 01.04.2019 у постійній величині, без подальшого її перегляду та збільшення протягом 2019, 2020, 2021, 2022 років, в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі Законів України «Про Державний бюджет України». Також вважає протиправним застосування обмеження розміру пенсії 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність та виплату пенсії не в повному розмірі.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2022 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо повторного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом фіксації розміру пенсії з 01.04.2019 у сумі 17666,59 грн., а з 01.01.2020 у сумі 22099,65 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 враховуючи складові пенсії: основний розмір 80% грошового забезпечення за довідкою Львівського обласного військового комісаріату від 10.12.2020 № 18/С, надбавка учасника бойових дій та надбавка за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2021 років передбачених Законами України «Про державний бюджет України» за 2019-2021 роки, без обмеження максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення до 75-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій та пенсії за особливі заслуги при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що пенсія ОСОБА_1 є значно вищою за діючі розміри пенсій, визначені відповідно до норм чинного законодавства, в зв'язку з чим, перегляд розмірів встановлених надбавок та підвищень, у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, не застосовується для обрахунку пенсії позивача.
Позивачем надіслано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому висловлено прохання відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку письмового провадження, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 13).
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.09.2003 (а.с. 12).
10.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом на отримання публічної інформації в якому просив надати розрахунок заборгованості з виплати пенсії починаючи з 01.04.2019 з врахуванням 80% її розміру від суми грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за довідкою Львівського ОВК та без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та повідомити про термін початку виплати перерахованої пенсії (а.с. 14).
Листом № 1300-5308-8/17984 від 16.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №380/14748/21 виконано. Також у листі вказано, що нараховані на виконання рішення суду кошти в сумі 163119,52 грн. будуть виплачені в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с. 15-16).
17.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом на отримання публічної інформації в якому просив роз'яснити чому з 01.02.2022 розмір пенсійної виплати становить 22099,65 грн., якщо в розпорядженні вказаний підсумок пенсії (з надбавками) 22208,9 грн. та повідомити причини неправильного складання розрахунку на доплату пенсії (а.с. 19).
Листом № 1300-5203-8/21014 від 23.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що рішенням суду у справі № 380/14748/21 не встановлено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 10.12.2020 № 18/С з урахуванням 100% суми підвищення пенсії (а.с. 20).
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби.
Отже, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Преамбула Закону № 2262-ХІІ та її норми, а також норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмежовують поняття пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визначаються з грошового забезпечення, та надання інших соціальних гарантій (підвищення пенсії, доплати до пенсії тощо).
Однією із соціальних гарантій є підвищення пенсії особам, визначеним у ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме вказаною нормою встановлено, що учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно абзацу 3 статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 16.03.2004 за №1603-IV передбачено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни II та III груп у розмірі 50 гривень, учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в апеляційній скарзі не наведено жодної норми чинного законодавства на підставі якої ним обмежено розмір пенсії ОСОБА_1 . Натомість, апеляційна скарга описує рішення судів у судових спорах між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Крім того, апелянтом зазначено, що пенсія ОСОБА_1 є значно вищою за діючі розміри пенсій, визначені відповідно до норм чинного законодавства, в зв'язку з чим, перегляд розмірів встановлених надбавок та підвищень, у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, не застосовується для обрахунку пенсії позивача.
Вказана теза не підтверджена посиланням на норми чинного законодавства та не може бути підставою для обмеження розміру пенсії позивача.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.09.2003. Вказане дає йому право на ряд доплат і підвищень до його пенсії, що і стало причиною того, що розмір його пенсії є вищим за діючі розміри пенсій, визначені відповідно до норм чинного законодавства.
Як уже зазначалось, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Оскільки в апеляційній скарзі не наведено жодної підстави для скасування рішення суду першої інстанції, то таку апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2022 року у справі № 380/6770/22 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
Л. П. Іщук