Справа № 420/17733/22
12 грудня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Державного виконавця Першого Київського відділу ДВС в місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції Семенішиної Юлії Миколаївни про визнання неправомірними та скасування постанов,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Державного виконавця Першого Київського відділу ДВС в місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції Семенішиної Юлії Миколаївни про визнання неправомірними та скасування:
- постанови від 15.11.2022 р. про відкриття виконавчого провадження, в частині п. 3 - про стягнення виконавчого збору, постанови від 15.11.2022 р. про стягнення виконавчого збору, постанови від 15.11.2022 р. про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанови від 15.11.2022 р. про арешт коштів боржника, винесені в межах виконавчого провадження № 70353986, Державного виконавця Першого Київського відділу ДВС в місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції Семенішиної Юлії Миколаївни;
- постанови від 15.11.2022 р. про відкриття виконавчого провадження, в частині п. 3 - про стягнення виконавчого збору, постанови від 15.11.2022 р. про стягнення виконавчого збору, постанови від 15.11.2022 р. про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанови від 15.11.2022 р. про арешт коштів боржника, винесені в межах виконавчого провадження № 70354191, Державного виконавця Першого Київського відділу ДВС в місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції Семенішиної Юлії Миколаївни;
Відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень ч.1-3, 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом. В позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною 3 ст.287 КАС України встановлено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Однак, всупереч вимогам положень КАС України, позивачі звернулись до суду із позовною заявою без врахування ч.3 ст.287 КАС України, без визначення відповідачем відповідного органу державної виконавчої служби.
Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також, ч.3 ст.6 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Частиною 7 ст.6 Закону України “Про судовий збір” визначено, що у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом. У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет на 2022 рік” з 1 січня 2022 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 2481,00 гривні.
За таких обставин кожним із позивачів має бути сплачено судовий збір окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання адміністративного позову немайнового та майнового характеру.
У прохальній частині позовної заяви позивачі просять суд відстрочити сплату судового збору за подання цього позову, у зв'язку з їх тяжким матеріальним станом.
Частиною 1 ст.133 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ч.1, ч.2 ст.8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є:а) військовослужбовці;б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору (з урахуванням умов, визначених ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір”) є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. Разом з тим, Закон України “Про судовий збір” чітко визначив підставу для звільнення (відстрочення) від сплати судового збору, зокрема, доведення заявником обставин, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
При цьому, позивачами не доведено обставини, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходів позивачів - фізичних осіб за попередній календарний рік, як і до суду не надано доказів того, що вони відноситься до однієї з категорій громадян, визначених у п.2 ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір”.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що відсутні підстави для задоволення заяви позивачів про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
В позовній заяві позивач оскаржує постанови, прийняті у виконавчому провадженні №70354191. При цьому, позивачем не додано до позовної заяви вищезазначені ним постанови та не вказано причини, які унеможливлюють його надання.
Крім того, суд зазначає, що ненадання до суду постанов, що оскаржуються в справі унеможливлюють визначення судом розміру судового збору, який підлягає сплаті кожним із позивачів за подання до суду адміністративного позову, що містить вимоги майнового та немайнового характеру.
Згідно з до ч.1 ст.172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Частиною 2 ст.172 КАС України визначено, що суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
При цьому, позивачі об'єднавши у позовній заяві позовні вимоги щодо оскарження постанов, прийнятих державним виконавцем в межах різних виконавчих проваджень, не зазначили про доцільність заявлених позивачами вимог в межах однієї позовної заяви.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України суддя, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відстрочення сплати судового збору -відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Державного виконавця Першого Київського відділу ДВС в місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції Семенішиної Юлії Миколаївни про визнання неправомірними та скасування постанов, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра