ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2022 року ЛуцькСправа № 140/6765/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач)звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у здійсненні з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати основного розміру пенсії з урахуванням довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 10 лютого 2022 року №ХА16822 з урахуванням зазначених в ній видів та сум грошового забезпечення, у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії з урахуванням довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 10 лютого 2022 року №ХА16822 з урахуванням зазначених в ній видів та сум грошового забезпечення для обчислення пенсії у розмірі 28 407,50 грн. у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність (з урахуванням раніше виплачених сум).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Розмір призначеної пенсії на час звільнення складав 90 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 42), і пенсію у такому розмірі позивач отримував до здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі №140/3335/22 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.02.2022 №ХА16822, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення. Вказане судове рішення відповідачем виконано, однак перерахунок здійснено виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення. На звернення позивача щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки у розмірі 90% сум грошового забезпечення, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 07.10.2022 №8505-7646/Ф -02/8-0300/22 відмовило позивачу у перерахунку пенсії з 01.04.2019 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, мотивуючи тим, що чинною редакцією Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70%. Позивач вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки положення статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а має застосовуватись виключно при призначенні нових пенсій; процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позову та зазначає , що частина друга статті 13 Закону №2262-XII застосовується як для призначення, так і для перерахунку пенсій, відтак підстав для проведення перерахунку пенсій за вказаною вимогою не існує. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Інших заяв по суті справи від сторін на адресу суду не надходило. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка йому була призначена з 01.01.2005 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 42), що підтверджуються розрахунком на пенсію за вислугу років від 30.12.2004 у пенсійній справі ХА№16658.
Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі №140/3335/22 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, зокрема: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10 лютого 2022 року №ХА16822; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10 лютого 2022 року №ХА16822, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи із розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії від 01.08.2022 у пенсійній справі №0301000553 - Міноборони.
Позивач 23.09.2022 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10 лютого 2022 року №ХА16822 у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 07.10.2022 №8505-7646/Ф-02/8-0300/22, у відповідь на звернення, повідомило позивача про те, що статтею 13 Закону №2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 у розмірі 90 % відповідного грошового забезпечення відсутні.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2022.2021 у справі №140/3335/22 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, та виплату пенсії здійснює виходячи із розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії від 01.08.2022 у пенсійній справі №0301000553.
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на наступне.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі №140/3335/22, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом №2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, внесених Законом №1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 %) за чинною редакцією Закону №2262-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2022 у справі 140/4489/22 такі дії відповідача були визнані протиправними та було зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 10.02.2022 №ХА16822 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання провести позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 10.02.2022 №ХА16822 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору в силу вимог пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011, а доказів понесення інших витрат не надано, підстав для присудження судових витрат за частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, немає.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.02.2022 №ХА16822 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.02.2022 №ХА16822 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський