Рішення від 14.12.2022 по справі 420/13259/22

Справа № 420/13259/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Бойко О.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, вирішив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

І. Суть спору

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

(1).Визнати протиправним зменшення з 01.12.2019 максимального розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) під час перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2016, про що зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 25740-24465/Я-02/8-1500/21 від 30.12.2021.

(2).Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) перерахувати та сплатити з 01.12.2019 пенсію по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру.

(3).Визнати протиправними діями дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) в частині зменшення розміру доплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , під час її перерахунку за період з 01.01.2016 по 30.11.2019, що призвели до помилкового встановлення розміру боргу, який склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 169 649,23 гривень.

(4).Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) суму боргу, що склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 169 649 гривень 26 копійок, згідно з висновком експертного економічного дослідження від 23.03.2022 № ЕД-19/116-22/115-ЕК.

(5).Допустити негайне виконання судового рішення, відповідно до вимог ч.1 ст.371 КАС України.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

Позивач є ветераном МВС України, інвалідом війни 2-ї групи та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На думку позивача, відповідач, в порушення виконання рішення суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20 знову, в протиправний спосіб, умисно, починаючи з 01.12.2019 зменшив його пенсію по інвалідності максимальним розміром, про що пенсійний орган повідомив у листі від 30.12.2021 № 25740-24465/Я-02/8-1500/21, зазначивши, що «Доплата пенсії з 01.12.2019 відсутня у зв'язку із нарахуванням розміру пенсії більшого, ніж визначено судом».

Крім того, позивач звертає увагу, що дії, які вчинив відповідач щодо зменшення розміру доплати його пенсії по інвалідності, під час її перерахунку, за період з 01.01.2016 по 30.11.2019, призвели до помилкового встановлення розміру боргу, що склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі за спірний період та невиплата цього боргу у розмірі 169 649,26 гривень, повинна розцінюватись, як звуження соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.

Позивач вважає, що відповідач порушив його право мирно володіти своїм майном, грошовими коштами, яке гарантоване статтею 1 Першого протоколу до міжнародної Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та право на справедливий суд, гарантоване міжнародною Конвенцією захисту прав людини і основоположних свобод.

(б) Позиція Відповідача

07.10.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача зазначає, що Головне управління на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 позивачу 03.12.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 у розмірі 16216,58 грн. без застосування обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії позивача з 01.01.2022 становив 18409,38 грн.

Відповідач наголошує, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Доплата пенсії з 01.12.2019 відсутні у зв'язку з нарахуванням розміру пенсії більшого, ніж визначено рішенням суду. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 в сумі 167299,26 грн. буде здійснена Пенсійним фондом України після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

(в) Відповідь на відзив

13.10.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він звертає увагу, що відповідач, зазначивши у відзиві, що «Доплата пенсії з 01.12.2019 відсутня у зв'язку із нарахуванням розміру пенсії більшого, ніж визначеного рішенням суду», підтвердив протиправність дій пенсійного органу щодо обмеження максимальним розміром пенсії по інвалідності позивача з 01.12.2019. Також позивач зазначає, що у відзиві не наведено доказів правомірності зменшення розміру доплати пенсії по інвалідності позивача, під час її перерахунку, за період з 01.01.2016 по 30.11.2019, що призвело до помилкового встановлення розміру боргу, який склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі та невиплаті цього боргу у розмірі 169 649,26 гривень.

Крім того, твердження відповідача про те, що позивач пропустив строки звернення до суду із вказаним позовом, а тому його позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду є намаганням затягнути судовий процес, нав'язавши суду дискусію про питання, яке вже вирішено судом.

ІІІ. Процедура та рух справи

27.09.2022 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини справи, встановлені судом та докази на їх підтвердження

Позивач є ветераном МВС України, інвалідом війни 2-ї групи та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідач відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 13.04.2018 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 16216,58 грн. При цьому, фактично позивачу виплачувалась пенсія у сумі 13730 грн. у зв'язку із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії.

Позивач, не погоджуючись із діями відповідача щодо застосування обмеження його пенсії максимальним розміром звернувся до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 його адміністративний позов задоволений частково, а саме:

- визнано противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при проведенні перерахунку пенсії 13.04.2018 згідно Постанови КМ України №103 з 01.01.2016;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у розмірі 16216,58 грн. без застосування обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум пенсії;

- в іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Вказане рішення залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2021 року.

На виконання даного рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та згідно з аркушем перерахунку з 01.01.2016 підсумок його пенсії (з надбавками): 16085,38; з урахуванням максимального розміру пенсії: 16216,58; остаточний: 16216,58 грн.

24.11.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, в тому числі, просив повідомити розмір пенсії по інвалідності позивача, станом на 01.01.2016 та, з урахування підвищень, станом на 01.12.2021 відповідно до вимог судових рішень від 31.03.2021 та від 17.11.2021 по адміністративній справі № 420/14939/20; повідомити суду боргу, що склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 01.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії та сплатити суму боргу, відповідно до судових рішень від 31.03.2021 та від 17.11.2021 по адміністративній справі № 420/14939/20, у повному обсязі.

30.12.2021 відповідач листом за № 25740-24465/Я-02/8-1500/21 повідомив позивача, що Головне управління на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 позивачу 03.12.2021 здійснило перерахунок пенсії з 01.01.2016 у розмірі 16216,58 грн. без застосування обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії позивача з 01.01.2022 становитиме 18409,38 грн. Крім того, відповідач зазначив, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Доплата пенсії з 01.12.2019 відсутня у зв'язку з нарахуванням розміру пенсії більшого, ніж визначено рішенням суду. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 в сумі 167299,26 грн. буде здійснена Пенсійним фондом України після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

Позивач, ставлячи під сумнів визначений розмір доплати його пенсії за період з 01.01.2016 по 30.11.2019, звернувся до Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру із заявою від 20.01.2022 про проведення судово-економічної експертизи по адміністративній справі № 420/14939/20.

Відповідно до Висновку експертного дослідження від 23.03.2022 № ЕД-19/116-22/1115-ЕК здійснені наступні висновки:

1. Розмір доплати пенсії за даними Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1503002859/23 ОСОБА_1 , здійснений 03.12.2021 Головним Управлінням ПФУ в Одеській області за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 167 299,26 грн. нормативно та документально не підтверджується. По результатам експертного дослідження розмір доплати пенсії по інвалідності, який підлягає донарахуванню ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 з урахуванням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 № 420/14939/20, становить 167 649,26 грн. Доплата до пенсії по інвалідності, яка підлягає донарахуванню ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.12.2021 за даними експертного розрахунку з урахуванням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 № 420/14939/20, відсутня;

2. За порушення строків виплати ОСОБА_1 пенсійних виплат станом на 31.12.2021 у розмірі 167 649,26 грн., що виникли в листопаді 1021 року та склались за період з січня 2016 року по листопад 2019 року, розмір компенсації втрати частини пенсійних виплат у зв'язку з порушенням строків їх виплати з урахуванням індексу споживчих цін в період невиплати доходу (рудень 2021 року) становить 1005,90 грн.

3. Перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за пенсійною справо № 1503002859-МВ, здійснений Головним Управлінням ПФУ в Одеській області 03.12.2021 у розмірі 18 409,38 грн., шо підлягає нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 за січень 2022 року нормативно та документально підтверджується. Доплата до пенсії по інвалідності, яка підлягає донарахуванню ОСОБА_1 за січень 2022 року за даними експертного розрахунку з урахуванням Рішення Одеського окружного адміністративного суду 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 № 420/14939/20, відсутня.

Таким чином, за результатами порівняльного аналізу між даними експертного розрахунку та даними Розрахунку на доплату, який складений відповідачем встановлена розбіжність у розмірі 350,00 грн. щодо розміру доплати пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 30.11.2019.

V. Джерела права та висновки суду

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Відповідно до ст. 1-1 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним зменшення з 01.12.2019 максимального розміру пенсії по інвалідності позивача відповідачем під час перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2016, про що зазначено в листі № 25740-24465/Я-02/8-1500/21 від 30.12.2021 та зобов'язання відповідача перерахувати та сплатити з 01.12.2019 пенсію по інвалідності позивачу без обмеження максимального розміру, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 7 ст. 43 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, ч. 7 ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року визнано неконституційним.

Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

В резолютивній частині рішення Конституційний суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

При цьому, частина сьома статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016.

Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня ч. 7 ст. 43 в Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 1774-VIII, який прийнято 06 грудня 2016 року та вперше опубліковано в газеті “Голос України” 27 грудня 2016 року та набрав чинності відповідно до прикінцевих положень з 1 січня 2017 р., у частині сьомій статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова і цифри “у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р.” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 р.”.

Таким чином, зі змісту внесених змін Законом України № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016, встановлюється, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року по справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року по справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року по справі № 638/6363/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 127/4270/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 522/16973/17, від 21 листопада 2019 року у справі № 295/2039/17, від 10 жовтня 2019 року по справі № 522/22798/17, від 23 червня 2020 року по справі № 686/24928/16-а, від 10 вересня 2021 року по справі № 300/633/19.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016 обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.

Повертаючись до фактів справи, що розглядається, суду необхідно встановити наявність чи відсутність факту обмеження максимального розміру пенсії позивача при її перерахунку з 01.12.2019.

У справі № 420/14939/20 Одеський окружний адміністративний суд досліджував питання перерахунку пенсії, яке відповідач провів позивачу 13.04.2018 з 01.01.2016, застосувавши, при цьому обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки підсумок його пенсії становив: 16216,58 грн., проте фактично виплачувалась пенсія у розмірі 13730,00 грн.

При цьому, Одеський окружний адміністративний суд у рішенні від 31.03.2021, яке залишене без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 по справі № 420/14939/20 встановив: «Судом встановлено, що призначення пенсії позивачу відбулось 13.08.2008 року згідно протоколу про призначення пенсії (а.с.32), що ним не заперечується. Обмеження пенсії максимальним розміром, як зазначено вище, не застосовується до пенсій, які були призначені до 31.12.2011 року. З огляду на зазначене суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при проведенні перерахунку пенсії 13.04.2018 року згідно Постанови КМ України №103 з 01.01.2016 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у розмірі 16216,58 грн. без застосування обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум пенсії».

З матеріалів пенсійної справи позивача суд встановив, що перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 здійснювався наступним чином:

- основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 12468,62. З урахуванням доплати: 15585,78;

- вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 30): 655,20; інвалід війни 2 гр. / при виконанні обов'язків в/с: 50;

- всього призначено: 16290,98 грн.

При цьому, будь-яких обмежень максимальним розміром пенсії при її виплаті під час перерахунку з 01.12.2019 матеріали пенсійної справи не містять.

Суд звертає увагу, що відповідач на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі 420/14939/20 провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 16216,58 грн. без застосування обмеження її максимальним розміром. При цьому, суд встановив, що з 01.12.2019 обмеження максимальним розміром пенсії позивача відповідач первісно не застосовував.

Також суд звертає увагу, що з 01.12.2019 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність становили 16 380,00 грн. Враховуючи, що перерахована пенсія позивача з 01.12.2019 складала 16 290,98 грн. та не перевищувала 10 прожиткових мінімумів відповідач не застосовував її обмеження максимальним розміром.

Таким чином, враховуючи, що позивач не надав до суду доказів та не довів яким чином відповідач обмежував виплату його пенсії з 01.12.2019 максимальним розміром позовні вимоги в цій частині не належать до задоволення.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними діями дії, вчинені відповідачем в частині зменшення розміру доплати пенсії по інвалідності позивача, під час її перерахунку за період з 01.01.2016 по 30.11.2019, що призвели до помилкового встановлення розміру боргу, який склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 169 649,23 гривень та стягнення з відповідача суму боргу, що склався в результаті невиплати пенсії у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 у розмірі 169 649 гривень 26 копійок, згідно з висновком експертного економічного дослідження від 23.03.2022 № ЕД-19/116-22/115-ЕК суд зазначає наступне.

Суд встановив, що спірна доплата за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 виникла після перерахунку розміру пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі 420/14939/20.

При цьому, не погоджуючись із розміром такої виплати позивач її оскаржував в порядку ст. 383 КАС України в рамках справи № 420/14939/20.

Одеський окружний адміністративний суд в ухвалі від 08.09.2022 у справі № 420/14939/200 дійшов наступних висновків: «Звернення позивача із заявою порядку статті 383 КАС України, обумовлено невірним, за переконанням позивача, проведенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області розрахунку заборгованості з виплати пенсії на виконання рішення суду від 31.03.2021 року у справі №420/14939/20. Разом з тим, обставини щодо розміру доплати до пенсії не було предметом судового розгляду та дослідження в межах розгляду адміністративної справи №420/14939/20, а тому діям Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обґрунтованості проведеного розрахунку не може надаватись оцінка при розгляді заяви позивача, поданої в порядку статті 383 КАС України. У випадку незгоди з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обрахунку доплати до пенсії після проведення перерахунку на виконання рішення суду позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з позовною заявою в загальному порядку, оскільки між сторонами виник новий спір за іншими підставами та з іншим предметом позову».

Таким чином, позивач звернувся до суду з окремим позовом та у справі, що розглядається, суду необхідно встановити наявність чи відсутність факту помилкового визначення розміру боргу (доплати), який склався в результаті невиплати пенсії позивача у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 30.11.2019.

Досліджуючи вказане питання в рамках експертного дослідження судовий експерт у Висновку від 23.03.2022 за № ЕД-19/116-22/1115-ЕК встановив: «Ha дослідження представлено «Розрахунок нa доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справо № 1503002859 за Дорученням № Д 1503002859/23. Пенсіонер: ОСОБА_1 » від 03.12.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Розрахунок на доплату від 03.12.2021 Головного управління Пенсійного фонду (України в Одеській області) на 1 арк., здійснений на підставі Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 № 420/14939/20, згідно до якого у період з січня 2016 року по листопад 2019 року місячний розмір пенсії, що підлягав виплаті ОСОБА_1 , становить 16 216,58 грн., а отже загальний розмір пенсії за період з січня 2016 року по листопад 2019 року, що підлягав виплаті - 762 179,26 гри (Розрахунок: 16216,58 грн. * 47 міс. = 762 179,26 грн.), фактично виплачено - 594 880,00 гри, розмір доплати = 167 299,26 грн. (Розрахунок: 762 179,26 - 594 880,00 = 167 299,26) (…) Отже пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» податком на доходи фізичних осіб та військовим збором не оподатковуються. Таким чином, наведений у Розрахунку на доплату від 03.12.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на 1 арк. розмір пенсії, що підлягав виплаті ОСОБА_1 з січня 2016 року по листопад 2019 року є тотожним розміру нарахованої пенсії. (…) По результатам порівняльного аналізу, наведеного в таблиці 6, між даними експертного розрахунку та Розрахунку на доплату (виплату, утримання)пенсії за пенсійною справою № 1503002859/23 ОСОБА_1 , здійснений 03.12.2021 Головним управлінням ПФУ в Одеській області щодо розміру нарахованої ОСОБА_1 пенсії по інвалідності за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 з урахуванням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 № 420/14939/20, встановлена розбіжність у розмірі 350,00 грн.».

Суд встановив, що жодного обґрунтування та підстав виникнення суми розбіжності у розмірі 350,00 грн. досліджуваний висновок експертного дослідження не містить.

При цьому, відповідно до Додатку 1 Висновку «Експертний розрахунок нарахованої пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2021 з урахуванням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справ № 420/14939/20» експерт у графі «підлягає нарахуванню та виплаті згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20» з січня 2016 по листопад 2018 визначає суму пенсії у розмірі 16216,58 грн.; з грудня 2018 по червень 2019 - 16234,58 грн.; липень 2019 по листопад 16261,38 грн.

З огляду на вказаний розрахунок, суд дійшов висновку, що експерт пов'язує збільшення розміру пенсії, яка підлягає нарахуванню та виплаті, починаючи з грудня 2018 року із зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, суд звертає увагу, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі № 420/14939/20, залишеного без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2021 та є обов'язковим до виконання, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 16216,58 грн. без застосування обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Таким чином, враховуючи, що обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром застосовувалось з 01.01.2016 по 30.11.2019 та з урахуванням висновків суду щодо зобов'язання відповідача виплати пенсію позивача без такого обмеження саме у сумі 16216,58 грн., то загальний розмір пенсії за вказаний період підлягав виплаті у розмірі 762 179,26 грн. (16216,58 грн.*47 місяців). При цьому, враховуючи, що фактично позивачу відповідач виплатив - 594 880,00 грн., розмір спірної доплати становить - 167 299,26 грн., яку і визначив відповідач у Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1503002859.

Відповідно до ч.1 та ч.2 статті 113 КАС України висновок експерта у галузі права не є доказом, має допоміжний (консультативний) характер і не є обов'язковим для суду. Суд може посилатися в рішенні на висновок експерта у галузі права як на джерело відомостей, які в ньому містяться, та має зробити самостійні висновки щодо відповідних питань.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при здійсненні розрахунку суми доплати пенсії по інвалідності позивача після її перерахунку за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 діяв в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

VI. Розподіл судових витрат

Враховуючи, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Оксана БОЙКО

.