14 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/9659/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, адреса: 46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3) щодо відмови в призначені пенсії ОСОБА_1 з 25.05.2022 відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ: 14035769, адреса: 46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3) призначити ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) пенсію за віком як учаснику бойових дій відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25.05.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ: 13967927, адреса: 36014, м. Полтава, вул. Соборності, 66) призначити ОСОБА_1 , (адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) пенсію за віком як учаснику бойових дій відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25.05.2022.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій пенсійного органу щодо відмови в призначені пенсії ОСОБА_1 з 25.05.2022 відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки останнім разом із заявою про дострокове призначення пенсії за віком надавалися до пенсійного органу необхідні довідки та посвідчення учасника бойових дій. Також, у наказі Міністра оборони СРСР від 14.04.1987 №081 зазначено, що ОСОБА_1 , рядовий військової частини НОМЕР_2 , нагороджений нагрудним знаком "За розмінування" як військовослужбовець радянської армії та військово-морського флоту, як такий, що проявив самовідданість та майстерність при виконанні задач по розмінуванню та знищенню вибухонебезпечних предметів, а також за безпосереднє керівництво розмінуванням згідно списку. Поряд з цим, згідно протоколу 4002 засідання комісії облвійськомату по визначенню учасників бойових дій по ІНФОРМАЦІЯ_1 , за номером 4 зазначений ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 з 14.05.1986 по 18.12.1987, як участь у розмінуванні згідно наказу МО СРСР 81 від 14.04.1987, що також підтверджується офіційно завіреною копією військового квитка НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 . Відтак, оскільки належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій, ніким не оскаржувалась, в тому числі й відповідачами, Комісія Збройних Сил України жодного рішення про позбавлення його статусу учасника бойових дій не приймала, його посвідчення учасника бойових дій не визнавалося недійсним та не скасовувалося у встановленому законодавством порядку, позивач вважає, що має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії по досягненню 55-річного віку, як учаснику бойових дій, за наявності страхового стажу не менше 25 років відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою суду від 14.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/9659/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
25.11.2022 до суду від позивача надійшло клопотання про витребування від Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оригіналу наказу Міністра оборони СРСР від 14.04.1987 №081 в частині, що стосується рядового ОСОБА_1 , військова частина НОМЕР_2 .
Ухвалою суду від 30.11.2022 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів відмовлено.
01.12.2022 до суду від ГУПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому управління заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Свою позицію мотивує тим, що позивач звернувся із заявою від 10.05.2022 про призначення пенсії та пакетом документів до ГУ ПФУ в Полтавській області. У свою чергу ГУ ПФУ в Полтавській області були вчинені всі передбачені дії відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Як наслідок, враховуючи екстериторіальний принцип, розгляд документів позивача було здійснено ГУПФУ в Тернопільській області та відповідно прийнято рішення за результатами такого розгляду від 12.05.2022. Тобто ГУ ПФУ в Полтавській області не досліджувались подані документи на наявність права на дострокову пенсію у позивача та не проводився обрахунок загального, (спеціального) страхового стажу, для визначення права на одержання пенсії та відповідно не приймалось рішення за результатами такого розгляду. ГУПФ України в Полтавській області у спірних відносинах не здійснювало розгляд по суті заяви позивача про призначення пенсії за віком, що виключає можливість зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області призначити пенсію. Отже в контексті спірних правовідносин ГУПФУ в Полтавській області не розглядалися подані позивачем документи на предмет визначення права на пенсію, а відтак не приймалося жодних рішень та не вчинялося дій відносно позивача в розумінні припису ст. 19 Конституції України, які можуть бути оскаржені до суду. Наведені обставини свідчать про необґрунтованість позовних вимог до ГУПФУ в Полтавській області. Разом з тим, як вбачається з оскаржуваного рішення, на час звернення з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058 позивач досяг віку 54 років 11 місяців та мав страховий стаж 35 років 03 місяці 04 дні. Враховуючи обставини, спірним у цій справі є питання належності позивача до категорії осіб, які мають право на дострокову пенсію за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058. Як слідує з позовної заяви, позивач стверджує, що в період з 14.05.1986 по 18.12.1987 він проходив військову службу у Військовій частині № НОМЕР_2 . Поряд з цим, в цей період він брав участь у розмінування полів і об'єктів народного господарства та траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час (п. 11 ст. 6 Закону №3551) та набув статусу учасника бойових дій (дублікат посвідчення НОМЕР_4 від 22.01.2015). Згідно військового квитка серії НОМЕР_3 та довідки Кременчуцького районного ТЦК від 10.05.2022 позивач проходив військову службу з 09.11.1985 по 18.12.1987 (військове звання рядовий). Також у вказаній довідці зазначено, що позивач має статус учасника бойових дій відповідно до п. 11 ст. 6 Закону №3551. Разом з тим, позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії мали бути подані документи, передбачені підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку 22-1 відносно свого статусу, а саме, посвідчення та довідка згідно з додатком 2 до Порядку №637. Однак, у спірному випадку позивачем до заяви не було додано довідку згідно з додатком 2 до Порядку №637, що і слугувало підставою для відмови йому у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058 /а.с. 47-59/.
07.12.2022 до суду від ГУПФУ в Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому управління заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Свою позицію мотивує тим, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документами, які засвідчують особливий статус, зокрема військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередньо участь в АТО/ООС є: - документи про проходження військової служби; - довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій; - посвідчення учасника бойових дій. ГУПФУ в Тернопільській області зазначає, що право на призначення дострокової пенсії за віком у позивача відсутнє, оскільки до заяви позивачем було надано дублікат посвідчення учасника бойових дій, виданого Полтавським обласним військовим комісаріатом, а довідка про безпосередню участь в бойових діях, передбачена Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 №1566/11846, позивачем не надана. Враховуючи наведене, призначити позивачу пенсію за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25.05.2022 немає підстав. З огляду на зазначене, ГУПФУ в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення при відмові у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 90-92/.
Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
10.05.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до ГУПФУ в Полтавській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до якої, зокрема, додав трудову книжку, військовий квиток, довідку Кременчуцького РТЦК та СП та дублікат посвідчення особи, що має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій /а.с. 62-64, 66-81/.
16.03.2021 за №339/35961 в Міністерстві юстиції України зареєстровано постанову правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1, якою затверджено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1).
Так, пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи ОСОБА_1 в електронному вигляді було передано на розгляд ГУПФУ в Тернопільській області.
12.05.2022 за результатами розгляду вказаних заяви та документів ГУПФУ в Тернопільській області прийнято рішення №163950018201, в якому зазначено про відсутність в заявника на даний час права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки до пенсійного органу гр. ОСОБА_1 не представлені довідки, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, а саме: довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 /а.с. 65/.
Вважаючи відмову у призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон України №1058-ІV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 1 Закону №1058-ІV передбачено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону України №1058-ІV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Статтею 26 Закону України №1058-ІV встановлені умови призначення пенсії за віком. Зокрема, за загальним правилом особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного страхового стажу, визначеного у даній статті.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VШ, що набрав законної сили 11.10.2017, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено розділом XIV-І, в тому числі статтею 115.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій" з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.
Статтями 4 та 5 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551) передбачено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до пункту 11 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 , проходячи строкову військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 в період з 14.05.1986 по 18.12.1987, приймав участь у розмінуванні та знищенні вибухонебезпечних предметів (снарядів) під час проходження служби в цей період. ОСОБА_1 отримав статус "учасник бойових дій" на підставі пункту 11 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", про що йому ІНФОРМАЦІЯ_3 18.04.2001 видане посвідчення серії НОМЕР_5 відповідно до протоколу №4002 засідання Повноважної комісії Полтавського військового комісаріату /а.с. 21-22/.
Відповідно до наказу Міністра оборони СРСР від 14.04.1987 №081 ОСОБА_1 , рядовий військової частини НОМЕР_2 , нагороджений нагрудним знаком "За розмінування", як військовослужбовець радянської армії та військово-морського флоту, та як такий, що проявив самовідданість та майстерність при виконанні задач по розмінуванню та знищенню вибухонебезпечних предметів, а також за безпосереднє керівництво розмінуванням, згідно списку номер 98 /а.с. 19/.
У зв'язку із втратою посвідчення серії НОМЕР_5 позивачу видано дублікат посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 від 22.01.2015/а.с. 17, 81/.
Разом з тим, аналіз пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дає суду підстави для висновку, що право на дострокову пенсію за віком на підставі цієї норми мають лише певні категорії учасників бойових дій, а не всі особи, які мають статус учасника бойових дій.
Як слідує з матеріалів справи, учасниками не заперечується та обставина, що на момент звернення позивача із заявою від 10.05.2022 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вік заявника становив 54 роки 11 місяців, а його страховий стаж складав 35 років 03 місяці 04 дні.
При цьому, спірним у цій справі є питання належності позивача до категорії осіб, які мають право на дострокову пенсію за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058, а саме, до осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях.
Суд зауважує, що відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи - документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема:
посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону);
Разом з тим, у спірному випадку позивачем в порушення приписів вказаної норми, разом із заявою про призначення дострокової пенсії не було представлено до пенсійного органу довідку, передбачену Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, а саме, довідку згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, яка підтверджує безпосередню участь позивача у бойових діях.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що ГУПФУ в Тернопільській області обґрунтовано відмовлено у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з підстав не пред'явлення довідки згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Відтак, підстави для задоволення заявлених ОСОБА_1 вимог відсутні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 14035769) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава