Справа № 557/1131/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року смт Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області у складі
головуючого судді Тишкун П.В.
секретар судового засідання Гуменюк Н.П.
за участю прокурора Авруки М.С.
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 116 від 25.08.2022, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, на посаді державного реєстратора Гощанської селищної ради, відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», як посадова особа місцевого самоврядування 15 рангу 7 категорії посад, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 1 ч. 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 117 від 25.08.2022, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, на посаді державного реєстратора Гощанської селищної ради, відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», як посадова особа місцевого самоврядування 15 рангу 7 категорії посад, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 2 ч. 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій місцевого самоврядування за 2020 рік, чим вчинив правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Ухвалою суду від 06.10.2022 року справи за вказаними адміністративними правопорушеннями об'єднані в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, не визнав. Пояснив, він подавав декларації, але з якихось причин вони не з'явилися на сайті НАЗК, можливо, з вини провайдера, який забезпечує надання послуг з доступу до інтернету по місцю його колишньої роботи, звідки він і подавав декларації. Подати декларації з дому він не мав можливості, оскільки там не було інтернету. За правильністю подання декларації не стежив, чи з'явилася вона на сайті НАЗК - не перевіряв.
Прокурор в судовому засіданні просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього. адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
Оцінивши досліджені докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після припинення діяльності).
Факт вчинення ОСОБА_1 вказаних адміністративних правопорушень стверджується протоколами № 116 та №117 про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією від 25.08.2022 року, копією постанови про закриття кримінального провадження від 22.07.2022 року, витягом з ЄРДР від 22.02.2022 року розпорядженням Гощанського селищного голови від 27.09.2018 року №111-к/тр, розпорядженням Гощанського селищного голови від 02.11.2020 року №127-к/тр, копією попередження про обмеження, пов'язані з прийняттям в органи місцевого самоврядування від 28.09.2018 року, паперовими копіями електронних документів - декларацій, які були подані ОСОБА_1 за 2020 рік.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження селищного голови Гощанської селищної ради від 27.09.2018 року №111-к/тр, ОСОБА_1 був призначений на посаду державного реєстратора, йому присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування сьомої категорії.
Згідно з розпорядженням селищного голови Гощанської селищної ради від 02.11.2020 №127-к/тр, ОСОБА_1 звільнено з посади державного реєстратора 03.11.2020 згідно п.1 ст.36 КЗпП.
Відповідно до пп.2,3 п.5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 959/29089:
2)декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону;
3) декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації;
Таким чином, оскільки 03.11.2020 року був останнім робочим днем ОСОБА_1 він зобов'язаний був подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2020 по 03.11.2020, в термін до 00:00 год 02.12.2020.
При цьому , згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , подав декларацію особи яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування типу «перед звільненням», за період не охоплений раніше поданими деклараціями о 17 год. 10 хв. 07.04.2022 та «виправлену» декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «перед звільненням»), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями 08.04.2022.
Також, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, у якому особа припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування в термін до 00:00 год. 01.04.2021.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік о 18 год. 34 хв. 08.04.2022.
З вимогами фінансового контролю, передбаченими ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 ознайомлений під підпис 28.09.2018.
Проведеними перевірками встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, типу «перед звільненням» та декларацію типу «після звільнення», без поважних на те причин.
Пояснення ОСОБА_1 суд не приймає до уваги через їх непереконливість. Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 не надано жодних доказів того, що він був обмежений у пересуванні з будь яких причин. Також, суд не знайшов доказів того, що матеріальний стан ОСОБА_1 не дозволяв йому скористатися доступними публічними точками доступу до мережі інтернет. Тому, суд вважає, що ОСОБА_1 протягом кількох місяців, які йому надавалися для подачі декларацій, мав можливість знайти спосіб їх заповнити і подати.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо нього у виді штрафу у мінімальному розмірі передбаченому санкцією ч. 1 ст.172-6 КУпАП - п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн., у відповідності до вимог ст.36 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 36, 40-1, 172-6, 276-279, 280, 283 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідно до протоколу № 116 від 25 серпня 2022 року, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідно до протоколу № 117 від 25 серпня 2022 року, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
На підставі ст. 36 КУпАП, остаточну міру адміністративного стягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначити у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Повний текст постанови виготовлено 25.10.2022.
С у д д я П.В.Тишкун