Постанова від 16.12.2022 по справі 738/1118/22

Справа № 738/1118/22

№ провадження 3/738/483/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2022 року місто Мена

Менський pайонний суд Чеpнiгiвської областi в складі:

судді - Волошиної Н.В.

з участю:

секретаря судового засідання - Іванько А.С.

особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення

до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

pозглянувши матеpiали пpо пpитягнення до адмiнiстpативної вiдповiдальностi: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Киселівка Менського району Чернігівської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст. 156 Кодексу Укpаїни пpо адмiнiстpативнi пpавопоpушення,

В С Т А H О В И В:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №248270 від 24 листопада 2022 року ОСОБА_1 протягом вересня-листопада 2022 року в денний час за місцем свого проживання, по АДРЕСА_1 , здійснював торгівлю алкогольними напоями виготовленими на основі харчового спирту, етилового, понад 1 % об'ємних одиниць з рук, чим порушив правила торгівлі алкогольними напоями, за що передбачена відповідальність ч.3 ст.156 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що 24 листопада 2022 року до його господарства прибув працівник поліції з метою перевірки дотримання ним порядку зберігання вогнепальної зброї, під час розмови останній повідомив, що має інформацію про те, що він ( ОСОБА_1 ) нібито за місцем свого проживання здійснює торгівлю алкогольними напоями, він заперечував, але працівник поліції склав стосовно нього адміністративні матеріали та повідомив, що йому виноситься попередження. Він ( ОСОБА_1 ) підписав протокол не прочитавши. Зазначив, що продаж алкогольних напоїв не здійснює та не здійснював, заперечував факт виявлення у нього, вилучення, та передачу йому на зберігання двох літрів чистого спирту. Будь-які докази торгівлі ним алкогольних напоїв за місцем свого проживання відсутні.

Заслухавши пояснення особи стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності та дослідивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.

Частиною 3 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 248270 від 24 листопада 2022 року зазначено, що протягом вересня-листопада 2022 року в денний час ОСОБА_1 за місцем свого проживання здійснював торгівлю алкогольними напоями виготовленими на основі харчового спирту, етилового, понад 1% об'ємних одиниць з рук, чим порушив правила торгівлі алкогольними напоями.

Слід звернути увагу на те, що ч. 3 ст. 156 КУпАП є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 156 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння. А тому при складанні протоколу про адміністративне правопорушення за цією статтею обов'язковим є посилання на спеціальні норми законодавства.

Статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачає обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння. Дана стаття передбачає окремі випадки щодо заборони продажу зазначених напоїв і виробів.

Згідно з пунктом 11 ч. 1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, з рук.

Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення, складеного стосовно ОСОБА_1 , відсутнє посилання на конкретну норму Закону України, яку порушив останній, а саме: не зазначено, яким саме нормативним актом передбачено заборону торгівлі алкогольними напоями. Суть правопорушення викладена формально, не конкретизовано, загальними фразами, склад адміністративного правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення фактично є дублюванням змісту диспозиції ч. 3 ст. 156 КУпАП.

Формулювання складу правопорушення у викладеній у протоколі формі не відображає конкретних обставин вчинення адміністративного правопорушення: кому, у якій кількості, за якою ціною, було реалізовано алкогольні напої, засвідчення факту оплати за проданий алкоголь.

Склад правопорушення це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.

Так, диспозиція частини третьої статті 156 КУпАП передбачає відповідальність осіб за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом. Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, полягає у торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, тобто торгівля означеними виробами суб'єктами, які відповідно до вимог законодавства не мають права на здійснення такої торгівлі.

При цьому правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , полягає у здійсненні торгівлі алкогольними напоями з рук.

Свідки правопорушення відсутні, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені, письмових пояснень свідків до протоколу про адміністративне правопорушення також не додано.

А, отже, суд не в змозі встановити достовірно те, що ОСОБА_1 здійснював продаж алкогольних напоїв з рук, та чи отримував він за це кошти.

Відповідно до п. п. 1, 3 Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою КабінетуМіністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1457, цей Порядок визначає особливості запровадження заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях відповідно до Указу Президента України про введення воєнного стану, затвердженого Верховною Радою України.

Заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.

Відповідно до розпорядження Чернігівської ОВА від 03 травня 2022 року № 160 з 4 травня на території Чернігівської області заборонена реалізація алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі.

Отже, для наявності складу даного правопорушення необхідним є доведення як факту торгівлі в період воєнного стану, так і факту того, що предметом торгівлі були саме алкогольні напої.

ОСОБА_1 в судовому засіданні категорично заперечував факт продажу алкогольних напоїв з рук та наявність у нього спирту.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту здійснення реалізації особою алкогольних напоїв, а також не містять відомостей про особу чи осіб, яким протягом вересня-листопада 2022 року ОСОБА_1 було продано алкогольні напої (спирт).

Крім того, санкція ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачає обов'язкову конфіскацію товарів та виручки від продажу. У матеріалах справи відсутня інформація про виручку від продажу алкогольних виробів та контрольної закупки, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення жодні кошти вилучені також не були, що свідчить про відсутність обов'язкової кваліфікації для ч. 3 ст. 156 КУпАП.

Надавши оцінку зібраним по справі доказам, суд переконаний, що сам протокол про адміністративне правопорушення не є достатнім доказам, який дасть підстави обґрунтовано вважати, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.

Будь-яких інших доказів, які б взагалі підтверджували факт торгівлі алкогольними напоями з рук не надано, свідки правопорушення відсутні. Отже, у матеріалах справи недостатньо доказів для встановлення об'єктивної сторони правопорушення.

Законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість, а тому, з урахуванням принципів і загальних засад Кодексу України про адміністративні правопорушення, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинуватості особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи викладене та беручи до уваги загальний правовий принцип, закріплений в ст. 62 Конституції України, який передбачає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, оскільки обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №248270 від 24 листопада 2022 року не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, належні та допустимі докази, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, відсутні, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП відсутність події і складу адміністративного правопорушення є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, кеpуючись ст. 7, ч.3 ст.156, п. 1 ч.1 ст. 247, ст. 294 КУпАП, суд

П О С Т А H О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статтею 156 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку відсутністю в їх діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Н. В. Волошина