Рішення від 16.12.2022 по справі 569/18807/22

Справа № 569/18807/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2022 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі:

головуючого судді - Галінської В.В.

за участю секретаря судового засідання - Калентинець Т.В.

за участю учасників справи:

представника позивача - Тітковець Ж.В., Ковалик Х.

відповідача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - адвоката Єрьоміна І.В.

перекладача Федюка А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рівне адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Єгипту ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення та видворення за межі території України,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Єгипту ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення та видворення за межі території України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.12.2022 в ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України, працівниками Рівненського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області в м.Рівне затримано громадянин Республіки Єгипту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не виконав рішення про примусове повернення та продовжує перебувати на території України понад строки встановлені законодавством України.

Під час здійснення заходів щодо ідентифікації особи за обліками УДМС було встановлено, що іноземець прибув в Україну 07.12.2018 року через КПП «Бориспіль» у приватних справах до дружини - громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по паспорту громадянина Египту НОМЕР_1 , терміном дії до 17.12.2021.

17.12.2019 був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні з підстав - возз'єднання сім'ї, термін дії якої був продовжений до 02.12.2021.

Після спливу зазначеного дати іноземець втратив право на звернення до УДМС із заявою щодо продовження терміну свого перебування, оформлення посвідки на тимчасове проживання, дозволу на імміграцію в зв'язку із недійсністю паспорта громадянина Єгипту (дійсний до 17.12.2021). Територію України не покинув та продовжував проживати за недійсними документами поза межами встановлених законом строків перебування.

02.05.2022 за порушення правил перебування на території України (ухилення від виїзду після закінчення відповідного строку перебування) іноземець був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП (протокол ПРМРВ № 000027 від 02.05.2022). За наслідками розгляду протоколу на іноземця накладений штраф в розмірі 3400,00 грн.

02.05.2022 щодо іноземця УДМС прийнято рішення про примусове повернення та зобов'язано останнього покинути територію України в строк до 31.05.2022. Дане рішення чинне та іноземцем не виконано.

На дату затримання у іноземця були відсутні будь-які документи що посвідчують особу та дають право перебувати на території України, про що Рівненським МВ УДМС 14.12.2022 оформлена довідка про особу.

14.12.2022 за рішенням УДМС іноземця було затримано і поміщено в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Оскільки іноземець не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення та зважаючи на відсутність будь-яких документів на право подальшого перебування на території України, відсутність у нього бажання повернутись в країну походження, приймаючи до уваги те, що відповідач під час законного перебування на території України не вжив заходів щодо легалізації свого перебування в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 150 від 15.02.2012 Про затвердження Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України та Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», не був позбавлений можливості звернутися до консульської установи щодо виготовлення дійсного закордонного паспорта, що посвідчує особу та дає право на перебування в Україні, оформлення посвідки на тимчасове/постійне проживання, після дати 09.12.2021 має статус нелегального мігранта, а отже підлягає примусовому видворенню з України.

Разом з тим, в УДМС є обгрунтовані підстави вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме процедурі видворення, оскільки у іноземця відсутній документ, що дає право перетину кордону (дійсний закордонний паспорт, довідка на повернення), що в сукупності з наведеними обставинами, є підставою для звернення до суду з позов щодо затримання іноземця.

Представник позивача просить затримати громадянина Республіки Єгипту ОСОБА_1 , з метою забезпечення видворення за межі України, помістити громадянина Єгипту ОСОБА_1 до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців, примусово видворити іноземця за межі території України та допустити рішення до негайного виконання.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх з підстав заявлених в позові.

Відповідач, громадянин Єгипту ОСОБА_1 , в судовому засіданні позов не визнав.

Заслухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Своє клопотання про поновлення строку звернення до суду позивач обґрунтовує тим, що протягом червня-грудня 2022 року працівниками УДМС у Рівненській області неодноразово здійснювались заходи щодо розшуку відповідача, який не виконав рішення УДМС в Рівненській області від 02.05.2022 року, яким його зобов'язано покинути територію України в термін до 31.05.2022 року з метою проведення дій щодо його примусового повернення, в тому числі і звернення до суду з позовом про примусове видворення, в результаті яких відповідача було затримано спільно з працівниками поліції 14.12.2022 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Суд визнає поважними причини пропуску строку звернення до суду, зазначені представником позивача у заяві, у зв'язку з чим поновлює цей строк.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, зокрема, затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Судом встановлено, що відповідач є громадянином Єгипту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено із копії посвідки на тимчасове проживання.

Як досліджено судом, термін дії посвідки ОСОБА_1 на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_2 встановлений до 02.12.2021 року, а отже відповідач не має законних підстав для перебування в Україні.

Як вбачається із постанови про накладення адміністративного стягнення УДМС України в Рівненській області від 02.05.2022 року ПН МРВ 000456 за порушення правил перебування на території України (ухилення від виїзду після закінчення відповідного строку перебування) відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП, та підданий стягненню у виді штрафу в розмірі 3400,00 грн.

02.05.2022 року щодо іноземця УДМС прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства та зобов'язано останнього покинути територію України в строк до 31.05.2022 року. Дане рішення чинне та іноземцем не виконано.

14.12. 2022 року відповідно до протоколу №МРВ000021 про адміністративне затримання за ч. 1 ст. 260 КУпАП ОСОБА_1 було затримано для вирішення питання про поміщення особи до ПТПІ. На дату затримання у іноземця були відсутні будь-які документи що посвідчують особу та дають право перебувати на території України, що вбачається із даного протоколу.

14.12.2022 за рішенням завідувача сектору організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та витворення УДМС у Рівненській області ОСОБА_5 відповідача було затримано і поміщено в Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.

Так, п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах -це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Відповідно до ч.1 ст.30 Закону Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обгрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Відповідно до п. 4 ст.30 Закону Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до п.2 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України 23.04.2012 за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, або за наявності ризику його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, що вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, органи ДМС, орган охорони державного кордону або орган СБУ подають до адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням ПТПІ позовну заяву відповідно до ч.1 ст. 289 КАСУ.

Відповідно до п.1.ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Згідно вимог ст. ст. 13,14 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» свобода пересування та вільний вибір місця проживання обмежується щодо іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України.

Як роз'яснено в п. 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, що визначені ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.13 Закону України «Про імміграцію».

Примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Згідно ч.11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Враховуючи, що громадянин Єгипту ОСОБА_1 , не має законних підстав для перебування в Україні,термін дії посвідки на тимчасове проживання в Україні закінчився, стосовно відповідача було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця, відповідача було затримано для вирішення питання про поміщення особи до ПТПІ за невиконання вказаного рішення, суд вважає, що останній підлягає затриманню, з метою примусового видворення, з розміщенням в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для забезпечення його примусового видворення за межі України.

Керуючись ст.26,30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2,5, 7-9, 72-9, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Поновити Управлінню Державної міграційної служби України в Рівненській області строк звернення до суду з позовом до громадянина Єгипту ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення та видворення за межі території України.

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до громадянина Єгипту ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення та видворення за межі території України - задовольнити в повному обсязі.

Затримати громадянина Єгипту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі України.

Помістити громадянина Єгипту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

Примусово видворити громадянина Єгипту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

позивач:Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, м. Рівне, вул.. 16 Липня, 6.

відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

Повне судове рішення складене 16 грудня 2022 року.

Суддя -