Справа № 420/12042/22
05 грудня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Віштал Д.А., представника відповідача - Солоп І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕГАОПТСТРОЙ” до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю “МЕГАОПТСТРОЙ” звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області, в якому просить: визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2022 року №00025650701.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22 червня 2022 року ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» отримало від Головного управління ДПС у Полтавській області наказ №713-П від 17.06.2022 року про призначення документальної невиїзної перевірки з 18.07.2022 року. Крім того, ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» отримало повідомлення № 120 від 17.06.2022 року про проведення документальної невиїзної перевірки з 18.07.2022 року.
У відповідь на вказане повідомлення ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» направило до Головного управління ДПС у Полтавській області лист, в якому повідомило про тимчасову неможливість надання документів у зв'язку з окупацією м. Херсона збройними формуваннями російської федерації.
Крім того, листом від 14.07.2022 року ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» додатково повідомило Головне управління ДПС у Полтавській області про готовність надати будь-які запитувані документи для проведення перевірки, за місцем їх знаходження.
Не дивлячись на повідомлення ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» щодо наявності документів та готовності їх надати, Головним управлінням ДПС у Полтавській області було складено акт перевірки та оскаржуване повідомлення-рішення.
Ухвалою від 03.10.2022 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 12.10.2022 року за клопотанням представника відповідача ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Розгляд справи розпочато спочатку зі стадії відкриття провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 14.11.2022 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 05.12.2022 року на 10:00 год., з'явилися представник позивача та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи представник позивача (в режимі відеоконференції) позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні (в режимі відеоконференції) проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві, вважав позов необґрунтованим, просив у його задоволенні відмовити.
14.10.2022 року представник відповідача подав до суду відзив на позов, у якому зазначив таке.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі, заявленого до відшкодування з бюджету на підставі наказу від 17.06.2022 № 713-П та повідомлення про проведення перевірки від 17.06.2022 №114 у відповідності до вимог пп. 191.1.6 п.191.1 ст.191, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2. п.75.1 ст.75, пп.78.1.8 п.78.1 ст.78, пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України з урахуванням наказу ДПС України від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (зі змінами).
До Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, Херсонська ДГП (Херсонський район) ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» подано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2022 року (від 21.02.2022 №9036255841), згідно з якої платником задекларовано суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 432323 грн.
Відповідач вказав, що за відсутності документів, якими оформлено господарські операції ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ»: відсутності документів на реалізацію товарів (робіт, послуг), відсутності підтвердження факту оплати ТМЦ та за відсутності фізичної можливості перевірки (інвентаризації) наявності оприбуткованих ТМЦ, перевіркою не підтверджено і не спростовано достовірність і правильність визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (показник рядка 19 Декларації) в сумі 857232 грн.
Здійснити обстеження складських приміщень, з метою підтвердження залишків товарів, придбаних та оприбуткованих ТМЦ ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» на території Херсонської області немає можливості.
Таким чином, сума ПДВ 424909 грн. підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації з ПДВ за січень 2022 року).
ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» не надані для перевірки документи, які б містили відомості (проставлені дані), які б свідчили про їх перевірку бухгалтерською службою, що унеможливлює підтвердження фактичних показників на відповідність даним бухгалтерського обліку.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що 17.06.2022 року ГУ ДПС у Полтавській області видано наказ №713-п, яким наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» з питань законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість за січень 2022 року, терміном 5 робочих днів, з 18.07.2022 року (а.с. 92).
22 червня 2022 року ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» отримало від Головного управління ДПС у Полтавській області наказ №713-П від 17.06.2022 року про призначення документальної невиїзної перевірки з 18.07.2022 року та повідомлення №120 від 17.06.2022 року про проведення документальної невиїзної перевірки з 18.07.2022 року.
У відповідь на вказане повідомлення ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» направило до Головного управління ДПС у Полтавській області лист вих. № 23-6/22 від 23.06.2022 року, яким позивач повідомив про тимчасову неможливість надання документів у зв'язку з окупацією м. Херсона збройними формуваннями російської федерації. Отримання даного листа від позивача відповідач підтвердив у відзиві на позов.
12.07.2022 року на електронну адресу позивача відповідач надіслав лист № 11705/6/16-31-07-09-06 "Про надання інформації", в якому зазначив, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України (абз.12 пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України). Станом на дату надання відповіді, означений перелік територій Кабінетом Міністрів України не затверджено. Враховуючи викладене, як зазначив відповідач, відсутні підстави для прийняття рішення щодо можливості застосування спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності платника податків, що надав повідомлення про втрату та / або неможливість вивезення первинних документів (а.с.53).
Листом від 14.07.2022 року ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» повторно повідомило про неможливість зробити сканування документів та передачу їх відповідачу через відсутність інтернет-зв'язку та будь-якого українського зв'язку. Додатково підприємство повідомило Головне управління ДПС у Полтавській області про готовність надати будь-які запитувані документи для проведення перевірки, за місцем їх знаходження, у м.Херсон (а.с. 99).
У подальшому Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі, заявленого до відшкодування з бюджету на підставі наказу від 17.06.2022 № 713-П та повідомлення про проведення перевірки від 17.06.2022 №114 у відповідності до вимог пп. 191.1.6 п.191.1 ст.191, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2. п.75.1 ст.75, пп.78.1.8 п.78.1 ст.78, пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України з урахуванням наказу ДПС України від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (зі змінами).
За результатами перевірки відповідачем складено акт від 22.07.2022 року №2549/16-31-07-01-10/416990023 “Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГАОПТСТРОЙ» (п.н. 416990023) з питань законності при декларуванні заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість за січень 2022 року (а.с. 117 зворотній бік - 124).
Відповідно до висновку акту, зазначені наступні порушення з боку позивача:
- п.п.16.1.15 п.16.1 ст.16, п.44.6 ст.44, п.200.4 абз. б ст.200 ПК України, п.п.69.29 ст.69 Закону України від 12.05.2022 року №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», оскільки ним завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 424909 грн.;
- п.п.16.1.15 п.16.1 ст.16, п.44.6 ст.44, п.200.4 абз. б ст.200 ПК України, п.п.69.29 ст.69 Закону України від 12.05.2022 року №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», оскільки ним занижено суму ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 424909 грн.
На підставі висновків акту перевірки від 22.07.2022 року №2549/16-31-07-01-10/416990023, 12.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 00025650701, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування на суму 424909 грн. (а.с. 8).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.п.16.1.15 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: забезпечувати надання посадовими (службовими) особами платника податку письмових пояснень на письмовий запит контролюючого органу з питань, що стосуються предмета перевірки, та їх документального підтвердження.
Відповідно до п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Згідно абз. «б» п.200.4 ст.200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Відповідно до п.п.69.29 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення.
Як вбачається з аналізу вказаного положення законодавства, йдеться про ситуацію, в якій було знищено (втрачено) товари, суми за придбання яких включені до складу податкового кредиту.
Суд бере до уваги, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, відповідач протиправно застосував вказане положення Податкового кодексу України, оскільки жодної інформації про втрату чи знищення придбаних позивачем товарів у податкового органу немає.
Законом України від 12.05.2022 року №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» було внесено зміни до п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Нормами п.69.2 підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, унормовано, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Відповідно до приписів пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень
Слід зазначити, що положеннями Податкового кодексу України, зокрема п. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, передбачено, що у разі неможливості надання первинних документів, у зв'язку з їх знаходженням на території бойових дій, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок.
При цьому, відповідно до положень Податкового кодексу України, обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Слід зазначити, що не дивлячись на посилання ТОВ «МЕГАОПТСТРОЙ» на тимчасову окупацію м.Херсона та прохання застосувати пункт 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, відповідач не застосував до позивача вказаний пункт Податкового кодексу та при цьому всупереч приписам цього пункту не прийняв щодо позивача вмотивованого рішення про відмову в його застосуванні.
Суд зазначає, що факт тимчасової окупації м. Херсона у період призначення та проведення відповідачем позапланової перевірки наказом від 17.06.2022 року №713-п є загальновідомим на не підлягає доказуванню.
Крім того, факт тимчасової окупації м. Херсона у вказаний період підтверджується, зокрема, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №89 від 11.05.2022 року, яким до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), віднесено в тому числі й м. Херсон.
При цьому, слід звернути увагу, що вказаний наказ Міністерства приймався на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 року № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України». Відповідно до вказаної Постанови КМУ, Міністерству з питань інтеграції доручено систематизувати списки таких територій.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 162 від 26.02.2022 року «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» унормовано: «з метою забезпечення своєчасної виплати пенсій за квітень 2022 р. на території адміністративно-територіальних одиниць, на яких проводяться бойові дії та які визначені Мінрегіоном з переліку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”, фінансування та виплата пенсій особам, яким виплачується пенсія через їх поточні рахунки в банках або через національного оператора поштового зв'язку, функції якого виконує акціонерне товариство “Укрпошта”, за датами виплати, визначеними Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством соціальної політики, здійснюється починаючи з 25 березня 2022 р. в межах фінансових можливостей Пенсійного фонду України».
Згідно з зазначеним Переліком, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, Херсонська область включена до переліку областей, на території яких ведуться бойові дії.
Наказом ДПС України від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» також підтверджено факт окупації м. Херсона.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про безпідставність незастосування до позивача приписів пункту 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та неприйняття при цьому рішення про відмову в його застосуванні, а тому перевірка позивача є незаконною. Крім того, суд дійшов висновку, про безпідставність застосування до позивача п.69.29 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України через недоведеність знищення (втрати) товарів, суми за придбання яких включені до складу податкового кредиту.
З огляду на викладене, податкове повідомлення-рішення від 12.08.2022 року № 00025650701, прийняте Головним управлінням ДПС у Полтавській області, є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ТОВ “МЕГАОПТСТРОЙ” підлягає повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, 241-246, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕГАОПТСТРОЙ” (адреса: вул. Нестерова, 2-В, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 41690023) до Головного управління ДПС у Полтавській області (адреса: вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) - задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2022 року № 00025650701, прийняте Головним управлінням ДПС у Полтавській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕГАОПТСТРОЙ” сплачений судовий збір у сумі 6373,63 грн. (шість тисяч триста сімдесят три гривні 63 копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 15 грудня 2022 року.
Суддя В.В. Андрухів