Рішення від 07.12.2022 по справі 912/934/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2022 рокуСправа № 912/934/22

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Безчасної Н.Г. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/934/22

за позовом: Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Жилянська, 97, м. Київ, 01135

до відповідача: Фермерського господарства "БАЗ.І.С.", Лісний масив, 1, с. Дмитрівка, Знам'янський район, Кіровоградська область, 27422

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія", (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 78

про стягнення 2 279,71 грн та зобов'язання вчинити певні дії

Представники:

від позивача - участі не брали;

від відповідача - Базалевич В.Ф., голова ФГ "БАЗ.І.С.", Іванченко В.В., адвокат, ордер від 09.08.2022 серії ВА №1037057;

від третьої особи - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення суду.

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Фермерського господарства "БАЗ.І.С." про стягнення заборгованості в загальному розмірі 2 279,71 грн, з яких: 1 726,60 грн основний борг за послуги з розподілу електричної енергії, 36,27 грн 3 % річних, 238,55 грн інфляційні втрати та 278,29 грн пені; та зобов'язати відповідача забезпечити безперешкодний доступ позивачу до електроустановки відповідача для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання вузла обліку електроенергії, контрольного огляду та/або заміни вузла обліку електричної енергії на об'єкті, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії.

В обґрунтування підстав позову зазначено про невиконання ФГ "БАЗ.І.С." з лютого 2021 року умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного з позивачем, в частині оплати вартості послуги з розподілу (передачі) електричної енергії та про порушення вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" і Правил роздрібного ринку електричної енергії щодо доступу до об'єкта електроживлення.

Ухвалою господарського суду від 26.07.2022 за поданим позовом відкрито провадження у справі № 912/934/22 за правилами загального позовного провадження. У справі призначено підготовче засідання, сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.

ФГ "БАЗ.І.С" позовні вимоги заперечено, про що до справи подано відзив на позовну заяву, підстав наступного: протоколом № 3 від 15.07.2021 засідання комісії інформаційно-консультативного центру філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця" встановлено, що КТП-250/6 не існує, тобто згідно договору від 06.12.2012 № 73 відбувалось постачання електроенергії з неіснуючої КТП, а тому будь-які рахунки щодо сплати коштів за передачу електричної енергії споживачу на умовах вказаного договору є незаконними; в матеріалах справи відсутні докази розміщення редакції договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії у спосіб, визначений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312; не є зрозумілим на яких умовах діють договірні відносини між сторонами - на підставі ст. 633 чи ст. 634 Цивільного кодексу України; матеріали справи не містять заяви-приєднання, технічних умов на приєднання разом з проектом договору про приєднання, доказів підключення електроустановок відповідача до електричної мережі, паперового примірника укладеного договору та паспорта точки розподілу (том 1 а.с. 72-86).

У відповіді на відзив позивачем з приводу заперечень відповідача вказано на наступне: до 01.01.2019 між сторонами діяв та виконувався договір про постачання електричної енергії № 73 від 06.12.20212, а з 01.01.2019 у зв'язку зі змінами в законодавстві позивач втратив статус постачальника електричної енергії і набув статусу оператора системи розподілу, а договір постачання відповідач уклав з ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія"; між позивачем і ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" було укладено договорів електропостачальника про надання послуг з з розподілу електричної енергії, відповідно до якого позивач надавав послуги з розподілу електричної енергії споживачам постачальника, до яких входив і відповідач, а кошти за послугу розподілу, яку оплачував відповідач, перераховував позивачу постачальник; в січні 2021 відповідач відмовився від постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та уклав з ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" договір постачання електричної енергії за вільними цінами та продовжив отримувати електричну енергію через мережі позивача; будь-які письмові заяви відповідача про бажання припинити розподіл/передачу електричної енергії на його об'єкт позивач не отримував, разом з цим -25.01. і 19.07.2021 позивач надіслав відповідачу проект договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з додатками, який відповідач відмовився підписати, посилаючи на незаконне підключення субспоживачів (том 1 а.с. 127-158).

Позивачем також подано заяву про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" (том 1 а.с. 175-177).

25.08.2022 розпочато підготовче засідання, яке відкладено на 27.09.2022.

В підготовчому засіданні 27.09.2022 оголошено перерву до 07.10.2022.

В підготовчому засіданні 07.10.2022 залучено третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" (далі - ТОВ "КОЕК", третя особа), про що постановлено відповідну ухвалу.

Згідно ухвали від 07.10.2022, третій особі встановлено строк для подання пояснень щодо позову або відзиву, в підготовчому засіданні оголошено перерву до 21.10.2022.

18.10.2022 ТОВ "КОЕК" надано до суду письмові пояснення з доказами (том 2 а.с. 17-23), згідно яких зазначено, що з 01.01.2019 згідно поданої відповідачем заяви-приєднання ТОВ "КОЕК" здійснювало постачання електричної енергії відповідачу, а відповідач проводив її оплату, у вартість якої включалась складова оплати за послуги з розподілу електричної енергії. У зв'язку зі змінами в законодавстві, ТОВ "КОЕК" направлено відповідачу 10.11.2020 лист з повідомленням про припинення договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та 20.11.2020 відповідачем подано заяву-приєднання до умов договору № 902 від 01.01.2019 про постачання електричної енергії споживачу та "комерційну пропозицію "стандарт", згідно з якою оплата послуг з розподілу електричної енергії здійснює відповідач оператору системи розподілу. У відповідності до пункту 10 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.3018, функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР, яким на території Кіровоградської області є, у тому числі, АТ "Укрзалізниця".

21.10.2022 продовжено підготовче засідання, в якому постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.11.2022. Позивачу надано можливим подати додаткові письмові пояснення з питання щодо визначеного тарифу та публічного розміщення договору, додатків до договору.

27.10.2022 позивачем подано відповідні пояснення, в яких наведено детальний розрахунок із зазначенням розміру тарифу і наведенням посилання на веб-сторінку з розміщеними тарифами, а також додано проект договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з додатками (том 2 а.с. 54-78).

31.10.2022 позивачем подано додаткові письмові пояснення щодо порядку укладення договору та наведено посилання на веб-сторінку, на якій розміщено текст публічного договору. До пояснень додано проект договору з додатками. (том 2 а.с.81-108).

03.11.2022 від відповідача надійшли письмові пояснення щодо поданих позивачем доказів (том 2 а.с. 115-119).

09.11.2022 відкрито судове засідання з розгляду справи по суті.

В судовому засіданні 09.11.2022 представником позивача позовні вимоги підтримано повністю, представником відповідача заперечено проти задоволення позовних вимог.

В судовому засіданні 09.11.2022 оголошено перерву до 18.11.2022.

18.11.2022 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті, в якому оголошено перерву до 24.11.2022.

24.11.2022 судове засідання не відбулось через відсутність зв'язку з мережою Інтернет у приміщенні Господарського суду Кіровоградської області з причин пошкодження критичних інфраструктур, що сталось 23.11.2022 в результаті ворожого обстрілу.

Ухвалою від 24.11.2022 судове засідання призначено на 07.12.2022.

18.11.2022 та 25.11.2022 від ФГ "БАЗ.І.С." надійшли клопотання і пояснення та подано докази щодо витрат на професійну правничу допомогу.

07.12.2022 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.

В судовому засіданні 17.12.2022 постановлено ухвалу, відповідно до якої: клопотання ФГ "БАЗ.І.С." від 18.11.2022 про витребування доказів по справі залишено без розгляду; у задоволенні клопотання ФГ "БАЗ.І.С." від 18.11.2022 про визнання обов'язкової явки представника третьої особи відмовлено; клопотання ФГ "БАЗ.І.С." від 28.11.2022 про визнання поважними причин неподання доказів задоволено та визнано поважними причини неподання ФГ "БАЗ.І.С." доказів у встановлений законом строк, поновлено строк на подання доказів та прийнято докази, які додано до письмових пояснень від 22.11.2022.

В засіданні суду 07.12.2022 взяли участь представники відповідача, представники позивача і третьої особи участі в засіданні суду не брали.

Щодо відсутніх представників суд враховує наступне.

Відсутність представника позивача обумовлена неможливістю проведення відеоконференції, призначеної для згідно ухвали від 24.11.2022 через відсутність електроенергії у відповідному суді.

Суд зазначає, що неможливість проведення відеоконференції для позивача в суді мала місце неодноразово. Так, 18.11.2022 також був відсутній зв'язок через відсутність електроенергії у відповідному суді, про що складено Акт від 18.11.2022.

Враховуючи вказане, суд оголосив перерву в судовому засіданні 18.11.2022 та в ухвалі від 24.11.2022 звернув увагу позивача на ризик неможливості проведення засідання суду в режимі відеоконференції у зв'язку з можливою відсутністю світла, відсутністю зв'язку з мережею Інтернет.

Однак, не дивлячись на вказане позивач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні 07.12.2022 в іншому порядку або через інше місце для проведення відеоконференції.

За вказаних обставин та враховуючи положення пункту 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, закінчення законодавчо визначеного строку розгляду справи та фактичну участь представника позивача в засіданні суду з розгляду справи по суті 09.11.2022, в якому було заслухано присутніх представників сторін та досліджено докази у справі, суд вважає за можливе розглянути справу по суті в судовому засіданні 07.12.2022 за відсутності представника позивача.

При цьому судом враховано обізнаність позивача щодо дати і часу засідання суду, всіх доказів у справі, а також відсутність зі сторони позивача будь-яких обґрунтованих клопотань про відкладення засідання суду.

Щодо відсутності третьої особи, суд враховує наявність клопотання останньої, яке викладено у письмових поясненнях до суду від 18.10.2022, про розгляд справи за відсутності представника ТОВ "КОЕК".

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, судом встановлено наступні обставини, які є предметом доказування.

06.12.2012 між Одеською залізницею (постачальник) та ФГ "БАЗ.І.С." укладено договір постачання електричної енергії № 73, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 87,0 кВт на клас напруги ІІ, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору (том 1 а.с. 25-28).

Згідно вказаного договору, точка продажу електричної енергії: на контактах підключення кабелів в РЩ-0,4 кВт КТП-250/6 № 28.

Строк дії договору до 31.12.2012 з автоматичним продовженням у разі відсутності заяви про його припинення чи перегляд.

08.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), прийнято постанову № 1395, з урахуванням змін від 07.12.2018, згідно якої анульовано АТ "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видані відповідно до постанови НКРЕКП від 19 лютого 2016 року N 213, на підставі пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" (пункт 2 постанови).

Видано АТ "Українська залізниця" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності відповідно до додатка (пункт й постанови).

Зобов'язано АТ "Українська залізниця" до 01.01.2019 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії АТ "Українська залізниця", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року (пункт 3 постанови).

Пункти 1, 2 постанови набирають чинності з 01 січня 2019 року.

ФГ "БАЗ.І.С." подано до ТОВ "КОЕК" заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з 01.01.2019 по об'єкту - Лісний масив, 1 Дмитрівська сільська рада, відповідно до якої вказано про приєднання до умов Договору на умовах комерційної пропозиції Постачальника (том 2 а.с. 19).

У заяві вказано найменування Оператора, з яким укладено договір розподілу електричної енергії - АТ "Укрзалізниця".

Заявою передбачено, що за кожним об'єктом споживача надається окремі ЕІС-коди точок комерційного обліку. Якщо таких точок більше однієї, їх перелік наводиться у додатку до заяви-приєднання.

Листом від 10.11.2020 № 976 ТОВ "КОЕК" повідомлено ФГ "БАЗ.І.С." про припинення з 01.01.2021 договору № 902 від 01.01.2019, у зв'язку з неможливістю згідно діючого законодавства проводити розрахунки на умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (том 2 а.с. 10).

20.11.2020 ФГ "БАЗ.І.С." подано до ТОВ "КОЕК" заяву приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до якої відповідач приєднувався до умов Договору на умовах комерційної пропозиції "Вільна ціна" за адресою - Лісний масив, 1, Дмитрівська сільська рада, Знам"янський район (том 2 а.с. 21).

Згідно вказаної заявки відомості щодо оператора, з яким споживачем укладено договір розподілу електричної енергії, не зазначено.

Комерційною пропозицією "Стандарт" до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 902 від 01.01.2019 передбачено, що послуги з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу здійснює споживач (том 2 а.с. 22).

25.03.2020 між АТ "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут", як оператором системи розподілу (ОСР) і ТОВ "КОЕК", як з постачальником електричної енергії споживачу, що діє на підставі ліцензії, виданої постановою НКРЕКП від 27.12.17 № 1469, укладено договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з додатками (том 1 а.с. 135-151).

Згідно вказаного договору, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам постачальника як послуги ОСР.

За вказаним договором АТ "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" надає, у тому числі, послуги з розподілу електричної енергії споживачам ТОВ "КОЕК", які входять в балансуючу групу постачальника згідно з реєстром за ЕІС кодами споживачів та їх точок вимірювання (пункт 2.1.).

Постачальником здійснюється оплата послуг з розподілу з сукупністю споживачів, яким згідно з договорами про постачання електричної енергії, розподіл забезпечує постачальник (пункт 3.2.).

Строк дії договору до 31.12.2020 з можливістю його автоматичної пролонгації у разі відсутності заяви про його розірвання (пункт 9.4.).

Згідно відмітки на заяві-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії зазначено про її вручення директору ФГ "БАЗ.І.С." 20.12.2018 у двох примірниках, на що він відповів, що ознайомиться (том 1 а.с. 132).

Листом від 25.01.2021 № 30 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" направлено ФГ "БАЗ.І.С." для підписання проект договору № 210105030073 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (том 1 а.с. 152).

На вказаному листі наявна відмітка про його отримання відповідачем 25.01.2021.

Листом від 05.03.2021 № 209 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" нагадало ФГ "БАЗ.І.С." про вручення проекту договору та необхідність його підписання. Попереджено про припинення постачання електричної енергії у разі, якщо договір не буде укладено. (том 1 а.с. 153, 154).

Листом від 19.07.2021 № УУЦ-17/2639 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" направлено ФГ "БАЗ.І.С." проект договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № ЕЕЦ 210105030073 та додатки до такого договору (том 1 а.с. 155-157, том 2 а.с. 58-76, 88-108).

На лист від 19.07.2021 ФГ "БАЗ.І.С." надано відповідь у листі від 03.08.2021 № 22 про відмову у підписанні проекту договору № 210105030073 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, через те, що не завершений розгляд скарги господарства до НКРЕКП щодо незаконного приєднання субспоживачів до електромереж фермерського господарства (том 1 а.с. 133). Також вказано про неправильне відображення в проекті договору межи розподілу.

15.07.2021 відбулось засідання Комісії інформаційно-консультативного центру філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця", що оформлено протоколом № 3 та на якому взяв участь голова ФГ "БАЗ.І.С." (том 1 а.с. 79-86).

На вказаному засіданні прийнято рішення, серед яких: визнано фактичну наявність КТП-160/6/0,4 замість КТП-250/6/0,4 кВ та визнано балансову належність за ФГ "БАЗ.І.С."; передбачено врегулювати відносини між АТ "Укрзалізниця" і ФГ "БАЗ.І.С." та субспоживачами шляхом укладання договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії на основі діючих договорів з постачання та користування електричною енергією, з урахуванням виявлених на засіданні фактичних обставин.

За період з лютого 2021 по червень 2022 позивачем оформлено рахунки для оплати відповідачем послуг з розподілу електричної енергії на загальну суму 1 726,60 грн (том 1 а.с. 25-50).

16.12.2021 АТ "Укрзалізниця" в особі Філії "Енергозбут" оформлено попередження директору ФГ "БАЗ.І.С." про припинення послуги з розподілу електричної енергії, у зв'язку: наявністю заборгованості за надані послуги розподілу за період лютий-листопад 2021 в розмірі 804,04 грн; не укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електроенергії; невиконання обґрунтованих вимог щодо своєчасного проведення перевірки засобів вимірювальної техніки (том 1 а.с. 32-33).

На останньому аркуші вказаного попередження зазначено, що керівник ФГ "БАЗ.І.С." від підпису про отримання відмовився.

До вказаного попередження складено письмове пояснення посадових осіб позивача (том 1 а.с. 34) про те, що вказані особи прибули на ФГ "БАЗ.І.С." для вручення попередження про відключення від електромереж. Вручили таке попередження директору Базалєвичу, яке він оглянув, практично не читаючи, та повернув його. Поставити підпис про отримання відмовився.

18 та 28.05.2021, 11.01.2022 посадовими особами позивача складено акти про недопуск, за змістом яких зазначено, що Споживачем (ФГ Базіс") в порушення вимог пп. 2 п.3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" та пп. 12, 13,14 п. 5.5. розділу V ПРРЕЕ, умов договору, відмовлено в доступі до об'єкта Споживача та не забезпечений безперешкодний доступ представників електропостачальника/постачальника послуг комерційного обліку (ППКО)/оператора системи розподілу (ОСР) до електроустановки для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання вузла обліку електроенергії, контрольного огляду та/або заміни вузла обліку електроенергії на об'єкті, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії Споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору, за адресою: ФГ "Базіс", Знам"янський район, с-р Дмитрівська, вул. лісний масив, 1 (том 1 а.с. 29-31).

Згідно вказаних актів зазначено про їх складання за участі директора ФГ "БАЗ.І.С." Базалевича В.Ф., який відмовився від ознайомлення з актом, та від його отримання.

Вказані акти підписано трьома посадовими особами, які їх складали, зі сторони позивача.

Норми права, застосовані судом.

Згідно Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності; споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (ст. 1).

Оператор системи розподілу та споживач є учасниками ринку електричної енергії.

За вимогами ст. 4 Закону, учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

В силу положень ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Оператор системи розподілу, зокрема: надає послуги з розподілу електричної енергії з дотриманням встановлених показників якості надання послуг; забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, надані на ринку електричної енергії.

Частиною 1 ст. 47 Закону передбачено, що оператору системи розподілу забороняється здійснювати діяльність з виробництва та/або передачі, та/або постачання електричної енергії, крім випадків, визначених частиною одинадцятою цієї статті.

Положеннями ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" унормовано, що споживач має право, зокрема: купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

Споживач зобов'язаний надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії.

Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 N312 (далі - ПРРЕЕ), врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно розділу ІІ ПРРЕЕ результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб'єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку (пп. 2.1.1. п. 2.1.).

Оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок. (пп. 2.1.2. п. 2.1.).

Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. За ініціативою однієї із сторін договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії оформлюється в паперовій формі. (пп. 2.1.5. п. 2.1.).

У пп. 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ унормовано, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Підпунктом 2.1.6. п. 2.1. ПРРЕЕ передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи діє, якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного електропостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує споживач.

Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи призупиняється (тимчасово не діє) у разі постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг, або якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного електропостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує електропостачальник.

Згідно з підпунктом 5.1.1. пункту 5.1. розділу V ПРРЕЕ, оператор системи має право, зокрема: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

За змістом підпункту 5.5.5 пункту 5.5. розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

За вимогами ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611).

За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. (ч.ч. 1-4 с. 13).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 14).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Мотивована оцінка доводів сторін та поданих доказів.

1. Щодо вимог про стягнення заборгованості.

Як слідує з матеріалів справи, ФГ "БАЗ.І.С." є споживачем в розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", який купує електричну енергію для власного споживання на об'єкт за адресою: Лісний масив, 1, с. Дмитрівка, Знам'янський район, Кіровоградська область.

Постачання електричної енергії на вказаний об'єкт здійснювалось АТ "Українська залізниця" за договором про постачання електричної енергії № 73 від 06.12.2012.

Правила користування електричною енергією, які були затверджені постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28 та які діяли на дату укладення вказаного договору, передбачали, що постачання електричної енергії - це надання електричної енергії споживачу за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору.

Внаслідок змін, що відбулись в законодавстві з прийняттям Закону України "Про ринок електричної енергії", відокремлено оператора системи розподілу та визначено окремо поняття "розподіл електричної енергії".

За наведеним Законом оператору системи розподілу забороняється здійснювати діяльність з виробництва та/або передачі, та/або постачання електричної енергії, крім випадків, визначених частиною одинадцятою цієї статті.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 08.11.2018 № 1395 "Про видачу АТ «Укрзалізниця" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом", АТ "Укрзалізниця" є оператором системи розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності відповідно до додатка.

Згідно додатка до вказаної постанови передбачена, зокрема, Кіровоградська область м. Знам"янка та Знам"янський район, з переліком відповідних розподільчих мереж, пристроїв тощо, серед яких - Центральна розподільча підстанція (ЦРП) - 35/10/6 кВ, посилання на яку зазначено в Акті розмежування до проекту договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № ЕЕЦ 210105030073 (том 2 а.с. 98).

Отже, АТ "Українська залізниця" з 01.01.2019 припинено постачання електричної енергії на об'єкт відповідача, натомість, отримано статус оператора системи розподілу, у тому числі на зазначеній вище території.

Як встановлено матеріалами, ФГ "БАЗ.І.С." з 01.01.2019 продовжено отримання електричної енергії за відповідною адресою на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, укладеного з ТОВ "КОЕК" шляхом подання заяви-приєднання.

Згідно вказаної заяви вказано оператором, з яким споживачем ФГ "БАЗ.І.С." укладено договір розподілу електричної енергії - АТ "Укрзалізниця". Як повідомлено в поясненнях до суду ТОВ "КОЕК" та що відповідає вимогам законодавства, до вартості електричної енергії, оплату якої здійснював відповідач, включалась складова з оплати послуги з розподілу електричної енергії.

За підпунктом 1.2.6. пункту 1.2. ПРРЕЕ в редакції, які діяли на 01.01.2019, у разі постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг послугу з розподілу (передачі) електричної енергії для потреб споживачів, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи, оплачує відповідний електропостачальник за усією сукупністю зазначених споживачів, постачання яким здійснює постачальник універсальних послуг. При цьому ціни на електричну енергію, що постачається споживачам постачальниками універсальних послуг включають, у тому числі, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.

Одночасно, як вже зазначено, згідно з пунктом 2.1.5. п. 2.1. ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи призупиняється (тимчасово не діє) у разі постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг.

З 01.01.2021 зазначений вище договір постачання електричної енергії постачальником останньої надії припинено та ФГ "БАЗ.І.С." укладено з ТОВ "КОЕК" договір про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції "Вільна ціна".

Згідно вказаної пропозиції передбачено, що оплату за послуги з розподілу електричної енергії здійснює відповідач самостійно оператору системи розподілу.

Наведені вище фактичні обставини та відповідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії і ПРРЕЕ свідчать про те, що ФГ "БАЗ.І.С." приєднаний до системи розподілу оператора АТ "Українська залізниця" та отримуючи електричну енергію отримує послуги з її розподілу оператором АТ "Українська залізниця" .

Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про отримання ФГ "БАЗ.І.С." електричної енергії в іншому порядку ніж через систему розподілу АТ "Українська залізниця". Також відсутні докази щодо іншого оператора системи розподілу.

Заперечення відповідача щодо позову згідно відзиву ґрунтуються на обставинах відсутності укладеного з позивачем договору про надання послуг з розподілу.

Як вже зазначено, згідно ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Пунктом 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 про затвердження ПРРЕЕ передбачено, що надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Окрім того, в підпункті 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Як вже встановлено, правовідносини між АТ "Українська залізниця" та ФГ "БАЗ.І.С." на ринку електричної енергії є тривалими, починаючи ще з постачання позивачем відповідачу електричної енергії, що передбачало передачу та розподіл електричної енергії.

В матеріалах справи наявна копія заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з відміткою посадової особи позивача про її вручення директору ФГ "БАЗ.І.С.". Згідно вказаної заяви зазначено, про приєднання до договору, розміщеного на сайті оператора за посиланням www.uz.gov.ua в разі відсутності письмових заперечень з 01.01.2019.

З 01.01.2019 відповідач приєднався до договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг із зазначенням в заяві-приєднання оператора, з яким укладено договір розподілу електричної енергії, АТ "Укрзалізниця".

Тобто, при укладенні договору постачання електричної енергії з новим постачальником, що було обумовлено відповідними змінами в законодавстві, ФГ "БАЗ.І.С." визнано обставини наявності з позивачем договору розподілу.

За змістом ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема: справедливість, добросовісність та розумність.

Так, принцип добросовісності - це загальноправовий принцип, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів при виконанні своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав. Зазначений принцип лежить в основі доктрини venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці).

Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.

Наведений висновок викладено в постанові Верховного Суду від 24.10.2019 у справі №904/3315/18.

За таких обставин суд вважає суперечливою поведінку відповідача щодо зазначених ним у відзиві обставин про не укладення договору з позивачем, а тому відхиляє такі твердження.

За вимогами абзацу першого наведеного пункту, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт.

Відповідно до підпункту 2.1.2. пункту 2.1. ПРРЕЕ, не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Разом з цим, як слідує з матеріалів справи, відповідач споживав електричну енергію, що, крім того, в силу підпункту 2.1.7. п. 2.1. ПРРЕЕ, є приєднанням до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування).

Суд враховує, що умови відповідно договору з усіма додатками розміщено на сайті оператора за посиланням www.uz.gov.ua, доступ до якого відкритий та не обмежений. За даними вказаного сайту, остання редакція договору уведена в дію наказом філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця" від 05.08.2020 № 122.

Відсутність договору в паперові формі не виключає обставини його укладення у наведеному вище порядку. При цьому, в підпункті 2.1.5. пункту 2.1. ПРРЕЕ передбачено, що сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, в яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії. Тобто, додатки до договору оформляються за згодою.

АТ "Українська залізниця" мала попередньо укладений з відповідачем договір постачання електричної енергії, який передбачав індивідуальні характеристик об'єкта (електроустановки), а тому використано наявну у нього інформацію.

У відповідь на лист позивача від 19.07.2021 про надсилання для підписання проекту договору з усіма додатками, відповідач не висловив заперечень з приводу наведених характеристик та у листі від 03.08.2021 зазначив лише про неправильне відображення меж розподілу і про можливість подальшого розгляду питань лише після вирішення НКРЕКП скарги щодо незаконного приєднання субспоживачів до електромереж господарства.

Більш того, за підпунктом 2.1.9. пункту 2.1. ПРРЕЕ, у разі нового будівництва або реконструкції об'єкта (електроустановки), саме споживач надає оператору копії декларації про готовність об'єкта до експлуатації або відповідного сертифіката.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У розумінні положень наведеної норми на суд покладено обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.

Аналогічний висновок викладеного Верховним Судом у постанові від 16.02.2021 у справі № 927/645/19.

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач (постанова Верховного Суду від 11.09.2020 справа № 910/16505/19).

З урахуванням викладеного в сукупності, суд дійшов висновку, що докази, які надано позивачем на підтвердження обставин фактичного отримання відповідачем послуг з розподілу електричної енергії та укладення договору про надання послуг з електричної енергії, є більш вірогідними порівняно з доказами відповідача, наданих на їх спростування.

З підстав викладеного суд дійшов висновку про підтвердження матеріалами справи обставин укладення ФГ "БАЗ.І.С." з АТ "Українська залізниця" договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Згідно умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, примірник якого долучено до матеріалів справи та який відповідає змісту договору, розміщеного на сайті АТ "Українська залізниця" за посиланням www.uz.gov.ua, і не суперечить типовому договору згідно ПРРЕЕ, визначено, зокрема, наступне:

- Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом систем передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу (передачі) електричної енергії за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (пункту 2.1.).

- Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт·год). (пункт 3.1.).

- За підсумками розрахункового місяця Оператор системи (Постачальник послуг комерційного обліку) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача. Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача. (пункт 3.2.).

- Визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між Споживачем та його постачальником. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних Оператора системи розподілу (пункт 3.5.).

- Тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в Додатку 4 "Порядок розрахунків за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії" (пункт 5.3.).

- Споживач оплачує послугу з розподілу (передачі) Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу (передачі), або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу (передачу) Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу (передачі) забезпечує Постачальник (пункт 5.4.).

- Оператор системи має право: на отримання від Споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу (передачі) електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці (пункт 7.1.).;

- Споживач зобов'язується: виконувати умови цього Договору; забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу (передачу) безпосередньо Оператору системи здійснювати таку оплату у терміни передбачені Додатком 4 до цього Договору (пункт 6.2.).

- За внесення платежів Споживачем, що не є побутовим, передбачених цим Договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4 до цього Договору, у разі, якщо главою 5 цього Договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу здійснює споживач безпосередньо Оператору системи, Споживач сплачує оператору системи пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком (пункт 8.5.).

- Цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. (пункт 11.1.).

Згідно додатку 4 "Порядок розрахунків":

- Сума оплати послуг з розподілу (передачі) визначається виходячи з обсягу електричної енергії, розподіленої Оператором системи розподілу, та тарифу на розподіл (передачу) електричної енергії, що діяв у розрахунковому періоді (пункт 2).

- Тарифи (ціни) за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії на ринку електричної енергії встановлюються Регулятором та розміщуються на офіційному веб-сайті Оператора системи розподілу (пункт 3).

- Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу електричної енергії, заявленого на відповідний розрахунковий період, наступним чином:

попередня оплата здійснюється Споживачем самостійно - за 5 днів до початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться відповідно до фактичного обсягу розподіленої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду, 100 % від прогнозованих обсягів споживання електричної енергії на розрахунковий місяць;

остаточний розрахунок за розподілену електричну енергію та інші платежі згідно з умовами цього Договору здійснюються Споживачем на підставі отриманих у Оператора системи розподілу рахунків протягом 5-ти операційних днів з дня їх отримання. (пункт 5).

- За внесення платежів, передбачених цим Договором, з порушенням термінів, визначених п. 5 цього Додатку, Споживач сплачує Оператору системи пеню у розмірі 0,5% від суми простроченого платежу (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на день прострочення) за кожен день прострочення включно по день фактичної оплати, та санкції, що сплачуються відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України (індекс інфляції та 3% річних) (пункт 10).

- У разі неотримання Споживачем протягом 2-х робочих днів після останнього дня розрахункового періоду рахунків на оплату в паперовому вигляді Оператор системи розподілу на 3-й день надсилає їх поштовим зв'язком, факсимільним зв'язком або електронною поштою. Споживач зобов'язаний переглядати електронну пошту, визначену в реквізитах Договору та в реквізитах цього додатку до Договору. У разі неотримання Споживачем рахунків протягом 3-хробочих днів після останнього дня розрахункового періоду Споживач зобов'язаний повідомити про це Оператора системи розподілу на 4-й день після останнього дня розрахункового періоду, у разі не повідомлення Оператора системи розподілу Споживачем рахунки вважаються отриманими. У разі оплати рахунків готівкою в призначені платежу обов'язково вказувати вид заборгованості та згідно з яким рахунком (повний номер рахунку) проводиться оплата. (пункт 12).

Як встановлено матеріалами справи, АТ "Українська залізниця" виписано ФГ "БАЗ.І.С." рахунки для оплати послуг з розподілу за період з лютого 2021 по червень 2022, а саме:

за лютий 2021 в сумі 152,45 грн з ПДВ на кількість кВт.год 140;

за березень 2021 в сумі 130,67 грн з ПДВ на кількість кВт.год 120;

за квітень 2021 в сумі 152,45 грн з ПДВ на кількість кВт.год 140;

за травень 2021 в сумі 43,56 грн з ПДВ на кількість кВт.год 40;

за червень 2021 в сумі 21,78 грн з ПДВ на кількість кВт.год 20;

за липень 2021 в сумі 21,78 грн з ПДВ на кількість кВт.год 20;

за серпень 2021 в сумі 21,78 грн з ПДВ на кількість кВт.год 20;

за вересень 2021 в сумі 185,41 грн з ПДВ на кількість кВт.год 200;

за жовтень 2021 в сумі 37,08 грн з ПДВ на кількість кВт.год 40;

за листопад 2021 в сумі 37,08 грн з ПДВ на кількість кВт.год 40;

за грудень 2021 в сумі 111,25 грн з ПДВ на кількість кВт.год 120;

за січень 2022 в сумі 192,16 грн з ПДВ на кількість кВт.год 180;

за лютий 2022 в сумі 362,95 грн з ПДВ на кількість кВт.год 340;

за березень 2022 в сумі 106,75 грн з ПДВ на кількість кВт.год 100;

за квітень 2022 в сумі 128,10 грн з ПДВ на кількість кВт.год 120;

за травень 2022 в сумі 21,35 грн з ПДВ на кількість кВт.год 20,

а всього на суму 1 726,60 грн.

Згідно умов договору та положень законодавства, обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії визначається Оператором.

При розрахунку вартості послуги з розподілу застосовано тарифи, які затверджено постановами НКРЕКП для 2 класу напруги згідно постанов:

№ 2361 від 09.12.2020 - 907,44 грн/МВт·год (без урахування ПДВ);

№ 2709 від 17.12.2021 - 889,59 грн/МВт·год (без урахування ПДВ).

Зазначений клас напруги відповідає зазначеним позивачем даним в додаткам до договору, не заперечується відповідачем та, крім того, такий клас напруги був визначений в договорі про постачання електричної енергії № 73 від 06.12.2012.

Постанови НКРЕКП № 2361 від 09.12.2020 та № 2709 від 17.12.2021 оприлюдненні на офіційному веб-сайті зазначеного Регулятора і розміщені на сайті АТ "Укрзалізниця".

Твердження відповідача про необхідність дослідження документів, які надавались позивачем до НКРЕКП для формування тарифів з метою надання оцінки включення чи не виключення КТП № 160/6, відхиляється судом з підстав наступного.

Згідно Закону України "Про ринок електричної енергії", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. За ст. 6 вказаного Закону до повноважень Регулятора входить встановлення (зміна) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

В матеріалах справи відсутні докази оскарження чи визнання вказаних вище постанов незаконними у встановленому порядку. Відповідач не наводить нормативних підстав для незастосування вказаних постанов, враховуючи застосування в даному випадку регульованої ціни, встановленої відповідним державним органом.

Як вже зазначено, згідно умов договору остаточний розрахунок здійснюється споживачем на підставі отриманих в оператора рахунків протягом 5-ти операційних днів з дня їх отримання.

Суд констатує, що матеріали справи не містять доказів надсилання чи іншим шляхом вручення рахунків за період лютий 2021-червень 2022.

Поряд з цим, пунктом 12 додатку № 4 до договору передбачено, що у разі неотримання споживачем рахунків протягом 3-х робочих днів після останнього дня розрахункового періоду (календарний місяць), споживач зобов'язаний повідомити про це Оператора системи розподілу на 4-й день після останнього дня розрахункового періоду, у разі не повідомлення Оператора системи розподілу Споживачем рахунки вважаються отриманими.

В матеріалах справи відсутні докази повідомлення відповідачем позивача про неотримання відповідних рахунків, а отже згідно наведених вище правил рахунки вважаються отриманими. Окрім того, у відзиві на позов відповідач не повідомляє про неотримання рахунків для оплати від позивача.

За вказаних обставин суд дійшов висновку про підтвердження обов'язку відповідача оплатити позивачу послуги з розподілу електричної енергії за період лютий 2021-червень 2022 згідно виписаних рахунків на загальну суму 1 726,60 грн.

Прострочення строку оплати є порушенням зобов'язання, що надає підстави для застосування відповідальності, передбаченої договором та/або законодавством.

Як встановлено, згідно пункту 8.5. договору та пункту 10 додатку № 4 до договору "Порядок розрахунків", за внесення платежів з порушенням термінів, Споживач сплачує Оператору пеню у розмірі 0,5% від суми простроченого платежу (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на день прострочення) за кожен день прострочення включно по день фактичної оплати.

Крім того, передбачено сплату індексу інфляції та 3% річних у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України

З урахуванням викладеного, є правомірною вимога позивача про стягнення з відповідача пені, 3% річних та інфляційних нарахувань.

Поряд з цим, початком розрахунку штрафних санкцій (період прострочення оплати) позивач визначає дату виписаного рахунку, що не відповідає встановленому строку оплати - 5 операційних днів з дня отримання рахунку.

Окрім того, матеріали справи не містять доказів на підтвердження дня отримання рахунку. Однак, враховуючи наведені вище умови пункту 12 додатку № 4 до договору щодо визначеного граничного строку отримання рахунків (3-х робочих днів після останнього дня розрахункового періоду), після чого споживач має повідомити оператора про неотримання рахунків, а у разі відсутності повідомлення такі рахунки вважаються отриманими, суд вважає правильним врахувати при визначені періоду прострочення оплати вказану граничну дату для отримання рахунків.

У відповідності до викладеного та в межах періоду розрахунку позивача, суд наводить наступний розрахунок пені, 3% річних та інфляційних нарахувань, з урахуванням вихідних та святкових днів (ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України):

за рахунком від 25.02.2021 на суму 152,45 грн за період з 12.03.2021 по 11.07.2022 - 40,19 грн пені та 6,10 грн 3% річних; інфляційні за період березень 2021-травень 2022 - 34,12 грн;

за рахунком від 29.03.2021 на суму 130,67 грн за період з 13.04.2021 по 11.07.2022 - 32,96 грн пені та 4,89 грн 3% річних; інфляційні за період квітень 2021-травень 2022 - 26,53 грн;

за рахунком від 27.04.2022 на суму 152,45 грн за період з 18.05.2021 по 11.07.2022 - 36,28 грн пені та 5,26 грн 3% річних; інфляційні за період травень 2021-травень 2022 - 29,75 грн;

за рахунком від 26.05.2021 на суму 43,56 грн за період з 11.06.2021 по 11.07.2022 - 9,94 грн пені та 1,42 грн 3% річних; інфляційні за період червень 2021-травень 2022 - 7,76 грн;

за рахунком від 29.06.2021 на суму 21,78 грн за період з 13.07.2021 по 11.07.2022 - 4,68 грн пені та 0,65 грн 3% річних; інфляційні за період липень 2021-травень 2022 - 3,74 грн;

за рахунком від 27.07.2021 на суму 21,78 грн за період з 12.08.2021 по 11.07.2022 - 4,40 грн пені та 0,60 грн 3% річних; інфляційні за період серпень 2021-травень 2022 - 3,71 грн;

за рахунком від 27.08.2022 на суму 21,78 грн за період з 11.09.2021 по 11.07.2022 - 4,11 грн пені та 0,54 грн 3% річних; інфляційні за період вересень 2021-травень 2022 - 3,76 грн;

за рахунком від 27.09.2022 на суму 185,41 грн за період з 13.10.2021 по 11.07.2022 - 32,27 грн пені та 4,15 грн 3% річних; інфляційні за період жовтень 2021-травень 2022 - 30,56 грн;

за рахунком від 26.10.2021 по 11.07.2022 на суму 37,08 грн за період з 11.11.2021 по 11.07.2022 - 5,95 грн пені та 0,74 грн 3% річних; інфляційні за період листопад 2021-травень 2022 - 5,73 грн;

за рахунком від 26.11.2021 на суму 37,08 грн за період з 11.12.2021 по 11.07.2022 - 5,43 грн пені та 0,65 грн 3% річних; інфляційні за період грудень 2021-травень 2022 - 5,39 грн;

за рахунком від 24.12.2021 на суму 111,25 грн за період з 15.01.2022 по 11.07.2022 - 14,38 грн пені та 1,63 грн 3% річних; інфляційні за період січень-травень 2022 - 15,41 грн;

за рахунком від 26.01.2022 на суму 192,16 грн за період з 11.02.2022 по 11.07.2022 - 22,06 грн пені та 2,38 грн 3% річних; інфляційні за період лютий-травень 2022 - 23,85 грн

за рахунком від 26.02.2022 на суму 362,95 грн за період з 11.03.2022 по 11.07.2022 - 36,10 грн пені та 3,67 грн 3% річних; інфляційні за період березень-травень 2022 - 38,55 грн;

за рахунком від 25.03.2022 на суму 106,75 грн за період з 13.04.2022 по 11.07.2022 - 8,69 грн пені та 0,79 грн 3% річних; інфляційні за період квітень-травень 2022 - 6,23 грн;

за рахунком від 25.04.2022 на суму 128,10 грн за період з 12.05.2022 по 11.07.2022 - 8,39 грн пені та 0,64 грн 3% річних; інфляційні за період травень 2022 - 3,46 грн;

за рахунком від 27.06.2022 на суму 21,35 грн - період прострочення до 11.07.2022 відсутній.

А всього - 265,83 грн пені, 34,11 грн 3% річних та 238,55 грн інфляційних втрат.

Щодо строку нарахування пені суд враховує положення пункту 7 Прикінцевих положень Господарського кодексу України і пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України в редакції Закону України № 540-IX від 30.03.2020.

Окрім того, суд враховує, що з урахуванням ч. 1 ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" спірні відносини НЕ являються предметом регулювання вказаного Закону.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення заборгованості з ФГ "БАЗ.І.С." є обґрунтованими та підлягають задоволенню, однак частково в частині стягнення 1 726,60 грн суми основного боргу, 265,83 грн пені, 34,11 грн 3% річних та 238,55 грн інфляційних втрат.

У задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості в іншій частині суд відмовляє з підстав неправильного розрахунку, про що зазначено вище.

2. Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача забезпечити безперешкодний доступ позивачу до електроустановок.

Як вже зазначено, згідно пункту 5.1.1. ПРРЕЕ, оператор системи має право:

на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;

тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв'язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії, які продовжують свою дію в частині регулювання відносин сторін щодо заборгованості (переплати) за цими договорами, нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо;

складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

В свою чергу, споживач електричної енергії згідно пункту 5.5.5. зобов'язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;

Згідно ПРРЕЕ, відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про недопуск.

Положення ПРЕЕ не передбачають форми і порядку складення саме акта про недопуск, однак визначають вимоги щодо складення акта про порушення. Згідно вказаних вимог (пункт 8.2.5. ПРРЕЕ) у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Вимоги щодо складення акта про недопуск до вузла обліку передбачено Кодексом комерційного обліку, відповідно до пункту 6.2.7. якого акт про недопуск до вузла обліку вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи, користувач системи, а також представник ВТКО та/або сторони, яка контролює об'єкт, на якому встановлений вузол обліку. У разі їх відсутності або відмови підписувати акт про недопуск, в акті робиться відповідний запис. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (за умови посвідчення цієї особи) або більше одного уповноваженого представника оператора системи за умови підтвердження відеозйомкою факту відсутності доступу до вузла обліку та ЗВТ користувача системи.

Тобто, за наведеними положеннями, відмова споживача підписувати акт має супроводжуватись або підписом незаінтересованої особи, або підтверджуватись відеозйомкою. Наведені вимоги є умовою дійсності акта.

Однак, як встановлено матеріалами справи, при складені актів про недопуск 18 і 28.05.2021 та 11.01.2022 не дотримано наведені вимоги щодо складення актів, з підстав чого у суду відсутні підстави для висновку про їх дійсність.

При цьому, представником відповідача в засіданні суду заперечено обставини недопуску згідно вказаних актів та надано до матеріалів справи акти контрольного огляду засобів вимірювальної техніки від 15.11.2022, за змістом яких їх складено представниками оператора системи розподілу Філії "Енергозбут" АТ "Укрзалізниця" (том ІІ а.с. 143-146).

Окрім того, згідно позовних вимог позивач просить забезпечити доступ до електроустановок, у тому числі, для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії.

Разом з цим, порядок припинення електричної енергії споживачу визначено нормативно, дотримання якого в повній мірі позивачем не доведено.

Так, згідно пункту 7.5. розділу VІІ ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема, оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення.

Датою отримання попереджень про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку.

Поряд з цим, позивачем не підтверджено дату отримання відповідачем попередження від 16.12.2021 у зазначеному вище порядку, а також не надано до суду доказів повідомлення про припинення електропостачальника.

У зв'язку з не підтвердженням відповідними доказами обставин недопуску та не доведенням вчинення всіх необхідних дій для припинення чи обмеження споживання електричної енергії, суд відмовляє повністю у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача забезпечити безперешкодний доступ позивачу до електроустановки відповідача для контролю за рівнем споживання електричної енергії, проведення технічної перевірки обладнання вузла обліку електроенергії, контрольного огляду та/або заміни вузла обліку електричної енергії на об'єкті, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії.

Судові витрати.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір за позовною вимогою про стягнення заборгованості покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, за позовною вимогою про зобов'язання відповідача забезпечити допуск до електроустановки - на позивача.

Інших судових витрат позивач не заявляє.

Відповідачем згідно відзиву на позов повідомлено про понесення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000,00 грн та згідно клопотання від 25.11.2022 надано суду відповідні докази (том ІІ а.с. 148-156).

Згідно наданих доказів, 29.07.2022 між ФГ "БАЗ.І.С." (Замовник) і Міжнародним адвокатським об'єднанням "Рада" (Виконавець) укладено договір про надання правничої допомоги №15/22, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується надавати йому правничу допомогу, яка складається з окремих доручень про надання правничої допомоги, місце та орган виконання доручення, характер справи, визначається додатковими угодами до договору.

На підставі зазначеного договору, 09.08.2022 вказаним адвокатським об'єднанням 09.08.2022 оформлено ордер адвокату Іванченко Володимиру Володимировичу (том І а.с. 77).

Згідно з п. 7 договору про надання правничої допомоги №15/22 від 29.07.2022 ціна договору визначається сторонами в додатковій угоді до договору за результатами фактично наданої Виконавцем правничої допомоги. За надану Правничу допомогу Замовник сплачує Виконавцю гонорар. За надання правничої допомоги в неробочий час, вартість умовної та/або представницької години множиться на коефіцієнт 2. Під неробочим часом розуміється час з 18.00 годин до 8.00 годин в робочі дні та повні святкові і вихідні дні.

Відповідно до додаткової угоди від 22.11.2022 про остаточний розмір гонорару та встановлення ціни договору до договору №15/22 про надання правничої допомоги від 29.07.2022 у справі №912/934/22 остаточний розмір гонорару, який сплачується Замовником за фактично надану правничу допомогу становить 10 000,00 грн.

22.11.2022 між адвокатом та ФГ "БАЗ.І.С." (Замовник) складено Акт про надання правничої допомоги, за змістом якого відповідно до умов договору Виконавець надав Замовнику правничу допомогу на загальну суму 10 000,00 грн в тому числі: умовні години в кількості 12 на суму 6 000,00 грн; представницькі години в кількості 4 на суму 4 000,00 грн.

Згідно платіжного доручення №558 від 01.08.2022 ФГ "БАЗ.І.С." сплачено адвокату 10 000,00 грн, з призначенням платежу: "правнича допомога (попередня оплата)".

Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон №5076-VI), котра зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Згідно ст. 30 Закону № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

За правилами ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

За наявними матеріалами справи підтверджено фактичне надання адвокатом правової допомоги під час представництва інтересів ФГ "БАЗ.І.С." у справі №912/934/22.

Так, адвокат брав участь в засіданнях суду, що проводились у даній справі, а також готував документи у справі (відзив, клопотання, засвідчував докази тощо).

Представництво інтересів та надання правничої допомоги адвокатом оформлено відповідними документами, про які зазначено вище. Також підтверджено фактичну сплату гонорару адвоката у розмірі 10 000,00 грн.

Поряд з цим, позовні вимоги у даній справі задоволено судом частково, а тому суд у відповідності до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладає вказані витрати на обох сторін та розподіляє їх між ними порівно.

Отже, з позивача на користь відповідача підлягають стягненню витрати відповідача на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000,00 грн.

Суд вважає, що вказаний розмір не є завищеним, окрім того клопотання позивача про зменшення в порядку ч. 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України не подавалось.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Фермерського господарства "БАЗ.І.С." (Лісний масив, 1, с. Дмитрівка, Знам'янський район, Кіровоградська область, 27422, ідентифікаційний код 32571548) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Єжи Ґедройця, 5, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 40075815) в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Жилянська, 97, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 40150221) 1 726,60 грн основного боргу, 265,83 грн пені, 34,11 грн 3% річних та 238,55 грн інфляційних втрат, а також 2 465,09 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Єжи Ґедройця, 5, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 40075815) в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Жилянська, 97, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 40150221) на користь Фермерського господарства "БАЗ.І.С." (Лісний масив, 1, с. Дмитрівка, Знам'янський район, Кіровоградська область, 27422, ідентифікаційний код 32571548) 5 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Акціонерному товариству "Українська залізниця" в особі філії "Енергозбут" Акціонерного товариства "Українська залізниця" електронною поштою: eesekr@odz.gov.ua; Фермерському господарству "БАЗ.І.С." на електронну адресу представника: ІНФОРМАЦІЯ_1; Товариству з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" електронною поштою: kresc@kresc.com.ua.

Повне рішення складено 19.12.2022.

Суддя В.В.Тимошевська