Справа №: 398/4408/22
провадження №: 2-о/398/208/22
РІШЕННЯ
Іменем України
"21" грудня 2022 р. м.Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Подоляк Я.М., при секретарі судового засідання Першиній Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрія цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , заінтересована особа: Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , звернулись до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Вимоги заяви обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 від спільного проживання з ОСОБА_2 у ОСОБА_1 у пологовому будинку в м. Севастополь народився син - ОСОБА_4 . У зв'язку з тим, що медичний документ про народження, отриманий на території АР Крим зразка Російської Федерації є недійсним, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, заявники позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому порядку.
Представник заявників у судове засідання не з'явився. В заяві просить розглянути справу у його відсутність та відсутність заявників.
Заінтересована особа Олександрійський ВДРАЦС про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Свого представника в судове засідання не направив, будь-яких заяв чи клопотань до суду не надходило, причина неявки суду не відома.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_4 . Ця обставина підтверджується наданими представником заявників копіями документів, що видані на окупованій території АР Крим, а саме: - свідоцтвом серія НОМЕР_1 про укладення шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 , виданого 23.11.2016 року відділом реєстрації актів громадського стану Нахімовського району міста Севастополь Управління РАГС міста Севастополь; медичною довідкою про народження серія 67 №167835 від 21.09.2017 року, виданою 21.09.2017 року «ГБУЗС ГБ №5 ЦОЗМиР Роддом №1 г. Севастополь», відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Севастополь ІНФОРМАЦІЯ_1 о 09 год 07 хв народила хлопчика вагою 3820 г, ростом 52 см; свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 , виданим 29.09.2017 року відділом реєстрації актів громадського стану Нахімовського району міста Севастополь Управління РАГС міста Севастополь, згідно з яким ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь, його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_6 .
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянами України, що підтверджується копіями їх паспортів та карток платників податків, долученими до заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», АРК Крим та м. Севастополь є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з п.п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Оцінюючи надані заявниками документи, суд виходить з того, що з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia", "IlascuandOthers v. MoldovaandRussia") документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.
При цьому суд враховує, що відомості, зазначені у документах, які були видані на окупованій території АР Крим, не суперечать іншим матеріалам справи, тому суд не має підстав сумніватися у достовірності вказаних у них відомостей.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини, народженої на тимчасово окупованій території, є об'єктивні перешкоди. Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, ст. 49 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , заінтересована особа: Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт народження дитини, чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який народилася у місті Севастополь, зазначивши матір'ю дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянку України; батьком дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Я.М.Подоляк