Справа № 135/1219/22
Провадження № 2-а/135/9/22
15.12.2022 року м. Ладижин
Ладижинський міський суд Вінницької області в складі: головуючого - судді Нікандрової С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницької області старшого лейтенанта поліції Бурлачук Павла Валерійовича, ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В провадженні Ладижинського міського суду Вінницької області перебуває справа за позовом ОСОБА_2 до інспектора ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції Бурлачук Павла Валерійовича, ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що відповідачем у справі є інспектор ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції Бурлачук Павло Валерійович та ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області.
Відповідно до п. 11 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі Закон №580-VIII) поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно п.8 ч.1 ст.23 Закону №580-VIII у випадках, визначених законом, поліція здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
За приписами ст. 222 КУпАП розгляд справ про адміністративні правопорушення, зокрема ст.125, покладено на органи Національної поліції.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
За змістом ч.1 ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно ч.1 ст.13 Закону України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання (ч.1 ст.15 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених ст.126 КУпАП, інспектори відповідного органу поліції діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції, а саме - від імені ГУНП у Вінницькій області і його територіальних органів.
Таким чином, відповідні інспектори (поліцейські) не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 статтею 126 цього Кодексу.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 26 грудня 2019 року №724/716/16-а.
Відповідно до ч.3,4 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Таким чином на підставі ст. 48 КАС України, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління Національної поліції у Вінницькій області, від імені якого діяв інспектор ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницької області старший лейтенант поліції Бурлачук Павло Валерійович.
Керуючись вимогами ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Залучити до участі у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до інспектора ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницької області старшого лейтенанта поліції Бурлачук Павла Валерійовича, ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якості співвідповідача - Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (вулиця Театральна, 10, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, ЄДРПОУ 40108672).
Копію ухвали направити відповідачу разом з копією позовної заяви та документів, долучених до неї.
Встановити п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відповідачем відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всіх доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Інформацію щодо справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: https://lgm.vn.court.gov.ua/sud0211/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ладижинського міського суду
Вінницької області С.О. Нікандрова