Справа № 215/4969/22
3/215/2270/22
14 грудня 2022 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Камбул М.О. розглянувши матеріали, які надійшли з Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця м. Кривого Рогу, Дніпропетровської області, громадянина України, який раніше не притягався до адміністративної відповідальності, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , та АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,
12.12.2022 на адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №30 від 23.11.2022 з доданими матеріалами до нього, відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, в якому вказано, що 25.11.2010 до ДВС надійшов виконавчий лист №2-3737 від 17.11.2010, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів у розмірі 1/4 частини від усіх його доходів на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 25.11.2010 відкрито провадження АСВП № 22842471, станом на 09.11.2022 боржник має заборгованість у розмірі 223403,87 грн., чим порушив вимоги ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує таке питання, зокрема як: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Дослідивши матеріали справи та письмові докази, суддя вважає, що адміністративну справу слід повернути Тернівському відділу Державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) для належного оформлення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Суддею встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення, який складено на ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки відсутні пояснення ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, протокол не підписано правопорушником, та відсутній запис про відмову від підписання протоколу. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. В протоколі відсутній підпис, або відмітка про роз'яснення ОСОБА_1 його прав і обов'язків, які передбачені статтею 268 цього Кодексу.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП складено з порушенням ст. 256 КУпАП, суддя вважає, що відповідно до ст.278 ч.1 п.2 КУпАП адміністративну справу слід повернути Тернівському відділу Державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.256, 278 КпАП України КУпАП, суд, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення № 215/4969/22; 3/215/2270/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП повернути Тернівському відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: