Ухвала від 15.12.2022 по справі 560/15846/21

Справа № 560/15846/21

УХВАЛА

15 грудня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши заяву Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Чорноострівська селищна рада Хмельницького району Хмельницької області подала до суду заяву про відстрочення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/15846/21.

В обгрунтування заяви вказує, що у зв'язку із запровадженням воєнного стану Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами) та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 року (набрання чинності 07.04.2022 року), зокрема частина 5 пункт 27, яким встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. У період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях особливості регулювання земельних відносин, передбачені цим пунктом, діють відповідно в межах України або окремої її місцевості, у якій введено воєнний стан.

Зазначає, що 20.10.2022 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження у зазначеній справі. Тому, підставою для звернення із заявою про відстрочення виконання судового рішення стало те, що в умовах воєнного стану існує пряма заборона на надання ОСОБА_1 , дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності із зміною цільового призначення на території Чорноострівської селищної ради за межами с. Мар'янівка, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Ухвалою від 07.12.2022 суд призначив зазначену заяву до розгляду в судовому засіданні.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно.

Частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Таким чином, розгляд заяви про здійснення розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення здійснюється у порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про відстрочення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/15846/21, суд встановив наступне.

Рішенням від 27 січня 2022 року Хмельницький окружний адміністративний суд зокрема вирішив визнати протиправним та скасувати рішення сьомої сесії VIIІ скликання Чорноострівської селищної ради №278 від 11 жовтня 2021 року "Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності із зміною цільового призначення на території Чорноострівської селищної ради за межами с. Мар'янівка"; зобов'язати Чорноострівську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 16 вересня 2021 року про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності із зміною цільового призначення на території Чорноострівської селищної ради за межами с. Мар'янівка, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, де відповідно 20.10.2022 року начальником Хмельницького відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Хабалем Романом Ярославовичем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 560/15846/21, виданого 08.04.2022 року

Листом №1830 від 09.11.2022 року заявник повідомив державного виконавця про неможливість виконання рішення суду у зв'язку із набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 року та звернувся до суду з заявою про відстрочення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/15846/21.

Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.

Згідно з частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для відстрочення виконання рішення, в розумінні статті 378 КАС України, є обставини, що об'єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду.

Згідно з частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

У постановах від 06.12.2019 у справі №2а/0570/6531/2011 та від 30.01.2020 у справі №819/150/17 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.

При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Суд враховує, що 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Президентом України Указом №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який продовжений і триває у даний час.

Законом України від 24.03.2022 №2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022, внесені зміни до Земельного кодексу України.

Вказаним Законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено п.27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5).

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земельних ділянок у власність.

Зважаючи на всі викладені обставини у поєднанні з наведеними нормами права, суд приходить до висновку про наявність обгрунтованих та доведених підстав для задоволення заяви відповідача про відстрочення виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №560/15846/21 задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.01.2022 в частині зобов'язання Чорноострівської селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 16 вересня 2021 року про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності із зміною цільового призначення на території Чорноострівської селищної ради за межами с. Мар'янівка, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", -до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Зобов'язати Чорноострівську селищну раду Хмельницького району Хмельницької області протягом тридцяти календарних днів після закінчення воєнного стану повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 16 вересня 2021 року про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності із зміною цільового призначення на території Чорноострівської селищної ради за межами с. Мар'янівка, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя В.К. Блонський