Рішення від 21.12.2022 по справі 200/4724/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2022 року Справа№200/4724/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дії протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 жовтня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду, через систему «Електронний Суд», надійшов позов адвоката Верченко О.О., яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію ОСОБА_1 з 04.10.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 з 01.09.1992 року по 05.12.1995 року, з 07.12.1995 року по 16.05.1997 року, з 09.02.1998 року по 20.05.1998 року, з 07.06.2004 року по 20.12.2004 року, з 21.12.2004 року по 13.03.2006 року, з 20.03.2006 року по 04.10.2022 року із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, із зарахуванням періоду проходження військової служби в особливий період з 14.09.2021 року по 03.02.2022 року , з 12.06.2022 року по 13.04.2022 року, з 13.07.2022 року по 11.08.2022 року року у відповідності до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року.

В обґрунтування позову зазначено, що 04.10.2022 року позивач через Веб-портал звернувся до Пенсійного фонду України, із заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Листом від 18.10.2022 року, № 15463-14558/П-15/8-0500/22, відповідач повідомив, що в призначенні пенсії ОСОБА_1 , відмовлено, але саме спірне рішення про відмову в призначенні пенсії на письмове звернення ОСОБА_1 , не надав. Також листом повідомив, що страховий стаж враховано по 28.09.2022 та складає 45 років 01 місяць 15 днів з урахуванням кратності, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 17 років 09 місяців 05 днів. До страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди згідно наданих до заяви документів. Вважає, що здійснений відповідачем розрахунок пільгового стажу роботи є невірним, та суперечить записам трудової книжки.

15 листопада 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі та зазначив, що спірне рішення було прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області. Отже, позовні вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, не підлягають задоволенню, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не вчинено будь-яких дій або бездіяльності щодо позивача

У встановлений судом строк Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відзиву на позов не було подано.

Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання даного позову.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2022 року прийнято позовну заяву, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, витребувано копії та докази.

Ухвалою суду від 28 листопада 2022 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Канатна, б. 83; код ЄДРПОУ 20987385) до участі у справі в якості другого відповідача, витребувано копії та докази.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 виданий Красноармійським МВ УМВС України в Донецькій області 7 червня 1977 року.

04 жовтня 2022 року позивач, через веб-портал, звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою, в якій просив призначити пенсію згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 18.10.2022 № 15463-14558/П-15/8-0500/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що відповідно наданих до заяви документів загальний страховий стаж враховано по 28.09.2022 та складає 45 років 01 місяць 15 днів з урахуванням кратності, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 17 років 09 місяців 05 днів. До страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди згідно наданих до заяви документів. Вам відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Право на пенсійну виплату Ви будете мати з 19.05.2027.

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.10.2022 року № 056650007970, яке надано на вимогу суду, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з недостатнім пільговим стажем.

Позивач не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах звернувся до суду.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України Про пенсійне забезпечення.

Закон України Про пенсійне забезпечення №1788 від 5 листопада 1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення.

Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій № 2148-VІІІ від 3 жовтня 2017 року було доповнено Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування розділом XIV-І Пенсійне забезпечення окремих категорія громадян, зокрема, статтею 114 визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Вказані зміни набрали чинності 11 жовтня 2017 року.

Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Отже, Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як спеціальний закон є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсії на пільгових умовах з моменту набрання законної сили Законом України № 2148-VІІІ від 3 жовтня 2017 року Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій - з 11 жовтня 2017 року.

Відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналогічна норма міститься у частині 1 статті 14 Закону № 1788, а саме, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до статті 62 Закону №1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

Аналіз вищезазначених положень свідчить, що право особи на призначення пільгової пенсії має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.

За даними у трудовій книжці позивача від 13.02.1998 року серії НОМЕР_1 встановлено, що в ній за спірний період роботи наявні такі записи:

з 01.09.1992 по 05.12.1995 навчання в ПТУ № 38 за професією електрослюсар підземний, машиніст підземних установок (запис №1);

з 07.12.1995 по 16.05.1997 служба в армії (запис №2);

з 09.02.1998 по 20.05.1998 електрослюсар підземний (запис №3-5);

з 07.06.2004 по 20.12.2004 машиніст підземних установок з повним робочим днем в шахті, (запис №10);

з 21.12.2004 по 13.03.2006 прохідник підземний з повним робочим днем в шахті (запис №11-13);

20.03.2006 по 04.10.2022 (по дату подачі заяви про призначення пенсії) прохідник підземний з повним робочим днем в шахті.

Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача у вищевказані періоди. Записи про спірні періоди роботи засвідчені відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають.

З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, приписи законодавства, що діяло до та після набрання чинності Законом № 1058-ІV, суд дійшов висновку, що записи у трудовій книжці підтверджують характер роботи позивача, що надає право включення вищевказаних періодів роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Разом з цим, рішення відповідача не містить інформації щодо періодів роботи, які не зараховані до пільгового стажу позивача, проте з розрахунку стажу вбачається, що позивачу не зараховано до пільгового стажу період навчання з 01.09.1992 року по 05.12.1995 року, військова служба строкова з 07.12.1995 року по 15.05.1997 року, з 14.02.1998 року по 20.05.1998 року, з 01.06.2004 року по 06.06.2004 року, з 08.06.2004 року по 30.11.2004 року з 07.12.2004 року по 20.12.2004 року, з 29.09.2022 року по 04.10.2022 року.

В матеріалах справи наявні довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних у ній видана ПрАТ «Шахтоуправління» «Покровське» від 28.09.2022 року №620, від ДП «Вугільна компанія» «Краснолиманська» від 10.02.2022 року №168 арх.

Суд звертає увагу, що Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Суд зазначає, що професії «електрослюсар підземний» та «машиніст підземних установок» передбачені Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202.

«прохідник підземний» віднесена до Списку №1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162 та від 16.01.2003 року №36, Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36, Постанови Кабінету Міністрів України від 05.05.2017 року №147 та зараховується до стажу позивача відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України №1058 як провідна посада.

При цьому суд звертає увагу, що згідно розрахунку стажу, пільговий стаж позивача зараховано 28.09.2022 року, при цьому позивач, продовжуючи працювати за посадою прохідник підземний із повним робочим днем під землею (що відноситься до професій за Списком №1), звернувся із заявою про призначення пенсії 04.10.2022 року.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 відповідно до ч. 3 статті 114 та ст. 14 періоди роботи позивача з 09.02.1998 року по 20.05.1998 року, з 08.06.2004 року по 30.11.2004 року, з 07.12.2004 року по 20.12.2004 року, з 29.09.2022 року по 04.10.2022 року (по день подачі заяви).

Позовні вимоги в частині зарахування до пільгового стажу періодів роботи 07.06.2004 року, з 01.12.2004 року по 06.12.2004 року, з 21.12.2004 року по 13.03.2006 року, з 20.03.2006 року 28.09.2022 року задоволенню не підлягають, оскільки дані періоди зараховані до пільгового стажу позивача за ст. 14, п/п, підземні.

Також, спір між сторонами виник щодо не зарахування період проходження військової служби в особливий період з 14.09.2021 по 03.02.2022, з 12.06.2022 по 13.04.2022, з 13.07.2022 по 11.08.2022 року із розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно до п. З, 4 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення №530.

Згідно ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Системний аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Поряд з цим суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні відповідачем не надано оцінку наданій позивачем довідці №1301 від 11.08.2022 року відповідно до якої позивач з 14.09.2021 року по 03.02.2022 року, з 12.06.2022 року по 13.07.2022 року та з 13.07.2022 року по 11.08.2022 року (день видачі довідки) брав участь, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів та не враховано періоди участі позивача в антитерористичній операції без жодних доводів.

Суд зазначає, що відповідно до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року, включено всіх працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах.

Отже, на військову службу за контрактом Позивач поступив з посади - прохідник підземний, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Щодо зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період навчання з 01.09.1992 року по 05.12.1995 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 8 Порядку №637, час навчання у вищих учбових, професіональних, учбово-виховних закладах, учбових закладах підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів, у аспірантурі, докторантурі й криничній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і які містять відомості про період навчання. При відсутності у таких документах відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.

Таким чином, зі вказаного Порядку убачається, що при відсутності у дипломі особи відомостей часу навчання, приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.

Довідкою Покровського професійного ліцею від 15.09.2022 року №63 підтверджено, що ОСОБА_1 навчався в професійно-технічному училищі №38 м.Красноармійська (професійно-технічне училище №38 м.Красноармійська реорганізовано в Красноармійський професійний будівельний ліцей наказом МОН України від 22.06.2004 №518 та пойменоване в Красноармійський професійний ліцей наказом МОН України від 31.01.2006 №67, потім змінено назву на Покровський професійний ліцей) з 01.08.1992 року по 05.12.1995 року та здобув професію «електрослюсар (підземний) машиніст підземних установок».

Отже період навчання позивача є підтвердженим та підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача.

Щодо позовної вимоги про зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період військової служби (строкова) з з 07.12.1995 року по 16.05.1997 року.

Відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Також згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до трудової книжки позивача він з 01.09.1992 по 05.12.1995 проходив навчання в ПТУ № 38 за професією електрослюсар підземний, машиніст підземних установок (судом встанволено, що даний період необхідно зарахувати до пільгового стажу) у період з 07.12.1995 року по 16.05.1997 року проходив військову службу.

З огляду на викладене, позивач має право на зарахування періоду проходження військової служби з 07.12.1995 року по 16.05.1997 року до пільгового стажу.

Щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8.

Згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ст. 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею 14, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік - 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Суд зазначає, що вказане роз'яснення стосується лише осіб, що мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку згідно ст. 14 Закону № 1788, але не відпрацювали повного стажу, встановленого ст. 14 цього Закону.

З розрахунку стажу та трудової книжки позивача вбачається, що ОСОБА_1 працював за професією «прохідник підземний з повним робочим днем під землею» 17 років.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування до спірних відносин роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8,

Щодо позовної вимоги про зобов'язання призначити пенсії на пільгових умовах.

Як видно з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.

Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

У силу положень частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинствапри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до положень частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, враховуючи те, що спірне рішення було прийняте Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком вважає за необхідне:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.10.2022 року зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 з 01.09.1992 року по 05.12.1995 року, з 07.12.1995 року по 16.05.1997 року, з 09.02.1998 року по 20.05.1998 року, з 08.06.2004 року по 30.11.2004 року, з 07.12.2004 року по 20.12.2004 року, з 29.09.2022 року по 04.10.2022 року із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, із зарахуванням періоду проходження військової служби в особливий період з 14.09.2021 по 03.02.2022, з 12.06.2022 по 13.04.2022, з 13.07.2022 по 11.08.2022 року у відповідності до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року.

Отже позов підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Нормами частини першої статті 139 КАС встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дії протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Канатна, б. 83; код ЄДРПОУ 20987385) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) від 04.10.2022 року зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 з 01.09.1992 року по 05.12.1995 року, з 07.12.1995 року по 16.05.1997 року, з 09.02.1998 року по 20.05.1998 року, з 08.06.2004 року по 30.11.2004 року, з 07.12.2004 року по 20.12.2004 року, з 29.09.2022 року по 04.10.2022 року із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, із зарахуванням періоду проходження військової служби в особливий період з 14.09.2021 по 03.02.2022, з 12.06.2022 по 13.07.2022, з 13.07.2022 по 11.08.2022 року у відповідності до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Канатна, б. 83; код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто два) гривень 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова