15 грудня 2022 р. Справа №480/5182/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, мотивуючи позовні вимоги тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На звернення до відповідача з заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу" отримав рішення Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії, мотивоване відсутністю у нього 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та тим, що станом на 01.05.2016 він не займав посаду державної служби. При цьому до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, відповідач не зарахував період проходження ним строкової військової служби з 16.10.1978 по 11.05.1981, період служби в органах внутрішніх справ Сумського облвиконкому МВС Української РСР з 09.08.1981 по 20.03.1990 та період роботи в органах Державної митної служби з 28.10.1996 по 15.09.2014. Вважає таке рішення протиправним та зазначає, що факт зайнятості на зазначеній роботі підтверджується даними трудової книжки та оригіналами відповідних письмових документів. У зв'язку з цим відмова відповідача зарахувати до його стажу роботи вказаний період роботи та період служби в армії та органах внутрішніх справ та відмова перевести його на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є протиправною та такою, що порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та виплачувати йому пенсію державного службовця з 31.01.2022 відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці Сумської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 7.24-22/4 від 19 січня 2022 року.
Відповідач - Головне управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII) позивач не займав посаду державного службовця та не мав 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, відповідно, для проведення перерахунку пенсії за Законом України "Про державну службу" підстави відсутні. Вважає, що відмовивши позивачу в перерахунку пенсії, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства і в межах наданих повноважень. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач - Головне управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області - про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що в період з 16 жовтня 1978 року по 11 травня 1981 року позивач проходив строкову військову службу в лавах Радянської Армії, у період з 09 серпня 1981 року по 20 березня 1990 року проходив службу в органах внутрішніх справ Сумського облвиконкому МВС Української РСР та в період з 28 жовтня 1996 по 15 вересня 2014 року працював в органах Державної митної служби. З 12.02.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.12,14-16,17).
31.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Листом від 11.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що рішенням від 03.02.2022 № 959180110549 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не займав посаду державної служби та не мав 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (а.с.18,20,21).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перевести позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу" необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (далі - Закон N 889-VIII).
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII набрав чинності 01.05.2016.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі - Закон N 3723-XII) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Таким чином, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають стаж державної служби не менш як 10 років та осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, є досягнення такими особами визначеного віку та наявність у них страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У свою чергу, такий вік як умова призначення пенсії за віком визначається статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, до 01.05.2016 право на пенсію державного службовця мали особи, які:
1) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
2) мали стаж державної служби не менш як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З системного аналізу вказаних норм слідує, що обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону N 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону N 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом у постанові від 03 липня 2018 року у справі № 265/3709/17 та постанові від 19 березня 2019 року у справі № 357/1457/17.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9-11). Отже, пенсійний вік позивача відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 60 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба.
На підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. N 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом N 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
На підставі викладеного у спірних правовідносинах необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 (чинним на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.
З наведеної норми слідує, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон N 3723-XII застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.
Спеціальним Законом, який визначає статус державної митної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, є Митний кодекс України. Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 569 Митного кодексу України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями. Правове становище посадових осіб митних органів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.
На підставі ч. 1 ст. 588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Таким чином, період роботи позивача в митних органах на різних посадах зараховується до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до п. 3 Порядку до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях та час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Отже, період проходження служби у Збройних Силах та в органах внутрішніх справ зараховується до стажу державної служби позивача.
Таким чином, станом на 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII) позивач досяг віку, який дає право на одержання пенсії державних службовців, мав достатній страховий стаж та понад 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, тому за ним зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII.
Також матеріалами справи підтверджується, що одночасно із заявою позивачем була надана ГУ ПФУ в Сумській області довідка Сумській митниці від 19 січня 2022 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7.24-22/4, з урахуванням якої відповідач повинен був здійснити нарахування пенсії (а.с.19).
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, переведення позивача із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII має здійснюватися з 31 січня 2022 року - дня звернення до відповідача з відповідною заявою.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу в переведенні його з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", не дотримався його вимог та вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період проходження строкової військової служби, період служби в органах внутрішніх справ та період роботи в органах Державної митної служби та призначити йому пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 31.01.2022, у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці Сумської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19.01.2022 № 7.24-22/4 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У свою чергу, що стосується вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплачувати надалі пенсію з 31.01.2022, суд зазначає, що суд не вирішує вимоги на майбутнє. Суд вирішує спори щодо вже порушених прав, тому така вимога задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ідентифікаційний код 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.02.2022 № 959180110549 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періоди:
з 16.10.1978 по 11.05.1981 - період проходження строкової військової служби в Радянській армії;
з 09.08.1981 по 20.03.1990 - період служби в органах внутрішніх справ Сумського облвиконкому МВС Української РСР;
з 28.10.1996 по 15.09.2014 - період роботи в органах Державної митної служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та виплатити пенсію державного службовця ОСОБА_1 з 31.01.2022 відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці Сумської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19 січня 2022 року № 7.24-22/4.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах