Провадження № 22-ц/803/6885/22 Справа № 208/5381/19 Суддя у 1-й інстанції - Похваліта С.М. Суддя у 2-й інстанції - Городнича В. С.
14 грудня 2022 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого - Городничої В.С.,
суддів: Лаченкової О.В., Петешенкової М.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Панасенко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 29 січня 2021 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» про визнання дій неправомірними та визнання рішення комісії недійсним, та зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму та обсягу природного газу, -
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до АТ «Дніпропетровськгаз» про визнання дій неправомірними та визнання рішення комісії недійсним.
В обґрунтування позову зазначила, що вона зареєстрована та проживає в будинку АДРЕСА_1 .
11 вересня 2012 року між сторонами укладено договір про надання населенню послуг з газопостачання №00570062, а 26 вересня 2012 року працівниками відповідача був знятий ПГЛ, типорозмір G-6 зав.№041098, рік випуску 2002, пломба знята №13291181, зауважень не має.
Також 26 вересня 2012 року актом прийомки побутового газового лічильника в експлуатацію встановлений замість знятого інший побутовий лічильник газу, типу - мембранний, типорозміру RS/5 G-6, заводський номер 4303803, рік виготовлення 2012, завод виробник САМГАЗ м.Рівне, з початковими показаннями 00000 м3, лічильник після встановлення опломбований пломбою №56471790.
12 лютого 2019 року за її викликом у зв'язку із зупинкою лічильного механізму лічильника газу відбувся огляд лічильника газу, який не здійснював оберти при перевірці газопостачання у будинку, та був демонтований представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» та направлений на експертизу до лабораторії.
При цьому, складено акт виявлення порушень, акт про порушення, протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.
21 лютого 2019 року комісією по експертизі ПГЛ Кам'янського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» складено акт експертизи лічильника газу №55.
У березні нею отриманий розрахунок на оплату збитків від 27лютого 2019 року на суму 37 161,70 грн.
ОСОБА_1 вважала, що дії посадових осіб газорозподільного підприємства ПАТ «Дніпропетровськгаз» є неправомірними та такими, що порушують її права та інтереси, а рішення про оплату збитків недійсним, оскільки починаючи з 2012 року, з моменту встановлення лічильника у будинку, ні вона, ні члени її сім'ї не здійснювали жодних заходів щодо втручання в роботу ЗВТ чи його пошкодження, пломби не зривали, відліковий механізм не пошкоджували, оплата за використаний природний газ здійснювалась відповідно до даних лічильника газу, а також допускала представників підприємства для здійснення останніми, контрольних оглядів та зняття показань лічильника газу.
Крім того, при складанні протоколу про демонтаж лічильника газу працівниками відповідача не було враховано її прохання щодо направлення лічильника газу на експертизу до незалежної експертної установи, а самостійно визначили, що експертиза лічильника газу буде проведена комісією оператора ГРМ з проведення експертизи ЗВТ та пломб.
Так, Комісією під час проведення експертизи встановлено, що лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно п.1.3. 1.5, 1.6, 2 та п.6.4.1 Р50-071-98 з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу з метою заниження його показників. Споживач повідомлений про додаткові нарахування згідно висновків акту.
Після зовнішнього огляду та проведення експертизи лічильника газу не проводилась позачергова повірка, що вважає є порушенням Положення про проведення експертизи лічильника газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу у побуті. Однак, результати огляду і проведеної повірки комісією по експертизі ПЛГ були занесені до акту експертизи лічильника газу №55.
Також позивач вважала, що наявні порушення Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», тому як ПАТ «Дніпропетровськгаз» не включено до Переліку та Державного реєстру і не уповноважено на проведення повірки законодавчо регульованих ЗВТ, у тому числі лічильників газу, а отже повірочна лабораторія Кам'янського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» не має права проводити експертизу, тобто, висновки викладені в акті є також неправомірними і на підставі таких висновків не може бути донарахована вартість не облікованого об'єму та обсягу природного газу.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 просила суд:
- визнати дії посадових осіб ПАТ «Дніпропетровськгаз», правонаступником якого є АТ «Дніпропетровськгаз», щодо складання акту експертизи лічильника газу №55 від 21 лютого 2019 року, акту-розрахунку не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27 лютого 2019 року, рахунок на оплату збитків від 27 лютого 2019 року неправомірними;
- визнати недійним рішення комісії Кам'янського відділення експлуатації газового господарства ПАТ «Дніпропетровсьгаз» від 27 лютого 2019 року про донарахування ОСОБА_1 не облікованих об'ємів природного газу на загальну суму 37 161,70 грн, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу газорозподільних систем Кам'янського відділення по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» від 27 лютого 2019 року, актом-розрахунку не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27 лютого 2019 року та рахунком на оплату збитків на суму 37 161,70 грн від 27 лютого 2019 року;
- визнати недійними та скасувати акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості від 27 лютого 2019 року та рахунок на оплату збитків на суму 37 161,70 грн від 27 лютого 2019 року виставлений на ОСОБА_1 .
У вересні 2019 року АТ «Дніпропетровськгаз», в свою чергу, звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму та обсягу природного газу.
Так, у своєму позові та відзиві на первісний позов АТ «Дніпропетровськгаз» посилалося на те, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються відповідачем по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , на якому встановлені газові прилади: плита газова ПГ, 2-х контурний опалювальний прилад та зареєстровано 1 особу.
12 лютого 2019 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та в присутності споживача було складено акт виявлення порушень №2886, протокол №2886 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та акт про порушення №2886, у яких відповідач підписався особисто. Вказані документи були підписані ОСОБА_1 без будь-яких зауважень та заперечень.
21 лютого 2019 року було проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки SAMGAS RS/5, типу G-6, рік випуску 2012, G-6 зав.№4303803, комісією до складу якої входить представник ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» Нюшков О.В., згідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619.
Як зазначено у п.п.1.3 п.1 акту експертизи лічильника газу від 21 лютого 2019 року №55 при перевірці лічильника газу на предмет цілісності відлікового механізму та корпусу ЗВТ виявлено: на захисному склі відлікового механізму навколо трьох технологічних отворів з нижньої частини наявні подряпини та сколи. Відбувався вплив на відліковий механізм з метою заниження показів. Всередині відлікового механізму на шестерні приводу наявні подряпини та сколи.
П.п.1.5 п.1 акту експертизи лічильника газу зафіксовано: всередині відлікового механізму на шестерні приводу намотаний металевий дріт та присутній фрагмент пластику, наявність яких не передбачено заводом-виробником, які заблокували рух відлікового механізму. Механічні пошкодження та інше на корпусі лічильника газу з нижньої сторони наявні подряпини. Висновок комісії: лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п.1.3, 1.5, 1.6, 2. та п.6.4.1 Р50-071-98 з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу з метою заниження його показників. Вказані порушення свідчать про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з боку ОСОБА_1 .
Також АТ «Дніпропетровськгаз» вказувало, що повірку лічильника газу марки SAMGAS RS/5, типу G-6, рік випуску 2012, G-6 зав.№4303803, технічно неможливо було здійснити, про що зазначено в п.2 акту експертизи лічильника газу від 21 лютого 2019 року №55 «Результати позачергової повірки: клин відлікового механізму». Крім того, у випадку з ОСОБА_1 несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу було зовні доступне для виявлення, про що свідчить і акт виявлення порушень від 12 лютого 2019 року №2886, складений на місці виявлення порушень і акт експертизи лічильника газу від 21 лютого 2019 року №55, а тому вважало, що відсутні правові підстави для задоволення первісного позову.
У зв'язку з чим, АТ «Дніпропетровськгаз» просило суд стягнути з ОСОБА_1 на його користь 37 161,70 грн вартості не облікованого об'єму та обсягу природного газу, а також 1 921 грн судового збору.
Ухвалою Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 28 лютого 2020 року вимоги АТ «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму та обсягу природного газу об'єднані із первісними вимогами ОСОБА_1 до АТ «Дніпропетровськгаз» про визнання дій неправомірними та визнання рішення комісії недійсним.
Рішенням Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 29 січня 2021 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до АТ «Дніпропетровськгаз» про визнання дій неправомірними та визнання рішення комісії недійсним - відмовлено. Позовні вимоги АТ «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму та обсягу природного газу - задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Дніпропетровськгаз» в особі Кам'янського відділення АТ «Дніпропетровсьгаз»: 37 161 грн 70 коп. - суму вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу; 1 921 грн 00 коп. - суму судового збору. Усього: 35 240 грн 70 коп.
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити первісні вимоги у повному обсязі, а в задоволенні зустрічного позову - відмовити.
АТ «Дніпропетровськгаз», відповідно до ст.360 ЦПК України, подало відзив, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду - без змін, посилаючись на незаконність та необґрунтованість доводів скарги.
Згідно з ч.3 ст.3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг із газопостачання газу в будинку АДРЕСА_1 , що вбачається з наданого суду договору дарування житлового будинку та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.16, 17).
12 лютого 2019 року представниками АТ «Дніпропетровськгаз» за адресою об'єкта ОСОБА_1 : будинок АДРЕСА_1 , при огляді побутового лічильника газу, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.
Також 12 лютого 2019 року, при відвідуванні об'єкта ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , представниками Кам'янського відділення АТ «Дніпропетрвськгаз» в присутності ОСОБА_1 , у зв'язку з виявленими порушеннями, було демонтовано лічильник газу марки SAMGAS RS/5, типу G-6, рік випуску 2012, G-6 зав.№4303803, про що було складено протокол №2886 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи; акт виявлення порушень №2886, акт про порушення №2886. Вказані документи були підписані ОСОБА_1 без будь-яких зауважень та заперечень.
21 лютого 2019 року проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки SAMGAS RS/5, типу G-6, рік випуску 2012, G-6 зав.№4303803, комісією до складу якої входить представник ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» Нюшков О.В.
У п.п.1.3 п.1 акту експертизи лічильника газу від 21 лютого 2019 року №55 зазначено: «при перевірці лічильника газу на предмет цілісності відлікового механізму та корпусу ЗВТ виявлено: на захисному склі відлікового механізму навколо трьох технологічних отворів з нижньої частини наявні подряпини та сколи. Відбувався вплив на відліковий механізм з метою заниження показів. Всередині відлікового механізму на шестерні приводу наявні подряпини та сколи».
П.п.1.5 п.1 акту експертизи лічильника газу зафіксовано: всередині відлікового механізму на шестерні приводу намотаний металевий дріт та присутній фрагмент пластику, наявність яких не передбачено заводом-виробником, які заблокували рух відлікового механізму. Механічні пошкодження та інше на корпусі лічильника газу з нижньої сторони наявні подряпини. Висновок комісії: лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п.1.3, 1.5, 1.6, 2. та п.6.4.1 Р50-071-98 з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу з метою заниження його показників. Вказані порушення свідчать про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з боку ОСОБА_1 .
В п.2 акту експертизи лічильника газу від 21 лютого 2019 року №55 зазначено, що «результати позачергової повірки: клин відлікового механізму».
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що факт порушення споживачем Кодексу газорозподільних систем знайшов своє підтвердження, а тому дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «Дніпропетровськгаз» вартості не облікованого об'єму та обсягу природного газу в розмірі 37 161 грн 70 коп. При цьому, первісний позов про визнання дій неправомірними та визнання рішення комісії недійсним вважав таким, що не підлягає задоволенню, оскільки такі вимоги не ґрунтуються на законі.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
У справі, що переглядається, між сторонами виникли цивільні правовідносини, предметом яких є визнання дій протиправними та стягнення суми.
Так, дані правовідносини врегульовані Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРМ), Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРКП від 30 вересня 2015 року №2496 (далі - Правила), а також нормами ЦК України.
Відповідно до пункту 5 розділу I Правил, побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Згідно до абзацу 1 пункту 17 розділу ІІІ Правил, якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред'явленням службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. При цьому, в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше ніж через три дні після дати отримання повідомлення.
Пунктами 25, 26, 30 розділу ІІІ Правил визначено, що побутовий споживач є відповідальним за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об'єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил. Про порушення, допущені побутовим споживачем під час постачання природного газу, відповідальні представники постачальника складають акт-претензію у двох примірниках, один з яких залишається в побутового споживача. У разі коли між побутовим споживачем і постачальником не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розмір їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
Згідно Кодексу ГРМ несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, цього Кодексу; побутовий споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
За пунктом 1 глави 7 розділу VІ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача; подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; розірвання договору розподілу природного газу; несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; несанкціоноване відновлення газоспоживання; визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим); відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання; в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Як зазначено в Главі 5 розділу IX Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження.
Відповідно до Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.
За п.10, 11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , як у тому числі й своїй позовній заяві, посилається на неправомірність складання Акту №55 експертизи лічильника газу від 21 лютого 2019 року, акту-розрахунку не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27 лютого 2019 року, рахунку на оплату збитків від 27 лютого 2019 року та вказує, що суд першої інстанції при неповно та всебічно з'ясованих обставинах справи дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні заявленого нею позову.
Однак, колегія суддів відхиляє такі доводи скаржника, з наступних підстав.
Згідно з п.3.3.1, 3.3.2, 3.3.3.4 Положення №619 експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або уповноваженої ним особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Водночас, згідно з пунктами 1 та 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, який затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).
У разі відмови споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
При цьому, за положеннями п.7 гл.1 р.Х Кодексу ГРМ будь-які роботи, пов'язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми комерційного вузла обліку, заміни типів ЗВТ без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та Оператора ГРМ не допускаються.
За пунктом 3 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Відповідно до п.4 гл.10 р.X Кодексу ГРМ, споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме Акта, експертиза лічильника газу ОСОБА_1 проводилась в присутності її представника, який підписав Акт експертизи, але зазначив, що з актом не згода, тому як пломби не були порушені.
Разом з тим, відповідно до змісту ст.ст.11, 15 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист. При цьому, захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Способи захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника.
Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів міститься у статті 16 ЦК України.
Отже, особа, права якої порушено може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права, визначеним законом або договором. Спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини або інші способи захисту, що дозволяють відновити порушене право.
Складені працівниками газопостачальної організації відповідно до розділу ХІ Кодексу ГРМ рішення комісії про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем; рішення комісії з розгляду актів про донарахування не облікованих об'ємів природного газу; акт-розрахунок не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27 лютого 2019 року та рахунок на оплату збитків, є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цього Кодексу, тому оскарження лише факту складення таких актів та протоколів комісії, які хоч і встановлюють обов'язок споживача у добровільному порядку сплатити вартість необлікованого обсягу газу, проте у разі відмови побутового споживача від сплати вартості необлікованого обсягу газу газопостачальна організація звертається з позовом до суду та має право припинити постачання газу після прийняття судом рішення на користь газопостачальника.
Таким чином, складення зазначених документів уповноваженими особами не свідчить про порушення прав споживачів газу, а є підставою для подальшого звернення постачальника газу з відповідним позовом до суду.
Як було установлено судом першої інстанції, на засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №2886 від 12 лютого 2019 року та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, під час складання якого враховувались вимог пп.1 п.11 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС.
При цьому, відповідно до п.1 гл.3 ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з вересня 2018 року по січень 2019 року, яка складає 37 161, 70 грн, визначено у відповідності до п.1 гл.3 ХІ Кодексу ГРС та відповідно до ціни закупівлі природного газу Оператором ГРС наказами ПАТ «Дніпропетровсьгаз» від 22 лютого 2016 року.
Будь-яких інших доказів, які спростовують факт несанкціонованого втручання ОСОБА_1 в систему газопостачання, суду не надано, тоді як, відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, адже доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції неповно встановив фактичні обставини справи, надавши вибірково оцінку зібраним у справі доказам, колегія суддів визнає необґрунтованими, оскільки місцевий суд належно обґрунтував прийняття чи відхилення того чи іншого доказу, надав вичерпні відповіді на всі істотні питання, що виникли при кваліфікації спірних відносин, а доводи апеляційної скарги в цілому зводяться до непогодження з оскаржуваним судовим рішенням та необхідністю здійснення переоцінки доказів у справі.
Інші доводи апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильного застосування норм матеріального права, зводяться до незгоди з висновками суду, особистого тлумачення норм матеріального і процесуального права, не впливають на фактичні обставини справи, які встановлені судом відповідно до чинного законодавства, та не спростовують законність оскаржуваного судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, розглянувши справу в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги на момент винесення судового рішення, вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, ним правильно визначено характер спірних правовідносин та встановлено дійсні обставини справи, рішення суду відповідає фактичним обставинам справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, тому підстави для скасування оскаржуваного судового рішення відсутні.
Згідно із ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, апеляційний суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Відповідно до ст.141 ЦПК України суд апеляційної інстанції, залишаючи судове рішення без змін, не змінює розподіл судових витрат.
Керуючись ст. ст. 259, 367, 374, 375 ЦПК України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 29 січня 2021 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий: В.С. Городнича
Судді: О.В. Лаченкова
М.Ю. Петешенкова