печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23849/21-а
15 лютого 2022 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Ільєвої Т.Г.,
при секретарі Ємець Д.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ситника Бориса Юрійовича - заступника командира роти 2 полку 4 батальйону 3 роти УПП місті Києві, Управління патрульної поліції міста Києва, Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
До Печерського районного суду м. Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 згідно вимог якої позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 3983256
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення ЕАН № 3983256 суть скоєного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення полягала в тому, що 28.03.2021 о 05 годині 26 хвилин ОСОБА_1 , керуючи вантажним автомобілем марки ISUZU NQR 71P, державний номерний знак НОМЕР_1 здійснив рух мостом Метро та порушив вимогу дорожнього знаку 3.3, чим порушив п. 33 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України) - порушення вимог дорожніх знаків, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративне правопорушення (КУпАП).
Проте, вказану постанову позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, з огляду на те що правила дорожнього руху не порушував, а дії відповідача при її винесенні є незаконними.
Ухвалою судді від 04.10.2021 позовну заяву прийнято до провадження та визначено справу розглядати за правилами спрощеного провадження.
28.12.2021 до суду надійшов відзив Департаменту патрульної поліції на позов в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи на те, що твердження позивача не відповідають дійсності.
Позивач в судове засідання не з'явився. Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представники відповідача в судове засідання не з'явилися, про місце і час судового засідання повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті адміністративного позову за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судовим розглядом встановлено, що 28.03.2021 року заступником командира роти 2 полку 4 батальйону 3 роти УПП в місті Києві, капітаном поліції Ситником Борисом Юрійовичем (далі - Відповідач 1, Ситник Б.Ю.) відносно ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 3983256.
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАН № 3983256 на Позивача було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 (триста сорок) гривень.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення ЕАН № 3983256 суть скоєного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення полягала в тому, що 28.03.2021 о 05 годині 26 хвилин ОСОБА_1 , керуючи вантажним автомобілем марки ISUZU NQR 71P, державний номерний знак НОМЕР_1 здійснив рух мостом Метро та порушив вимогу дорожнього знаку 3.3, чим порушив п. 33 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України) - порушення вимог дорожніх знаків, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративне правопорушення (КУпАП).
Згідно з ч. 1 ст. 122 КУпАП, передбачена відповідальність, серед іншого, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Разом з тим, позивач не погоджується з діями відповідача, вважає, що останній безпідставно притягнув його до адміністративної відповідальності, враховуючи той факт, що позивач не порушував вимоги п. 33 Правил дорожнього руху, відповідачем не надано доказів, які б підтверджували факт правопорушення.
Частиною другою 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як роз'яснено у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 № 14, зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283, 284 КпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Так, відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 3983256, ОСОБА_1 було порушено вимогу знаку 3.3 - заборона руху вантажних автомобілів.
При вивченні матеріалів справи встановлено, що на в'їзді на сам міст Метро розміщено наступні дорожні знаки: 3.3 (рух вантажних автомобілів заборонено), 7.3.1 (зона дії), 3.12 (рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, заборонено) та 7.4.4 (час дії).
Відповідно до розміщених знаків, на мосту Метро заборонено рух вантажних автомобілів та рух транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі в період часу з 06 години 00 хвилин до 22 години 00 хвилин.
Разом з тим, в оскаржуваній постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 3983256 зазначено, що позивач рухався о 05 годині 26 хвилин, тобто до 06 години 00 хвилин, у зв'язку з чим, вимоги знаку 3.3 ним порушені не були.
Крім того, постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 3983256 була складена без його присутності, про що свідчить те, що примірник оскаржуваної постанови йому вручений не був, відповідач -1 не роз'яснив йому права та не пояснив суті адміністративного правопорушення, яке йому інкримінують, чим було порушено його право на захист.
Свідків події інспектор не вказав та не клопотав залучити таких осіб до допиту у судовому засіданні. У свою чергу, зміст оскаржуваної постанови не містить посилання на докази, що відповідають вимогам ст. 251 КУпАП.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що докази, які б відповідали вимогам ст. 251 КУпАП та об'єктивно фіксували обставини вчинення правопорушення саме позивачем, - відсутні.
Згідно із статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При винесенні оскаржуваної постанови належним чином, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, не перевірено усіх істотних обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Постанова не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, викладені в ній дані не підтверджені належними доказами. Будь-які інші докази про наявність вини позивача у вчиненні ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, відсутні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені принципи випливають із положень ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено в оскаржуваній постанові, підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності є вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.122 КУпАП.
Натомість, всупереч вимогам ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження того, що саме ОСОБА_1 порушив вимоги п. 33 ПДР України, що стало підставою його притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Зважаючи на викладене, суд дійшов обґрунтованого висновку, що позов підлягає до задоволення з підстав недоведеності суб'єктом владних повноважень факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.122 КУпАП та закриттю провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. ст. 2, 8-9, 69, 71, 77, 162, 243-246, 250 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ситника Бориса Юрійовича - заступника командира роти 2 полку 4 батальйону 3 роти УПП місті Києві, Управління патрульної поліції міста Києва, Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН № 3983256.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд (а з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду) протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення буде складено та підписано 16.02.2022.
Суддя Т.Г. Ільєва