Рішення від 19.12.2022 по справі 916/2203/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" грудня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/2203/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом: Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (пр. Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68003)

до відповідача: Громадської організації “Будівельний союз архітекторів” (вул. Праці, буд 10-А, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68000)

про стягнення 198082,47 грн,

УСТАНОВИВ:

Чорноморська міська рада Одеського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Громадської організації “Будівельний союз архітекторів”, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 198082,47 грн заборгованості по сплаті орендної плати за землю.

Позиції учасників справи

Підставою позову позивач визначив обставину неналежного виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 23.06.2015 №524 в частині повної та своєчасної оплати орендних платежів за користування земельною ділянкою у період з 01.01.2019 по 31.12.2021.

Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідач не повідомляв суду про наявність обставин, що перешкоджають йому прийняти участь у розгляді справи в умовах воєнного стану, запровадженого на території України або з інших підстав.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.09.2022 позовну заяву Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області було залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків.

Приймаючи до уваги усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, ухвалою суду від 03.10.2022 позовну заяву Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №916/2203/22; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз'яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Обставини справи

23.06.2015 між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) був укладений договір оренди землі № 524 (а.с.8-10, т.1; далі - договір), за умовами якого позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення із земель житлової та громадської забудови, кадастровий номер 5110800000:02:028:0073, що знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Праці, 10-А.

Відповідно до п. 2.1., 2.2. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2900 га, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - адміністративна будівля, що належить орендарю на праві приватної власності.

У п. 2.3. договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2030551,00 грн з урахуванням коефіцієнта індексації за 2014 рік, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, затвердженої рішенням Іллічівської міської ради від 16.12.2011 № 129-VI, виданого 10.06.2015 № 26-1531-0.1-5302/2-15 Відділом Держземагентства у місті Іллічівську Одеської області (а.с. 22, т.1).

Згідно з п. 3.1., 3.2. договору земельна ділянка надається у користування орендарю строком на 10 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п. 4.1., 4.2., 4.3., 4.4., 4.7. договору орендна плата за земельну ділянку, площею 0,2900 га, розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 60916,53 грн на рік, згідно з розрахунком, який додається та є невід'ємною частиною цього договору. Розмір орендної плати встановлюється згідно з ст. 288 ПК України у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Іллічівською міською радою в межах норм, передбачених законодавством. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (у гривнях) за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на зазначений у договорі рахунок. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексацію відповідно до ст. 289 ПК України. Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідних угод, які будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку відповідно до чинного законодавства України; коригування грошової оцінки земель м. Іллічівська, яка затверджується рішенням Іллічівської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем та в існуючий договір сторін зміна та доповнення з цього приводу не проводиться. Орендна плата нараховується з дати укладання цього договору та сплачується орендарем з дня отримання ним права оренди земельної ділянки, державної реєстрації права оренди земельної ділянки, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За умовами п. 6.3. договору об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Передача орендної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації права оренди за актом приймання-передачі.

Пунктом 13.4. договору визначено, що реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Згідно з п. 15.3. договору його невід'ємними частинами є:

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень / обтяжень (у разі наявності обмежень / обтяжень) (а.с. 12, т.1);

- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (а.с. 11, т.1);

- акт приймання-передачі об'єкту оренди (а.с. 14, т.1);

- розрахунок розміру орендної плати (а.с. 13, т.1).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 39525538 (а.с. 15, т.1), 23.06.2015 до Реєстру на підставі укладеного між сторонами договору був внесений запис про реєстрацію речового права оренди відповідача на вищевказану земельну ділянку з кадастровим номером 5110800000:02:028:0073, строком до 23.06.2025.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого 25.01.2022 та інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, сформованої 25.01.2022 (а.с. 17-21, т.1), земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:02:028:0073, станом на 25.01.2022, перебувала у комунальній власності позивача та у користуванні відповідача на праві оренди. Крім цього, судом встановлено, що ця інформація є актуальною і станом на цей час, що підтверджується інформацією з Реєстру, сформованою судом з метою з'ясування дійсних обставин справи (а.с. 57-59, т.1).

08.06.2018 Чорноморською міською радою Одеської області було прийнято рішення № 344-VII (а.с. 23, т.1), яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чорноморська (у т.ч. сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка) в межах Чорноморської міської ради Одеської області, яка розроблена ДП Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя. Нормативну грошову оцінку земель міста Чорноморська (у т.ч. сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка) в межах Чорноморської міської ради Одеської області введено в дію з 01.01.2019.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.05.2019 № 4726/0/220-19 (а.с. 20, т.1), нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 2,900 га, за адресою: вул. Праці, 10-А, м. Чорноморськ, Одеська обл., кадастровий номер 5110800000:02:028:0073, становить 4083466,84 грн.

Отже, приймаючи до уваги збільшення нормативної грошової оцінки вищевказаної земельної ділянки, починаючи з 01.01.2019 орендна плата за користування земельною ділянкою за договором становить 122504,04 грн на рік. Як вбачається з розрахунку позивача (а.с. 24, т.1), за період з 01.01.2019 по 31.12.2021 відповідачем було сплачено позивачу орендну плату в загальному розмірі 169429,65 грн. На підтвердження іншого матеріали справи доказів не містять.

Отже, станом на час вирішення спору судом заборгованість відповідача перед позивачем за договором оренди землі від 23.06.2015 № 524 становить 198082,47 грн, що підтверджується матеріалами справи, поясненнями позивача та не спростовано відповідачем.

В матеріалах справи наявний лист позивача від 21.02.2022 № ВИХ-ІНЦ-195-2022 (а.с. 16, т.1), в якому останній повідомив відповідача про наявність заборгованості з орендної плати в розмірі 198082,47 грн., проте доказів оплати відповідачем вказаної суми матеріали справи не містять.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 78 ЗК України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно з ст.ст. 80, 83 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Відповідно до ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності . Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст. 96 ЗК України).

Згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частиною 1 статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з п.п.14.1.136, 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата); плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 271.1. ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно з п. 284.1. ст. 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

За змістом п. 288.1., 288.4. ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Відповідно до ч. 1 ст. 13, ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За змістом ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Вказане цілком кореспондується з положеннями статті 193 ГК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно з ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За умовами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позиція суду

Предметом спору у цій справі є вимоги позивача до відповідача про стягнення з останнього заборгованості з оплати орендних платежів за договором оренди землі від 23.06.2016 № 524 у розмірі 198082,47 грн, яка рахується за період з січня 2019 року по грудень 2021 року включно.

Як встановлено судом, рішенням Чорноморської міської ради Одеської області від 08.06.2018 № 344-VII було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чорноморська, яку введено в дію з 01.01.2019, а згідно даних ГУ Держгеокадастру в Одеській області нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що орендується відповідачем, у спірному періоді становила 4083466,84 грн

Суд відзначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Отже, приймаючи до уваги, що з 01.01.2019 було змінено нормативну грошову оцінку земель м. Чорноморська, та враховуючи положення п. 4.4. договору, що у разі коригування грошової оцінки земель м. Чорноморська розмір орендної плати змінюється в односторонньому порядку орендодавцем та в існуючий договір сторін зміна та доповнення не проводиться, суд вважає, що позивач вірно визначив розмір орендної плати за договором з 01.01.2019 в сумі 122504,04 грн на рік, а отже всього відповідач з 01.01.2019 по 31.12.2021 мав сплатити на користь позивача орендну плату в розмірі 367512,12 грн. Так, згідно даних позивача всього у спірному періоді відповідачем було сплачено позивачу орендну плату на загальну суму 169429,65 грн, а отже борг відповідача станом на час вирішення спору становить 198082,47 грн, що останнім не спростовано.

Приймаючи до уваги, що бездіяльність відповідача у вигляді несплати коштів за оренду землі суперечить вищевказаним нормам права та договору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до Громадської організації “Будівельний союз архітекторів” слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з орендної плати в розмірі 198082,47 грн.

Розподіл судових витрат

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 2971,23 грн слід покласти на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Громадської організації “Будівельний союз архітекторів” (вул. Праці, буд 10-А, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68000, код ЄДРПОУ 36487654) на користь Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (пр. Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68003, код ЄДРПОУ 25932851) борг в сумі 198082 /сто дев'яносто вісім тисяч вісімдесят дві/грн 47 коп та судовий збір в сумі 2971 /дві тисячі дев'ятсот сімдесят одну/грн 23 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст складено та підписано 19 грудня 2022 р., у зв'язку з особливими умовами роботи установи суду, пов'язаними з електропостачанням.

Суддя Д.О. Бездоля