ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/662/22 пров. № А/857/10668/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді : Кухтея Р.В.,
суддів : Носа С.П., Обрізка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03 травня 2022 року (ухвалене головуючим-суддею Макаринцем Д.Є. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Рівне) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2022 року ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі - УСБУ, відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність (дії) УСБУ щодо відмови в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ, пенсійний орган) нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку йому пенсії з обов'язковим зазначенням в ній надбавки за особливості проходження військової служби, встановленої у розмірі 100% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зобов'язати відповідача оформити та направити до пенсійного органу таку довідку для перерахунку йому пенсії з 01.04.2019 (у відповідності до форми, визначеної в Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ) №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) та постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), з визначенням в ній додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах, а саме : надбавки за вислугу років в розмірі 50% (посадового окладу та окладу за військовим званням), надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 100% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% (від посадового окладу), доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів в розмірі 20% (від посадового окладу) та премії в розмірі 10%) (від посадового окладу).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 позовні вимоги були задоволені повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, УСБУ подало апеляційну скаргу, в якій через неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права просить його скасувати та прийняти постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції неправильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального права та безпідставно здійснено посилання на постанови Верховного Суду від 12.11.2019 по справі №826/3858/18, від 17.12.2019 по справі №160/8324/19 щодо необхідності при оформленні довідки для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 застосовувати решту складових грошового забезпечення їх відсоткове значення, які містяться у матеріалах пенсійної справи позивача, оскільки при прийнятті Верховним Судом рішень у вказаних справах суд не формував позиції про те, що відомості про відсотковий розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у довідках станом на 05.03.2019 повинні бути саме такі, які містяться в матеріалах пенсійної справи. Вказує, що при здійсненні перерахунку пенсії має враховуватись актуальне грошове забезпечення за відповідною посадою, з якої військовослужбовець був звільнений з військової служби, а не ті додаткові види грошового забезпечення та їх відсоткові значення, які пенсіонеру були встановлені на день звільнення з військової служби.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Згідно п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).1
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, рішення суду скасувати та прийняти постанову якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що 30.10.2006, відповідно до наказу Голови СБУ №1648-ос 24.10.2006, позивача було звільнено з військової служби з посади начальника Управління військової контррозвідки СБУ у Північному регіоні (з дислокацією в м. Чернігові). Пенсія позивачу призначена з 01.11.2006 за вислугу 30 років в розмірі 80% грошового забезпечення згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-XII).
Розрахунок основного розміру пенсії позивача з 31.10.2006 було здійснено на підставі грошового атестату СБ№002126, виданого Головним відділом військової контррозвідки СБУ Сухопутних військ ЗСУ у Північному регіоні, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення, а саме : посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за ОГЗ і ВР - 100%, надбавка пенсійна - 50%, надбавка за особливі умови -50%, надбавка за таємність - 20%, надбавка за оперативну роботу - 20%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення - 10%, надбавка за виконання спеціального завдання - 70%, надбавка за безперервну службу - 90% та премія - 33,3%.
На підставі постанови КМУ №355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №355) та відповідно до постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), УСБУ в Чернігівській області оформлено позивачу довідку про розмір грошового забезпечення (станом на 01.04.2012) для перерахунку пенсії (реєстраційний №3836 від 08.06.2012), де в структурі грошового забезпечення зазначено : посадовий оклад (за посадою начальника Управління військової контррозвідки СБУ) - 1990,00 грн, оклад за військовим званням «полковник» - 135,00 грн, надбавка за вислугу років (40% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) - 850,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 398,0грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (100% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 2975,00 грн, доплата за постійне співробітництво з особами, залученими до оперативно-розшукової діяльності на конфіденційній основі (20% від посадового окладу) - 398,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (50% від посадового окладу) - 995,00 грн, надбавка за безпосереднє виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки (70% від посадового окладу) - 1393,00 грн, премія (140% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 4165,00 грн.
Відповідно до звернення позивача до УСБУ, 15.02.2021 було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення (реєстраційний №17/314), в якій в структурі грошового забезпечення зазначено : посадовий оклад (тарифний розряд 56, за посадою начальника Управління військової контррозвідки СБУ в Північному регіоні) - 9590,00 грн, оклад за військовим званням «полковник» - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) - 5535,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (71% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 11789,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 1918,00 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів (20% від посадового окладу) - 1918,00 грн та премія (10% від посадового окладу) - 959,00 грн.
Станом на момент перерахунку пенсії позивача в 2018-2019 роках та оформлення Довідки №17/314 від 15.02.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 питання грошового забезпечення військовослужбовців вже регламентувалося Постановою №704, якою встановлено військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу надбавку за особливості проходження служби (тотожна попередній надбавці за особливі умови служби, визначеної Указом №923/96, та надбавці за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, визначеної Постановою №1294) у розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Відповідачем у Довідці №17/314 від 15.02.2021 позивачу визначено надбавку за особливості проходження служби лише в розмірі 71%, як і зазначалося в довідці №3836 від 08.06.2012.
23.11.2021 позивач звернувся до відповідача з вимогою щодо перегляду встановленого розміру надбавки за особливості проходження служби та оформлення та направлення до ГУ ПФУ нової довідки, де серед інших додаткових видів грошового забезпечення просив зазначити надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Листом №17/С-34/12 від 22.12.2021 відповідачем відмовлено в задоволенні такої вимоги та зазначено, що в довідці №17/314 від 15.02.2021 всі складові грошового забезпечення станом на 05.03.2019, встановлені в максимально граничних розмірах за аналогічною посадою, яку позивач обіймав на момент звільнення з військової служби.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо зменшення розміру відсоткового значення складових грошового забезпечення позивача при видачі довідки №17/314 від 15.02.2021 є протиправними, а тому порушені його права мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача видати довідку із зазначенням дійсних відсоткових розмірів грошового забезпечення позивача.
Проте, колегія суддів вважає, що до таких висновків суд першої інстанції прийшов з неправильним застосуванням норм матеріального права, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Частиною другою статті 9 Закону №2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону №2011-XII, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За змістом ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч.1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 КМУ прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з : посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
13.02.2008 КМУ затвердив Порядок №45, пунктом першим якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених КМУ.
21.02.2018 КМУ прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
Цією постановою також було внесено зміни до Порядку №45.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (в редакції Постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як : посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, і в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням по справі №826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до УСБУ із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п.3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття КМУ рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII врегульовано Порядком, затвердженим постановою ПФУ №3-1 від 30.01.2007 (з подальшими змінами і доповненнями) (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
З матеріалів справи видно, що УСБУ в Чернігівській області виготовило довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №17/314 від 15.02.2021, станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку його пенсії.
Згідно вказаної довідки, грошове забезпечення позивача складається з наступних видів : посадовий оклад (тарифний розряд 56, за посадою начальника Управління військової контррозвідки СБУ в Північному регіоні) - 9590,00 грн; оклад за військовим званням «полковник» - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) - 5535,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (71% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 11789,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 1918,00 грн; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів (20% від посадового окладу) - 1918,00 грн; премія (10% від посадового окладу) - 959,00 грн.
На підставі вказаної довідки ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії позивача.
Однак, позивач не погоджується з розмірами окремих видів додаткового грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби, встановленої у розмірі 100% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
З матеріалів справи вбачається, що в довідці, виданій відповідачем 15.02.2021, позивачу встановлена надбавка за особливості проходження служби в розмірі 71% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем допущено протиправне заниження розміру надбавки за особливості проходження служби позивача з 100% посадового окладу до 71%, з огляду на наступне.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 КМУ прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення, а саме : надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 п.п.1 п.5 Постанови №704).
Колегія суддів зазначає, що оскільки підставою для надання довідки для перерахунку пенсії позивача стало рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, для перерахунку пенсії слід брати за основу розміри грошового забезпечення діючого військовослужбовця за аналогічною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Право на перерахунок пенсії у позивача виникло 05.03.2019, а тому за основу для визначення розміру його грошового забезпечення має бути взяте грошове забезпечення діючого військовослужбовця за аналогічною посадою станом на 05.03.2019, що і було реалізовано шляхом видачі довідки про розмір грошового забезпечення №17/314 від 15.02.2021.
Таким чином, відсутні підстави для виготовлення відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу та з урахуванням окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Висновки суду першої інстанції про те, що при звільненні позивача з військової служби у зв'язку з виходом на пенсію у 2012 році йому було встановлено максимальний граничний розмір надбавки за особливості проходження служби (50% посадового окладу), а тому при перерахунку пенсії слід також враховувати максимальний розмір надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу, передбачений Постановою №704, є необґрунтованими, оскільки в даному випадку потрібно враховувати розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою станом на дату виникнення права на перерахунок пенсії позивача, зокрема, станом на 05.03.2019.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для оформлення та видачі УСБУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії з обов'язковим зазначенням в ній надбавки за особливості проходження військової служби, встановленої у розмірі 100% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, оскільки у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 №17/314 від 15.02.2021 правомірно визначено розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою у розмірі 71% посадового окладу та окладу за військовим званням.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського Суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерела права.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, судом апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив ЄСПЛ у справі «Проніна проти України» (рішення від 18.07.2006).
Зокрема, у пункті 23 рішення ЄСПЛ зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи, що і зроблено апеляційним судом переглядаючи рішення суду першої інстанції, аналізуючи відповідні доводи скаржника.
Так, у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 09.12.1994). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) від 01.07.2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland) від 27.09.2001).
Згідно ст.317 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення суду першої інстанції та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому судове рішення, постановлене за результатами апеляційного перегляду в касаційному порядку оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.12, 308, 311, 315, 317, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Рівненській області задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03 травня 2022 року по справі №460/662/22 скасувати та прийняти постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. В. Кухтей
судді С. П. Нос
І. М. Обрізко