15.12.22
Справа № 522/16343/22
Провадження № 2-а/522/431/22
15 грудня 2022 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Чернявської Л.М.,
за участі секретаря судового засідання - Тофан Л.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення за межі території України,
05 грудня 2022 року Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з позовом до громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення за межі території України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.09.2021 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів співробітниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС в Одеській області за адресою: вул. Преображенська, 64, м. Одеса, особу, який назвався громадянином Республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживання без документів на право проживання в Україні. Громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України 07.04.2021 році через КПП «Аеропорт Бориспіль-D», легально, по паспорту громадянина Азербайджанської Таджикистан для виїзду за кордон серії та номеру НОМЕР_1 . Мета приїзду - приватні справи. Під час виявлення у відповідача був відсутній паспортний документ громадянина Республіки Таджикистан для виїзду за кордон. ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.
15.09.2021 року за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005923 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 15.09.2021 ПН МОД № 005982 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 700 гривень. За вчинення адміністративного правопорушення відповідачем добровільно сплачено адміністративне стягнення у розмірі 1700 грн.
ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 15.09.2021 року № 236 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 13.10.2021 року. Рішення від 15.09.2021 року № 236 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 13.10.2021 року самостійно територію України не залишив.
03.12.2022 року ОСОБА_1 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.
03.12.2022 року за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 009258 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 03.12.2022 року ПН МОД № 009342 був притягнутий до адміністративної відповідальності штрафу в розмірі 1 700 гривень.
ГУ ДМС в Одеській області вважає за необхідне зазначити про наявність фактів порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування його на території України, не виконання ним рішення про примусове повернення, а також небажання залишати територію України. Правом звернутися в установленому законом порядку із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту відповідач не скористався.
Ухвалою суду від 05 грудня 2022 року відкрито провадження по справі.
06 грудня 2022 року від Відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності. Позовні вимоги визнав в повному обсязі.
06 грудня 2022 року від представника Позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності.
В судове засідання 15 грудня 2022 року сторони не з'явились, сповіщались належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Представником позивача подано клопотання про поновлення строку на звернення до суду з позовом, з огляду на те, що рішення щодо примусового повернення відповідача в країну походження винесено 15.09.2021 року, відповідач зобов'язався покинути територію України в строк до 13.10.2021 року. Однак, рішення не виконав та повторно виявлений працівниками ГУ ДМС України в Херсонській області 03.12.2022 року.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про можливість поновлення пропущеного строку звернення до суду на підставі ст. 121 КАС України.
Із матеріалів справи судом встановлено, що 15.09.2021 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів співробітниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС в Одеській області за адресою: вул. Преображенська, 64, м. Одеса, особу, який назвався громадянином Республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживання без документів на право проживання в Україні. Громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України 07.04.2021 році через КПП «Аеропорт Бориспіль-D», легально, по паспорту громадянина Азербайджанської Таджикистан для виїзду за кордон серії та номеру НОМЕР_1 . Мета приїзду - приватні справи. Під час виявлення у відповідача був відсутній паспортний документ громадянина Республіки Таджикистан для виїзду за кордон.
15.09.2021 року за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005923 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 15.09.2021 ПН МОД № 005982 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 700 гривень. За вчинення адміністративного правопорушення відповідачем добровільно сплачено адміністративне стягнення у розмірі 1700 грн..
ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 15.09.2021 року № 236 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 13.10.2021 року.
Рішення від 15.09.2021 року № 236 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 13.10.2021 р. громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 самостійно територію України не залишив.
03.12.2022 року ОСОБА_1 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.
03.12.2022 року за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні стосовно громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 009258 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 03.12.2022 ПН МОД № 009342 був притягнутий до адміністративної відповідальності штрафу в розмірі 1 700 гривень.
Інформація щодо оскарження відповідачем рішення ГУ ДМС в Одеській області від 15.09.2021 року № 236 про примусове повернення в країну походження та зобов'язання покинути територію України у термін до 13.10.2021 р. в матеріалах справи відсутня.
Вирішуючи спір суд виходить із наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземця або осіб без громадянства за межі території України врегульовано ст. 288 КАС України.
Порядок регулювання суспільних відносин у сфері примусового повернення чи примусового видворення іноземця або осіб без громадянства за межі території України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI ( далі - Закон № 3773-VI).
Згідно п. 7 ч.1 ст. 1 Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Частиною 3 статті 9 Закону №3773-VI передбачено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
У силу вимог ст.26 наведеного Закону Іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до п. 1 Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 20 липня 2015 року № 884 (далі - Порядок) громадяни держав з безвізовим порядком в'їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
З урахуванням вищенаведеного вбачається, що громадяни Таджикистану можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів.
Під час перебування на території України обчислення дозволеного іноземцю строку перебування здійснюють посадові особи ДМС шляхом відрахування 180 днів назад від дня контролю (дня, на який необхідно визначити законність перебування іноземця на території України). Іноземець не порушив зазначений строк, якщо в межах цього 180-денного періоду він перебував на території України не більше 90 днів.
Згідно до п. 14 ст. 1 Закону № 3773-VI нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону № 3773-VI, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.
У силу вимог ч. 1 ст. 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч. 5 ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").
Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, із змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).
З аналізу наведених норм вбачається, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеної постанови адміністративного суду застосовується, якщо рішення про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання такого рішення.
Таке рішення відповідачем не виконанно у встановлений строк.
Статтею 31 Закону № 3773-VI наведений вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн, зокрема: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Судом під час розгляду даної справи не було встановлено наявності обставин, передбачених ст.ст. 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які забороняють примусове видворення відповідача.
Крім того, відсутні підстави вважати, що відповідач підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, оскільки громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення міграційної служби про примусове повернення від 15.09.2021 року № 236, не має доказів легального перебування на території України; відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; з заявами щодо продовження легального терміну перебування в Україні до компетентних органів не звертався, зважаючи на те, що відповідач порушив правовий режим знаходження його на території України, суд дійшов висновку про наявність підстав для примусового видворення відповідача за межі території України. При цьому суд враховує, що відповідач позовні вимоги визнав.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2, 5, 7-9,72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд,
Поновити Головному управлінню Державної міграційної служби України в Одеській області строк на звернення до суду з адміністративним позовом.
Позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення за межі території України - задовольнити.
Примусово видворити за межі території України громадянина республіки Таджикистан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Повний текст рішення складено та підписано 15 грудня 2022 року.
Суддя Чернявська Л.М.