Постанова від 13.12.2022 по справі 380/7082/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/7082/22 пров. № А/857/12437/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Святецького В.В.

суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2022 року в справі №380/7082/22 (головуюча суддя Грень Н.М., м. Львів) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2022 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просив: а) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 14.07.2021 відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. ст. 1, 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” протиправними;

б) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового (підземного) стажу за Списком № 1 період роботи ОСОБА_1 з 01.12.2020 по 19.05.2021 у ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля” та з врахуванням даних періодів провести перерахунок з 14.07.2021 пенсії у відповідності до ст. ст. 27, 28 ЗУ ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. ст. 1, 8 ЗУ ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з врахуванням заробітної плати останнього за період з 01.12.2020 по 19.05.2021 у ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля” для перерахунку пенсії.

в) стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати.

Рішенням від 28 липня 2022 року Львівський окружний адміністративний суд адміністративний позов задовольнив частково.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком № 1 періоду роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021 та у відмові у перерахунку розміру пенсії з урахуванням вказаного стажу, відповідно до ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з 14.07.2021 по 31.01.2022.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021 та здійснити ОСОБА_1 з 14.07.2021 по 31.01.2022 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням вказаного стажу, згідно зі ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Також стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу, оскільки вважає, що рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин справи, що мають значення для справи, неправильним застосуванням норм матеріального права та порушення норм процесуального права та невідповідністю висновків суду обставинам справи.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник вказує на те, що страхові внески ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля” за травень 2021 року (місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії) не надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення за призначенням пенсії (дата звернення за призначенням пенсії 27.07.2021), тому були відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з дати її призначення (14.07.2021) з урахуванням вимог абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058 та статті 8 Закону № 345.

Окрім того, апелянт зазначає, що оскільки пільговий стаж роботи позивача, що дає право на обчислення пенсії згідно з положеннями ст.8 Закону №345 та абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058, на момент призначення пенсії становив 14 років 07 місяців 10 днів, тому, на думку відповідача, у позивача було відсутнє право на призначення пенсії з 14.07.2021 у розмірі визначеному наведеними статтями.

З огляду на викладене, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Правом подання відзиву на апеляційну скаргу позивач не скористався, що в силу вимог ч. 4ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

На підставі пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 27.07.2021 звернувся у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії по інвалідності та пакетом документів.

За результатами розгляду заяви та поданих документів, ОСОБА_1 призначена пенсія по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання в розмірі пенсії за віком з 14.07.2021 по 31.07.2022 відповідно до положень Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

При призначенні пенсії період роботи позивача з 01.05.2020 по 19.05.2021 не зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля”.

Страховий стаж позивача при призначенні пенсії, обчислений по 30.04.2020, становив 21 рік 04 місяці 16 днів, з них 14 років 07 місяців 10 днів пільгового (підземного) стажу за Списком № 1. Додатково до страхового стажу зараховано 14 років на підставі положень абзацу 10 ч. 3 ст. 24 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

У подальшому позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії з підстав сплати роботодавцем страхових внесків за місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії.

З листа ГУ ПФУ у Львівській області від 22.03.2022 № 3367-1804/С-52/8-1300/22 суд встановив, що з 01.02.2022 позивачу проведений перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею періоду з 01.05.2020 по 30.11.2020 з урахуванням положень абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345-УІ.

Період роботи з 01.12.2020 по 19.05.2021 не зарахований до страхового та пільгового стажу роботи, оскільки згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля”.

Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 36 років 11 місяців 16 днів, в тому числі стаж на підземних роботах 15 років 02 місяці 10 днів.

Заробітна плата врахована відповідно до норм ст. 40 Закону № 1058 за період з 01.07.2000 по 30.11.2020 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Розмір пенсії за віком обчислений відповідно до ст. 8 Закону № 345 та становить 16 330, 91 грн (20413, 64 грн-середньомісячний заробіток х 80 %).

Водночас, як повідомив відповідач, пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зі змінами, внесеними згідно з постановою правління ПФУ № 33-1 від 25.11.2021, визначено, якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення пенсії, надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за призначенням пенсії, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення.

За даними трудової книжки та на підставі відомостей про нараховані суми заробітної плати, що містяться в системі персоніфікованого обліку, позивача звільнено 19.05.2021. Оскільки страхові внески ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля” за травень 2021 року (місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії) не надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення за призначенням пенсії (дата звернення 27.07.2021), - тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з дати її призначення.

Не погодившись із такими діями пенсійного органу щодо не зарахування відповідних періодів роботи позивача до його страхового стажу та відмови у проведенні перерахунку пенсії з моменту її призначення з врахуванням заробітної плати з 01.12.2020 по 19.05.2021 у ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля” , позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції керувався тим, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а відтак, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.

Поряд з цим, суд вважав, що в пенсійного органу були відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з дати її призначення (14.07.2021) з врахуванням заробітку за період з 01.12.2020 по 19.05.2021 на підставі норм, що втратили чинність, тому безпідставними є позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати позивача за період з 01.12.2020 по 19.05.2021 у ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля”.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України ,,Про пенсійне забезпечення” № 1788-XII від 05.11.91 (далі Закон № 1788-XII) та Законом України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV) (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.

Пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання до 01.10.2017 обчислювались за нормами Закону № 1788-XII.

З 01.10.2017 відповідно до Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” ч. 1 ст. 30 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю І групи 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічні за змістом норми містить стаття 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач, не зарахувавши до загального та підземного стажу позивача період роботи у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021, покликався на те, що за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків роботодавцем.

Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-XII).

На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-XII Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.93 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених правових норм суд апеляційної інстанції зауважує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

На підставі ч. 1 ст. 16 Закон № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV).

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-IV "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ст. 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

Вказане свідчить про те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює особа, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а відтак, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.

Такі висновки також узгоджуються із правовою позицією, яка викладена Верховним Судом раніше, зокрема у постанові від 09.09.2019 у справі № 242/5448/16-а.

Отже, як встановлено судом з матеріалів справи, зокрема трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , останній з 01.12.2020 по 19.05.2021 працював начальником зміни з повним робочим днем на підземних роботах. Оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, то відповідачем протиправно не зараховано зазначений період роботи позивача до страхового стажу та стажу роботи за Списком № 1 (пільгового стажу).

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що фактично внаслідок невиконання ВП ,,Шахта ,,Степова” ДП ,,Львіввугілля” обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві за відповідний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Поряд з цим, суд першої інстанції підставно зазначив, що матеріалами справи підтверджується факт проведення перерахунку пенсії по інвалідності позивачу з урахуванням ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01.02.2022.

З урахуванням встановленого, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції, що обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, необхідно визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком № 1 позивачу періоду роботи у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021 та відмови в перерахунку розміру пенсії, з урахуванням вказаного стажу, відповідно до ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи позивача у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021 та здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням вказаного стажу, згідно зі ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці”, з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

Щодо дати, з якої відповідачу слід провести перерахунок пенсії позивача, колегія суддів зазначає наступне.

Нормою абз. 7 п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, в редакції на час призначення пенсії було передбачено, що після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії.

Водночас відповідно до абзацу 7 пункту 4.3 цього ж Порядку в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 № 33-1, що набрала чинності з 10.12.2021, у разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення, перерахунок пенсії згідно з абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону або досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи), надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи відповідно за призначенням, перерахунком пенсії або у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи) - досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до абзаців першого - третього частини четвертої статті 42 Закону.

З аналізу наведених норм слід дійти висновку, що право на перерахунок пенсії з моменту її призначення мала особа з моменту надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, незалежно від часу надходження таких відомостей, лише до 10.12.2021- дати набрання чинності Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 № 33-1, яким уже визначено часові рамки надходження таких відомостей, а саме протягом чотирьох місяців з дня звернення за призначенням пенсії.

Оскільки докази надходження таких відомостей щодо позивача до 10.12.2021 в матеріалах справи відсутні, тому в ГУ ПФУ у Львівській області були відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з дати її призначення (14.07.2021) з врахуванням заробітку за період з 01.12.2020 по 19.05.2021 на підставі норм, що втратили чинність.

Однак погодившись з доводами відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з дати її призначення, суд першої інстанції зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, зокрема, здійснити ОСОБА_1 з 14.07.2021 (з дати призначення пенсії) по 31.01.2022 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням вказаного стажу, згідно зі ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

В даному контексті слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Оскільки з заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 01.02.2022, отже, з врахуванням положень абз. 4 ч. 4 ст. 42 та ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії заявника, на переконання колегії суддів, слід провадити з 01.02.2022, а не з дати її призначення (14.07.2021), що вказує на обґрунтованість покликань відповідача в апеляційній скарзі.

Суд першої інстанції не звернув на вказані обставини належної уваги, не дав їм відповідної правової оцінки, а тому дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в наведеній вище частині вимог.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, дійшов помилкових висновків щодо наявності підстав для задоволення частини позовних вимог.

За таких обставин колегія суддів вважає правильним скасувати рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності позивача з 14.07.2021 по 31.01.2022 та ухвалити нове рішення, яким зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з врахуванням раніше виплачених сум з 01.02.2022.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2022 року в справі № 380/7082/22 скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії з урахуванням страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 за період роботи у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021, відповідно до ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з 14.07.2021 по 31.01.2022 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 14.07.2021 по 31.01.2022 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням вказаного стажу, згідно зі ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з урахуванням раніше виплачених сум, та ухвали в цій частині позовних вимог постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії з урахуванням страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 за період роботи у відокремленому підрозділі ,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021, відповідно до ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01.02.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 за період роботи у відокремленому підрозділі,,Шахта ,,Степова” Державного підприємства ,,Львіввугілля” з 01.12.2020 по 19.05.2021, згідно зі ст. 8 Закону України ,,Про підвищення престижності шахтарської праці”, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні позовних вимог за період з 14.07.2021 по 31.01.2022 відмовити.

В решті рішення суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених в статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В. В. Святецький

судді Л. Я. Гудим

О. М. Довгополов

У зв'язку з перебуванням судді Довгополова О.М. у відпустці 14 грудня 2022 року, повний текст рішення складено 15 грудня 2022 року.