"26" жовтня 2007 р.
Справа № 02-2/14-619
Суддя , розглянувши позовні матеріали Прокурора Чортківського району в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондовий ринок, м. Тернопіль до Відкритого акціонерного товариства "ТОРМС", с. Шманьківчики, Чортківського району про стягнення з ВАТ "Тернопільська обласна рибоводно-меліоративна станція" в користь Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складають 2550 грн., встановив.
01 вересня 2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України, далі КАС України.
Відповідно до змісту пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального Кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Виходячи з положень пунктів 1,7,9 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою).
Таким чином, у контексті зазначених норм Кодексу, справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений здійснювати управлінські чи контрольні функції щодо іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган.
Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема, встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Таким органом відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. N 1819 (далі - Положення), є Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцінінспекція). Вона є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується останньому.
Згідно з пунктом 11 Положення Держцінінспекція має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення.
За змістом абзацу третього пункту 4 Положення Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. N 1044/6235, прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
З наведеного випливає, що Держцінінспекція, приймаючи рішення про застосування санкцій за порушення держаної дисципліни цін, діє як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Однак, позовна заява подана в порядку встановленому Господарським процесуальним кодексом України, що не відповідає формі і змісту адміністративного позову та вимогам до позовної заяви, які передбачені статтями 105 і 106 КАС України.
Крім того, суд звертає увагу, що позов поданий до Відкритого акціонерного товариства "ТОРМС", с. Шманьківчики, Чортківського району, однак як слідує із доданих до позовної заяви матеріалів, штрафні санкції застосовані до Відкритого акціонерного товариства "Тернопільська обласна рибоводно-меліоративна станція".
Відповідно до п.1 ст.62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що у прийнятті позовної заяви слід відмовити.
Одночасно суд констатує, що вказана відмова у прийняті позовної заяви, не позбавляє позивача права на повторне звернення до суду, при цьому форма і зміст адміністративного позову повинні відповідати вимогам статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, а позовна заява приписам статті 106 даного Кодексу.
Враховуючи викладене та керуючись ст.61, п.1 ст.62, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Відмовити у прийнятті позовної заяви за позовом Прокурора Чортківського району в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондовий ринок, м. Тернопіль до Відкритого акціонерного товариства "ТОРМС", с. Шманьківчики, Чортківського району про стягнення з ВАТ "Тернопільська обласна рибоводно-меліоративна станція" в користь Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складають 2550 грн.
Суддя