Справа № 344/15073/22
Провадження № 3/344/6933/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2022 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , директора ТОВ "ГУК",
за ч. 4 ст.140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №137562 від 22 листопада 2022 року, ОСОБА_1 17 листопада 2022 року о 08-15 год. по вул. Івасюка, 15, будучи посадовою особою відповідальною за експлуатаційний стан та утримання прибудинкової території, не вжив заходів щодо належного утримання дощоприймальної решітки колодязя, що знаходиться на прибудинковій території, а саме не забезпечив цілісність кріплень основи решітки дощоприймача, що призвело до її деформації та перекидання під час наїзду транспортного засобу марки " Renault Master " д.н.з. НОМЕР_1 , в результаті ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.1.5. ПДР України та ДСТУ 3587.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.140 КУпАП не визнав. Зазначив, що ТОВ "ГУК" не є балансоутримувачем дощових мереж (решітки). Просив суд провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст.140 КУпАП щодо нього закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в справі відповідно до п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю виходячи з наступного.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно диспозиції статті ч. 4 ст.140 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В той же час, в надісланих до суду матеріалах адміністративної справи не долучено належних доказів на основі яких, у визначеному законом порядку, можливо встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Зокрема, не долучено жодних доказів на підтвердження того, що саме ОСОБА_1 є тією посадовою особою, на яку покладено обов'язок щодо забезпечення належного стану та обслуговування мережі дощових каналізацій, про які зазначено в протоколі, тобто, що він є належним суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого в ч. 4 ст.140 КУпАП.
Відсутність вказаної інформації не дає змогу суду зробити відповідні висновки про необхідність притягнення тієї чи іншої особи до адміністративної відповідальність за порушення, передбачені ч. 4 ст.140 КУпАП.
Крім цього суд звертає увагу, що ОСОБА_1 у судовому засіданні подано копії актів приймання - передачі мереж дощової каналізації від забудовника ТзОВ "Леон"-КП "Івано-Франківськводоекотехпром". Дана обставина не дає змогу суду зробити відповідні висновки про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 4 ст.140 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Таким чином, під час судового розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст.140 КУпАП відносно ОСОБА_1 законних доказів на підтвердження винуватості останнього у пред'явленому обвинуваченні за ч. 4 ст.140 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №137562 від 22 листопада 2022 року - здобуто не було.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не доведено згідно з законом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, ст.ст.247, 283-287, 294 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст.140 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Олег ЛАЗАРІВ