Ухвала від 15.12.2022 по справі 460/19863/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань залишення позовної заяви без розгляду у частині позовних вимог

15 грудня 2022 року м. Рівне №460/19863/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог в адміністративній справі за позовом

Головне управління ДПС у Рівненській області

доОСОБА_1

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Рівненській області звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 25415,46 грн.

Ухвалою суду від 07.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Одночасно з відзивом на позовну заяву представником відповідача подано до суду заяву про залишення позовної заяви без розгляду в частині суми стягнення податкового боргу - 15920,86 грн. В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що 1095 календарних днів (період виникнення права контролюючого органу на стягнення податкового боргу) з дня виникнення податкового боргу ОСОБА_1 спливає по терміну сплати 20.06.2017 в сумі 447,26 грн - 21.06.2020; по терміну сплати 20.07.2017 в сумі 640,00 грн - 21.07.2020; по терміну сплати 20.08.2017 в сумі 640,00 грн - 21.08.2020; по терміну сплати 20.09.2017 в сумі 640,00 грн - 21.09.2020; по терміну сплати 20.10.2017 в сумі 640,00 грн - 21.10.2020; по терміну сплати 20.11.2017 в сумі 640,00 грн - 21.11.2020; по терміну сплати 20.01.2018 в сумі 744,60 грн - 21.01.2021; по терміну сплати 20.02.2018 в сумі 744,60 грн - 21.02.2021; по терміну сплати 20.03.2018 в сумі 744,60 грн - 21.03.2021; по терміну сплати 20.04.2018 в сумі 744,60 грн - 21.04.2021; по терміну сплати 20.05.2018 в сумі 744,60 грн - 21.05.2021; по терміну сплати 20.06.2018 в сумі 744,60 грн - 21.06.2021; по терміну сплати 20.07.2018 в сумі 744,60 грн - 21.07.2021; по терміну сплати 20.08.2018 в сумі 744,60 грн - 21.08.2021; по терміну сплати 20.09.2018 в сумі 744,60 грн - 21.09.2021; по терміну сплати 20.10.2018 в сумі 744,60 грн - 21.10.2021; по терміну сплати 20.11.2018 в сумі 744,60 грн - 21.11.2021; по терміну сплати 20.12.2018 в сумі 744,60 грн - 21.12.2021; по терміну сплати 20.01.2019 в сумі 834,60 грн - 21.01.2022; по терміну сплати 20.02.2019 в сумі 834,60 грн - 21.02.2022; по терміну сплати 20.03.2019 в сумі 834,60 грн - 23.01.2022; по терміну сплати 20.04.2019 в сумі 834,60 грн - 21.04.2022. Враховуючи викладене, просить суд позовну заяву в цій частині позовних вимог залишити без розгляду.

У відповіді на відзив позивач щодо пропуску строку звернення до суду зазначає, що згідно з абз. 11 п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст.102 Податкового кодексу України. Відтак, вважає строк звернення до суду з даним позовом не пропущеним.

Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, то відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подану представником відповідача заяву про залишення позовної заяви без розгляду в частині, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень (абз. 1, 2 ч. 2 ст. 122 КАС України).

Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з пунктом 102.4 статті 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

З вказаних норм слідує, що за кожним податком і збором у платника податку виникає безумовний обов'язок сплатити суму такого податку чи збору у порядку і строки, визначені законом. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов'язаний його сплатити, а у разі не сплати - податковий обов'язок не є виконаним.

При цьому, стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.

Суд враховує, що 13.05.2020 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 591-IX, яким зміст абз.10 пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладено у наступній редакції: "На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу". Вказаний Закон набрав чинності 29.05.2020.

Дію вказаного пункту зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 № 2120-IX .

Разом з цим, пункт 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України визначає, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;

строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;

строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;

строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.

Крім того, ст. 102 ПК України, згідно із Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 № 2120-IX доповнено п. 102.9, відповідно до якого, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Вказаний Закон набрав чинності 17.03.2022, а воєнний стан, відповідно до указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено 24.02.2022.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, оскільки в цій нормі чітко визначена дата початку зупинення перебігу строків давності, передбачених ст.102 ПК України (18.03.2020). За обставинами справи строк, протягом якого податковий орган мав право звернутися до суду з позовом щодо стягнення з платника податків податкового боргу по терміну сплати 20.06.2017 в сумі 447,26 грн - 21.06.2020, що не заперечується представником відповідача, тобто після настання періоду, визначеного абз. 10 п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України. Тобто перебіг строку звернення податкового органу з позовом до суду про стягнення вказаної суми податкового боргу було зупинено до його завершення, отже такий строк не збіг. Аналогічні висновки є підставними й щодо іншої частини заявленої до стягнення суми податкового боргу, що виник в часі пізніше.

При цьому, судом також враховано, що відповідно до вимог ст. 102 ПК України на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків визначених ПК України.

Відтак, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області строк звернення до суду з даним позовом пропущено не було.

Отже, заява представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог до задоволення не підлягає.

Керуючись статтями 122, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника відповідача Осіпової Г.В. про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Н.О. Дорошенко