Номер провадження 3/754/4438/22
Справа №754/10349/22
Іменем України
01 грудня 2022 рокуСуддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
09.11.2022р. до Деснянського районного суду м. Києва, надійшли матеріали справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.187 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність об'єднання справ про адміністративні правопорушення, які були складені щодо ОСОБА_1 в одне провадження, виходячи з наступного.
Нормами чинного Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено права на об'єднання справ про адміністративні правопорушення.
Разом з цим, відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної справи.
Відповідно до вимог ст. 36 ч. 2 КУпАП якщо особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд, у зв'язку з чим, на підставі ст.36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496648, ОСОБА_1 05.08.2022 р. близько 22.15 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496649, ОСОБА_1 08.08.2022 р. близько 16.45 год. розпивав спиртні напої в кафе «Гендляр» за адресою: м.Київ, пр.Лісовий, 25, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496651, ОСОБА_1 10.08.2022 р. близько 22.45 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496650, ОСОБА_1 12.08.2022 р. близько 15.20 год. розпивав спиртні напої в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: м.Київ, вул.Шолом-Алейхема, 17-А, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496653, ОСОБА_1 26.08.2022 р. близько 22.15 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496654, ОСОБА_1 29.08.2022 р. близько 22.05 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496655, ОСОБА_1 01.09.2022 р. близько 21.15 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496657, ОСОБА_1 03.09.2022 р. близько 21.45 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 496656, ОСОБА_1 05.09.2022 р. близько 22.00 год. був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого Оріхівським районним судом Запорізької області 27.09.2021 року, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що інкриміновані йому в протоколах дії він не вчиняв, про складання даних протоколів дізнався з смс-повідомлення про виклик його до суду, підпис у всіх протоколах про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.187 КУпАП йому не належать.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст. 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 187 ч.1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане порушення, прізвища, адреси потерпілих, свідків, пояснення особи, яка притягається до відповідальності, інші відомості необхідні для вирішення справи.
Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що складені відносно ОСОБА_1 протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 187 КУпАП не містять даних про те, що ОСОБА_1 роз'ясненні його права, відсутні його поясненням з приводу інкримінованих адміністративних правопорушень.
У всіх протоколах, які були складені протягом одного місяця в графі «підпис особи, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи», «підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності», «другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення отримав» стоїть підпис, який відрізняється від підпису ОСОБА_1 в довідці про звільнення.
Крім того, згідно положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Суд звертає увагу на те, що будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, працівниками поліції не надано.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про свідків адміністративного правопорушення, ці особи не встановлені та не опитані. Відсутні будь-які інші докази вчинення адміністративного правопорушення (наприклад, фото- та відеоматеріали тощо).
При таких обставинах, суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 187 ч. 1, 247, ч. 1, 283, 284 КУпАП, -
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення №754/10349/22 (НП 3/754/4438/22), №754/10350/22 (НП 3/754/4439/22), №754/10352/22 (НП 3/754/4441/22), №754/10353/22 (НП 3/754/4442/22) №754/10355/22 (НП 3/754/4444/22), №754/10356/22 (НП 3/754/4445/22), №754/10357/22 (НП 3/754/4446/22), №754/10359/22 (НП 3/754/4448/22), №754/10360/22 (НП 3/754/4449/22) відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП в одне провадження.
Об'єднаній справі присвоїти № 754/10349/22 (НП 3/754/4438/22).
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.В.Журавська