Рішення від 13.12.2022 по справі 918/634/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2022 р. м. Рівне Справа № 918/634/22

Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Кравчук А.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс"

про стягнення вартості необлікованої електричної енергії

За участю представників сторін:

від позивача: Чудінович О.В. (довіреність № 53 від 04.01.2022 року);

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" (далі - Відповідач) в якій просить стягнути вартість необлікованої електричної енергії в сумі 960 818 грн 65 коп. та збитки в сумі 21 115 грн 00 коп.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07.09.2020 року між ПрАТ "Рівнеобленерго" та ТОВ "Рівненський МЖК" укладено договір № 270007693 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. 31.12.2021 року представниками ПрАТ "Рівнеобленерго" встановлено, що за адресою м. Рівне, вул. Гайдамацька, 13Б, на об'єкті "Будівельний майданчик багатоквартирного ж/б, що знаходиться на земельній ділянці з кад. номером 5610100000:012:0074" було виявлено порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та на підставі виявленого порушення складено акт про порушення № R011714 від 31.12.2021 р.

06.01.2022 року ПрАТ "Рівнеобленерго" направлено ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз" заяву про проведення експертного трасологічного та електротехнічного дослідження. 15.02.2022 року позивачем отримано висновок експертів за результатами проведення електротехнічного та трасологічного дослідження від 08.02.2022 року № 9917, яким встановлено факти пошкодження свинцевої пломби із позначкою виробника та втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки.

Позивач зазначає, що 23.03.2022 року на засіданні комісії ПрАТ "Рівнеобленерго" по розгляду актів про порушення відбувся розгляд даного акта. На засіданні комісії розглянуті наявні у оператора системи матеріали, враховані висновок експертів № 9917 від 08.02.2021 р та прийнято рішення про донарахування споживачеві 178 163 кВт*год необлікованої електричної енергії на суму 960 818,65 грн. Розрахунок проведено за формулою, наведеною у п. 8.4.10 ПРРЕЕ. Рішення комісії надано споживачеві.

За твердженням позивача, 27.05.2022 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення про оплату по акту (розрахунковий документ) про порушення ПРРЕЕ № R011714 від 31.12.2021 р. Станом на 16.08.2022 року дане повідомлення про оплату відповідачем не оплачено. Крім того, споживач (відповідач) порушення норм ПРРЕЕ не визнав, у зв'язку з чим позивач був змушений звернутися до експертної установи за для підтвердження/спростування фактів пошкодження пломби, пломбувального матеріалу та втручання у роботу засобу вимірювальної техніки та поніс додаткові витрати у вигляді вартості оплаченого експертного дослідження. Відтак, відповідачем заподіяно позивачу збитки у сумі 21 115,00 грн, що підтверджується актом надання послуг від 08.02.2022 року № 29.

19.09.2022 року до господарського суду від представника відповідача надійшов відзив на позов відповідно до якого повідомив про відсутність підстав для його задоволення та просить суд відмовити у задоволенні позову, призначити судову електротехнічну та трасологічну експертизи у справі № 918/634/22, проведення якої доручити Івано - Франківському НДЕКЦ МВС України та на вирішення якої поставити наступні питання:

1) Чи була порушена цілісність пломб та пломбувального матеріалу (дріт) на якому встановлена пломба з відбитками тавр заводу виробника, установлених на кріпленні кожуха (пломбувальний гвинт) лічильника електричної енергії № 84482897?

2) Чи було пошкоджено пломби з відбитками тавр ОСР (клейка основа) № V-В15698807, установленої на кожусі електролічильника № 84482897?

3) Чи можливо отримати доступ до внутрішніх елементів лічильника № 84482897, в тому числі для встановлення стороннього пристрою, без порушення цілісності та/або пошкодження встановлених на ньому пломби з відбитками тавр заводу виробника, установлених на кріпленні кожуха (пломбувальний гвинт) лічильника та пломби з відбитками тавр ОСР (клейка основа) № V-В15698807, установленої на кожусі електролічильника?

4) Чи наявні в середині корпусу електролічильника № 84482897 сторонні пристрої, що не передбачені конструкцією заводу виробника?

Крім цього, просить зобов'язати позивача надати електричний лічильник № 84482897 для проведення експертизи.

При цьому посилається на те, що позивач здійснив неправильний розрахунок обсягу необлікованої електричної енергії, виходячи з тривалості роботи обладнання позивача - 24 год., оскільки пп. 8.4.10 ПРРЕЕ передбачено, що у разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача, така тривалість приймається рівним 8 год, а договір № 270007693 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 07.09.2020 року не містить даних про тривалість робочого обладнання споживача, у зв'язку з чим при розрахунку вартості недооблікованої енергії необхідно було виходити з тривалості роботи обладнання споживача рівним 8 годинам.

21.09.2022 року до суду від позивача надійшло заперечення на відзив в якому вказує, що на підтвердження позовних вимог позивача до суду подано висновок експертів за результатними проведення електротехнічного та трасологічного дослідження від 08.02.2022 року № 9917 складений ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз". Відповідач не зазначає, в чому полягають його обґрунтовані сумніви щодо поданого позивачем висновку експертів або правильності проведеної експертизи, дублюючи по суті запитання, які вже виносились на розгляд судових експертів, відтак, на думку позивача, дане клопотання не є обґрунтованим належним чином та не відповідає вимогам статті 99 ГПК України. Позивач зазначає, що ПРРЕЕ не зобов'язують позивача з'ясовувати (встановлювати) спосіб вчинення споживачем порушення, визначальним при проведенні донарахувань обсягу та вартості необлікованої електричної енергії є саме наявність або відсутність на об'єкті фактів порушень ПРРЕЕ. В акті про порушення чітко визначено порушення які були виявлені на об'єкті споживача і кожне із зазначених порушень відповідає конкретному підпункту ПРРЕЕ. Відтак, позивач просить суд в призначенні експертизи відмовити, стягнути вартість необлікованої електричної енергії в сумі 960 818,65 грн та збитки в сумі 21 115,00 грн.

10.10.2022 року на електронну адресу суду та 12.10.2022 року до суду від відповідача надійшло доповнення до клопотання про призначення експертизи в якому просить суд призначити електротехнічну та трасологічну експертизи у справі № 918/634/22, проведення експертизи доручити Львівському науково - дослідному інституту судових експертиз, на вирішення експертизи поставити наступні питання:

1) Чи була порушена цілісність пломб та пломбувального матеріалу (дріт) на якому встановлена пломба з відбитками тавр заводу виробника, установлених на кріпленні кожуха (пломбувальний гвинт) лічильника електричної енергії № 84482897?

2) Чи було пошкоджено пломби з відбитками тавр ОСР (клейка основа) № V-В15698807, установленої на кожусі електролічильника № 84482897?

3) Чи можливо отримати доступ до внутрішніх елементів лічильника № 84482897, в тому числі для встановлення стороннього пристрою, без порушення цілісності та/або пошкодження встановлених на ньому пломби з відбитками тавр заводу виробника, установлених на кріпленні кожуха (пломбувальний гвинт) лічильника та пломби з відбитками тавр ОСР (клейка основа) № V-В15698807, установленої на кожусі електролічильника?

4) Чи наявні в середині корпусу електролічильника № 84482897 сторонні пристрої, що не передбачені конструкцією заводу виробника?

5) Чи виявлено втручання споживача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" в роботу електролічильника № 84482897?

та зобов'язати позивача надати електричний лічильник № 84482897 для проведення експертизи.

17.10.2022 року до суду від позивача надійшли письмові пояснення щодо доповнення на клопотання про призначення судової експертизи відповідно до яких вважає клопотання необґрунтованим та просить суд доповнення до клопотання про призначення судової експертизи залишити без задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 98 ГПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення. Порядок проведення експертизи та складення висновків експерта за результатами проведеної експертизи визначається відповідно до чинного законодавства України про проведення судових експертиз (ч. 1 та ч. 2 ст. 101 ГПК України).

Відповідно до ст. 104 ГПК України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

Суд відмовив у задоволенні клопотання ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс" про призначення експертизи, оскільки до матеріалів справи подано висновок експерта з аналогічних питань, а необхідність проведення нового експертного дослідження не підтверджено жодними належними доказами. Крім того, суд зазначає що лічильник, який за твердженням відповідача необхідно направити на експертизу зазнав втручання в процесі проведення експертного дослідження фахівцями ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз", що ставить під сумнів можливість та доцільність проведення повторної експертизи.

13.12.2022 року на електронну адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання / заява про відкладення розгляду справи в якому просить суд, у зв'язку з зайнятістю представника відповідача, відкласти на інший день.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, яка гарантує не право бути особисто присутнім у судовому засіданні під час розгляду цивільної справи, а більш загальне право ефективно представляти свою справу в суді та нарівні з протилежною стороною користуватися правами, передбаченими принципом рівності сторін. Пункт 1 ст. 6 Конвенції надає Державам можливість на власний розсуд обирати засоби гарантування цих прав сторонам провадження. Отже, питання особистої присутності, форми здійснення судового розгляду, усної чи письмової, а також представництва у суді є взаємопов'язаними та мають аналізуватися у більш ширшому контексті "справедливого суду", гарантованого ст. 6 Конвенції. Суд повинен встановити, чи було надано заявнику, стороні цивільного провадження, розумну можливість ознайомитися з зауваженнями або доказами, наданими іншою стороною, та представити свою справу в умовах, що не ставлять його у явно гірше становище порівняно з опонентом протилежною стороною (рішення у справі "Лопушанський проти України").

Передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення у справах "Union Alimentaria Sanders SA v. Spain", "Смірнова проти України", "Красношапка проти України").

Враховуючи викладене та зважаючи, що представником відповідача не подано суду жодних доказів на підтвердження поважності причин не явки в судове засідання, а відкладення розгляду справи може призвести до порушення строків розгляду справи, суд у задоволенні клопотання про відкладення судового засідання відмовив.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30.08.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "21" вересня 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 21.09.2022 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до "11" жовтня 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 11.10.2022 року призначено підготовче засідання на "18" жовтня 2022 р.

В судовому засіданні 18.10.2022 року оголошено перерву до 20.10.2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 20.10.2022 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 28.11.2022 року та відкладено підготовче засідання на "02" листопада 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 02.11.2022 року закрито підготовче провадження у справі № 918/634/22 та призначено справу до судового розгляду по суті на "30" листопада 2022 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30.11.2022 року розгляд справи по суті призначено на "13" грудня 2022 р.

Представник позивача в судовому засіданні 13.12.2022 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання 13.12.2022 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 30.11.2022 р.) надіслано одержувачу ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс" в його електронний кабінет та документ доставлено до електронного кабінету 30.11.2022 року.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, з метою дотримання строків розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс", за наявними у ній матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

07 вересня 2020 року між Приватним акціонерним товариством "Рівнеобленерго" (оператор системи) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" (споживач) було укладено Договір № 270007693 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (далі - Договір), відповідно до якого, оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об'єктом (об'єктами), технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки (точок) розподілу за об'єктом (об'єктами) споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи (п. 2.1. Договору).

Відповідач підписав заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 07.09.2020 р. №270007693, яка є додатком 1 до договору, згідно з положеннями якої, приєднався до умов договору споживача про розподіл (передачу) електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу за об'єктом споживача за адресою вказаною в додатку 2 до даного Договору ЕІС - код точки 62Z8089510631474, 62Z5382347257595, 62Z8597339622563, 62Z0447765779658, 62Z4238949710699.

Згідно з п. 1.1. та п. 1.2. Договору, цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електроенергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою - приєднання, що є додатком № 1 до цього договору. Умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричною енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Відповідно до п.п. 5 п. 7.1. Договору, оператор системи має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.

07.09.2020 року згідно акту № РПЛ 123407 про пломбування на об'єкті/об'єкті побутового споживача: Будівельний майданчик, за адресою: м. Рівне, вул. (Струтинської) - Гайдамацька, 13Б, у споживача: ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс", місця встановлення пломб: № ліч. 84482897, відповідальність за збереження і цілісність засобів обліку електричної енергії покладається на ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс".

Представниками ПрАТ "Рівнеобленерго" згідно вказаного акту № РПЛ 123407 про пломбування передано, а ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс" прийнято на збереження засіб обліку встановлений на об'єкті "Будівельний майданчик" (м. Рівне, вул. (Струтинської) - Гайдамацька, 13Б) з пломбами переліченими в даному акті.

Відповідно до Акту № РТП № 123173 від 07.09.2020 року про проведені роботи з технічної перевірки ЗВТ комерційного обліку ПрАТ "Рівнеобленерго" на об'єкті/об'єкті побутового споживача: Будівельний майданчик, за адресою: м. Рівне, вул. (Струтинської) - Гайдамацька, 13Б, у споживача: ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс" за заявою споживача. Засоби вимірювальної техніки, ввідні (дооблікові) комутаційні пристрої та їх пломбування, електропроводка та електроустановки та вузол комерційного обліку електроенергії в цілому - відповідають діючим нормативно - технічним документам, ПРРЕЕ та ККОЕ.

31 грудня 2021 року представниками ПрАТ "Рівнеобленерго" під час проведення перевірки на об'єкті: Будівельний майданчик багатоквартирного ж/б, ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс", перевіркою встановлено, що м. Рівне, вул. Гайдамацька, 13Б, земельна ділянка з кадастровим номером 5610100000:012:0074, виявлено порушення пунктів 8.4.2, 8.2.4., 2.3.4., 8.2.5. ПРРЕЕ, а саме: порушення цілісності пломбувального матеріалу (дріт) на якому встановлена пломба з відбитками тавр інших заінтересованих сторін (заводу виробника «itron») установленої на кріпленні кожуха (пломбувальний гвинт) лічильника електричної енергії № 84482897 та пошкодження пломби з відбитками тавр ОСР (клейка основа) № V-B 15698807, установленої на кожусі електролічильника № 84482897, втручання в роботу лічильника.

За результатом перевірки, складено акт про порушення № R011714 від 31.12.2021 р. в якому зазначено, що особа, яка допустила представників ОСР на об'єкт споживача - Немеш В.М., відмовилася надавати зауваження.

ПрАТ "Рівнеобленерго" звернулося до ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз" із заявою (№ 15/105 від 05.01.2022 р.) на проведення експертизи в якій просить провести трасологічну екпертизу пломб та пломбувальних матеріалів, а також провести електротехнічну експертизу електролічильника № 84482897 типу SL 7000.

Відповідно до Висновку експертів № 9917 від 08.02.2022 р. за результатами проведення електротехнічного та трасологічного дослідження:

1. На пломбі - наклейці із позначками енергопостачальника серійний № V-В15698807, що наклеєна на корпусі лічильника електричної енергії типу SL 7000 зав. № 84482897 2020 року випуску пошкодження відсутні.

2. Свинцева пломба із позначками виробника, навішена на корпусі лічильника електричної енергії типу SL 7000 зав. № 84482897 2020 року випуску піддавалися зняттю та повторному навішуванню шляхом розділення (перекусу) пломбувального дроту.

3. Факт порушення пломби та пломбувального матеріалу надає доступ до внутрішніх конструктивних елементів (його електричної схеми, електронних плат, лічильного механізму, тощо) та може призвести до недообліку електричної енергії, зменшення показників лічильника.

4. Внутрішня схема лічильника електричної енергії типу SL 7000 зав. № 84482897 2020 року випуску не відповідає схемі заводу - виробника. В схемі лічильника електричної енергії типу SL 7000 зав. № 84482897 2020 року випуску є наявність вмонтованих сторонніх елементів, а саме додатково встановленого пристрою та електромагнітного реле.

5. Виявлена зміна внутрішньої схеми та вмонтовані сторонні елементи всередині лічильника електричної енергії типу SL 7000 зав. № 84482897 2020 року випуску є втручанням в роботу даного лічильника.

Відповідно до акту надання послуг № 29 від 08.02.2022 року виконавцем (ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз") були виконані замовнику (ПрАТ "Рівнеобленерго") наступні роботи (надані такі послуги) - проведення трасологічного та електротехнічного дослідження лічильника SL 7000 зав. № 84482897 2020 року випуску на суму 21 115,00 грн.

Згідно платіжного доручення № 2004590376 від 24.01.2022 року ПрАТ "Рівнеобленерго" сплачено ТОВ "НІСЕ" 21 115,00 грн, призначення платежу - електротехнічне та трасологічне дослідження, рах. № СФ-1701221 від 17.01.2022 р.

23.03.2022 року за участі представника відповідача, на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією розглянуто акт про порушення № R011714 від 31.12.2021 р. У зв'язку з цим, комісією проведено нарахування відповідачу необлікованої електричної енергії - 178 163 кВт*год, вартість необлікованої електричної енергії - 960 818,65 грн. Вказане рішення комісії оформлене протоколом № 92 від 23.03.2022 року.

25.03.2022 року ПрАТ "Рівнеобленерго" направлено на адресу відповідача розрахунок по акту порушення ПРРЕЕ.

27.05.2022 року позивачем листом № 56-20/55 направлено на адресу відповідача повідомлення про оплату по акту порушення ПРРЕЕ № R011714 від 31.12.2021 р., сума до оплати 960 818,65 грн.

Крім того, у зв'язку з невизнанням відповідачем факту виявленого правопорушення та розміру здійснених нарахувань, позивач змушений був звернутись до ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз" про проведення експертного дослідження вилученого приладу обліку. Згідно акту наданих послуг (а.с. 46), за проведення трасологічного та електротехнічного дослідження лічильника позивач сплатив експертній установі 21 115 грн, які просить стягнути з відповідача як збитки.

Доказів сплати позивачу відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в сумі 960 818,65 грн та збитків в сумі 21 115,00 грн суду не подано.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом. Енергопостачальні підприємства інших, крім державної і комунальної, форм власності можуть брати участь у забезпеченні енергією будь-яких споживачів, у тому числі через державну (комунальну) енергомережу, на умовах, визначених відповідними договорами (ст. 275 Господарського кодексу України).

Статтею 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Частиною 1 статті 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

За змістом ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам. Розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Згідно з п. 1 ч. 1 та п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку. Споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Згідно з положеннями ч. 1, п. 4, п. 14 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо

Положеннями п. 1.1.1. та п. 1.1.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, який затверджений постановою від 14.03.2018 року № 311 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, передбачено, що Цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії. Дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО).

Електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання (п. 5.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії).

Власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів) (п. 5.5.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії).

Відповідно до п. 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, (далі - ПРРЕЕ) затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14 березня 2018 року N 312, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

За змістом п. 2.3.3 ПРРЕЕ, електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проєктних рішень.

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (п. 2.3.4. ПРРЕЕ).

Підпунктами 2 - 4 пункту 5.1.1. ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору

Споживач електричної енергії зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (п. п. 1- 5, 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ, У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Згідно п. 8.2.6. ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи. Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7. ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії); 3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо); 4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів); 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку; 8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії; 9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Зазначене також кореспондується зі ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, відповідно до яких одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Частиною 3 статті 13 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено, що виявлення та фіксація порушення споживачем (ТОВ "Рівненський молодіжний жилий комплекс") вимог пунктів 8.4.2, 8.2.4, 2.3.4, 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14 березня 2018 року N 312, а також визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснено позивачем у встановленому законом порядку, тому за відсутності доказів сплати відповідачем її вартості, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення 960 818 грн 65 коп вартості необлікованої електричної енергії.

При цьому, твердження відповідача про неправомірність застосування позивачем при обрахунку вартості необлікованої електричної енергії виходячи з тривалості роботи обладнання споживача 24 год, не приймається судом, оскільки сторони в Договорі (п. 7 Додатку № 4 - а.с. 63-64) обумовили використання саме такої величини використання струмоприймачів.

Щодо заявлених до стягнення збитків в сумі 21 115 грн, то як встановлено судом, вказані витрати є фактичною вартістю проведених експерних досліджень лічильника, понесених позивачем у зв'язку з невизнанням відповідачем факту правопорушення та є обов'язковими у такому випадку в силу вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, а отже позовні вимоги в цій частині також визнані судом обгрунтованими.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 14 729,00 грн покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" (33003, м. Рівне, вул. Гайдамацька, буд. 13-Б, код ЄДРПОУ 13988757) на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Князя Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 960 818,65 грн (дев'ятсот шістдесят тисяч вісімсот вісімнадцять гривень 65 копійок), збитки в сумі 21 115,00 грн (двадцять одну тисячу сто п'ятнадцять гривень 00 копійок) та 14 729,00 грн (чотирнадцять тисяч сімсот двадцять дев'ять гривень 00 копійок) витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Князя Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874).

Відповідач (боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" (33003, м. Рівне, вул. Гайдамацька, буд. 13-Б, код ЄДРПОУ 13988757).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 19 грудня 2022 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Р.В. Романюк