Справа № 11/4536а
"26" жовтня 2007 р., 11 год. 00 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Довганя К.І., при секретарі судового засідання -Захарової А.Г., за участю представників сторін: від позивача -Івангородська О.Ю. за довіреністю, від відповідача -Батаргіна Ю.О. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за адміністративним позовом Черкаської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання нечинним рішення ,
Заявлено позов про визнання нечинним рішення відповідача, яким до позивача застосовано штрафні(фінансові) санкції за порушення вимог Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23 березня 1996 року N 98/96-ВР ( далі Закон №98/96-ВР ) в сумі 1770,67 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що висновки перевірки, за результатами якої було прийняте спірне рішення, не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки продаж скретч-карт послуг мобільного зв'язку здійснюється без придбання спеціального патенту.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, названих у позові.
Відповідач проти позову заперечив, оскільки вважає, що перевірка позивача була проведена у відповідності з вимогами законодавства, а встановлене нею правопорушення позивача -доведеним.
У засіданні суду представник відповідача підтримала заперечення проти позову.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
27.03.2007р. службовими особами державної податкової інспекції, які діяли на підставі направлення на перевірку від 27.03.2007р. №№ 002047, 002071, 002054 та плану проведення перевірок, затвердженого головою ДПА у Черкаській області від 27.02.2007 р. була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням позивачем розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу та дотримання вимог Закону №98/96-ВР.
Перевіркою було встановлено здійснення позивачем торгівлі скретч-картами мобільного зв'язку «Київстар» без придбання відповідного торгового патенту.
Вказані обставини були розцінені перевіряючими як порушення ст. 3 Закону№98/96-ВР.
За результатами перевірки був складений акт від27.03.2007р. № 017406, на підставі якого відповідач прийняв спірне рішення від 06.04.2007р. № 0000522303/0 про застосування до позивача 1770,67грн. фінансових санкцій, передбачених ст.8 Закону №99/96-ВР.
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
У статті 11-1 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» зазначено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", є позаплановими.
Статтею 11-2 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Відповідно до ст. 3, 8 Закону №98/96-ВР
Патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.
Суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність:
-за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням;
Контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
Державна податкова інспекція у м. Черкаси є компетентним органом щодо проведення перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог Закону №98/96-ВР та щодо застосування передбачених цим Законом фінансових санкцій.
В той же час реалізація телефонних карток не відноситься до торгівельної діяльності, що підлягає патентуванню, оскільки при їх реалізації покупцям такі картки виконують функцію платіжного засобу з оплати послуг телефонного зв'язку. Під час придбання телефонної картки покупець сплачує лише вартість телефонних послуг.
Зазначений висновок міститься в листі ДПА України №4801\7/15-1317 від 31.03.99 р. у якому вказано, що реалізація телефонних карток здійснюється без придбання відповідного торгового патенту. Доводи відповідача, щодо того, що зазначений лист не стосується реалізації скретч-карток мобільного зв'язку на думку суду є необгрунтованим, оскільки відповідно до «Класифікації видів економічної діяльності», мобільний зв'язок є одним із видів зв'язку телефонного.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що відповідач відповідно до вимог ст. 71 КАС України не довів, що прийняте ним рішення відповідає вимогам чинного законодавства.
За таких обставин адміністративний позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.160, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 06.04.2007р. № 0000522303/0 про застосування до позивача 1770,67грн. фінансових санкцій.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя К.І.Довгань