ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
13 грудня 2022 року Справа № 160/14948/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву Національної академія Національної гвардії України про зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Національної академії Національної гвардії України (61001, м. Харків, майдан Захисників України, буд. 3, код ЄДРПОУ 08610502) про стягнення середнього грошового забезпечення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Національної академії Національної гвардії України про стягнення середнього грошового забезпечення та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
14 листопада 2022 року на адресу суду поштою від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі (вх. №81804 від 14.11.2022), відповідно до якої відповідач просить суд зупинити провадження у справі, посилаючись на те, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, тому особовий склад Національної академії Національної гвардії України залучається до виконання бойових, службово-бойових завдань. З посиланням на вимоги пункту 5 частини першої статті 236 КАС України просить клопотання задовольнити.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2022 року у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі відмовлено.
09 грудня 2022 року на адресу суду представником відповідача повторно надано клопотання про зупинення провадження у справі, посилаючись на те, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, тому особовий склад Національної академії Національної гвардії України залучається до виконання бойових, службово-бойових завдань. Враховуючи перебування відповідача - Національної академії Національної гвардії України, як сторони адміністративного процесу, у складі Національної гвардії України, переведення її на особливий режим діяльності в умовах запровадження в країні воєнного стану, залучення відповідача до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони Країни, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, існують правові підстави для зупинення провадження у справі до припинення (скасування) воєнного стану або ж виключення Національної академії Національної гвардії України з числа військових формувань, що переведенні на воєнний стан та приймають участь у зазначених заходах.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для зупинення провадження у даній справі, суд виходить із такого.
Ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
За змістом ч. 2 ст. 26 зазначеного Закону скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Так, відповідно до пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Частиною 2 цієї статті встановлено випадки, коли суд, з урахуванням конкретних обставин у справі, має право зупинити провадження у справі. Водночас, процесуальним законом не визначено введення на території України воєнного стану як підставу для зупинення провадження у справі.
На переконання суду, для вирішення питання про зупинення провадження у цій справі суд має з'ясувати, чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до закінчення воєнного стану в Україні.
При цьому, об'єктивна неможливість розгляду адміністративної справи полягає в тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у адміністративній справі, зокрема факти, що мають (можуть мати) преюдиційне значення.
Отже, у клопотанні про зупинення провадження у справі заявник має надати чітке обґрунтування, у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до закінчення воєнного стану на території України, чого відповідачем зроблено не було.
Доказів того, що співробітники відповідача, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та самопредставництво цього органу в судах, проходять військову службу, що унеможливлює належне представництво органу в суді, заявником не надано.
Також, заявником не наведено жодних мотивів на обґрунтування неможливості суду самостійно встановити та оцінити коло обставин, які входять до предмета судового розгляду в цій справі до закінчення воєнного стану в Україні.
Суд зазначає, що заявником не наведено в клопотанні про зупинення провадження у справі жодної підстави, яка б відповідно до положень статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України дала б суду можливість дійти висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі. Суд зауважує, що визначений законодавцем перелік підстав для зупинення провадження у справі є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Таким чином, враховуючи положення статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо підстав зупинення провадження у справі, та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо дотримання розумного строку розгляду справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання, оскільки відсутні обґрунтовані процесуальним законом підстави для зупинення розгляду справи через неможливість скористатися певними процесуальними правами у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні.
Керуючись ст. ст. 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Національної академії Національної гвардії України про зупинення провадження у справі №160/14948/22 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко