Справа № 664/1768/19
1-в/214/158/22
Іменем України
09 листопада 2022 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі поданняначальника державної установи «Північна виправна колонія (№90)» відносно ОСОБА_3 ,про встановлення адміністративного нагляду, суд, -
У судовому засіданні поставлено на обговорення питання про залишення без розгляду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 .
Представник ДУ «Північна виправна колонія (№90)», прокурор, в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання щодо встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 належить залишити без розгляду.
При цьому суд враховує наступне.
Як передбачено ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ст. 7 КПК України, зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться:забезпечення права на захист; змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; розумність строків. Зміст та форма кримінального провадження в умовах воєнного стану повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розділом IX-1 цього Кодексу.
Як передбачено ст.20 КПК України, засуджений має право на захист, яке полягає у, зокрема, наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом.
Згідно ст.9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 158 ч. 1 КВК України встановлення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 Закону.
Згідно ст. 159 ч. 1 КВК України, постанова судді про встановлення або припинення адміністративного нагляду у випадках, передбачених пунктами "б" і "г" статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", надсилається судом начальнику колонії.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Як визначено пунктом «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Як передбачено ст.539 КПК України, питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом; клопотання (подання) про вирішення питання, пов'язаного із виконанням вироку, розглядається протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово; у судове засідання викликаються засуджений, його захисник, законний представник, прокурор.
За змістом ст. 539 КПК України за результатами розгляду подання про встановлення адміністративного нагляду засудженому, суд може задовольнити це клопотання або відмовити у його задоволенні.
КПК України прямо не регулює питання залишення без розгляду поданняпро встановлення адміністративного нагляду засудженому.
На даний час з офіційної інформації Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 6:00 30.10.2022 року щодо російського вторгнення, яка опублікована на сайті «Урядовий портал» встановлено, що у Генерального Штабу ЗСУ мається інформація, що з виправної колонії №90 міста Херсон окупанти вивезли ув'язнених.
Таким чином, суд позбавлений реальної можливості забезпечити участь засудженого у розгляді подання про встановлення адміністративного нагляду, повідомити в будь-який спосіб його про розгляд цього клопотання.
Отже при таких умовах, розгляд подання та вирішення його по суті за відсутності у суду об'єктивної та реальної можливості забезпечити участь засудженого, буде порушувати таке завдання кримінального судочинства, як застосування належної правової процедури до кожного учасника кримінального провадження та таким засадам кримінального судочинства як змагальність сторін та забезпечення права на захист, що є неприпустимим.
На переконання суду залишення клопотання без розгляду буде відповідати такій засаді кримінального судочинства як розумність строків. При цьому суд враховує, що дане клопотання надійшло до суду 20 квітня 2022 року, на той час було відомо, що засуджений відбуває покарання у виправній колонії №90, тому суд виходячи з цього, вживав заходи для забезпечення участі засудженого в розгляді подання в режимі відеоконференції і призначив судове засідання на 25 квітня 2022 року, під час якого було з'ясовано, що засуджений просить розглянути подання за його відсутності в судовому засіданні вирішено відкласти розгляд подання у зв'язку з хворобою засудженого та оголошена перерва до 07 червня 2022 року. В подальшому у зв'язку з неможливістю встановити інтернет з'єднаннята проводити розгляд подання в режимі відеоконференції суд відкладав судові засідання на 28 червня 2022 року, 19 липня 2022 року, 26 вересня 2022 року. Вжиття судом заходів для забезпечення участі засудженого у розгляді клопотання та відкладення розгляду з урахуванням того, що суд мав відомості про місце перебування засудженого, не суперечило такій засаді кримінального судочинства як розумність строків, було об'єктивно необхідним для розгляду клопотання. На даний час, після опублікування згаданої інформації ГШ ЗСУ, у суду з'явилися офіційні відомості про те, що засуджений не перебуває в тому місці тримання, яке було відомо раніше, тому суд не має реальних можливостей забезпечити участь засудженого, розгляд подання без участі засудженого буде порушувати його права, а отже подальший розгляд та вирішення клопотання по суті є неможливим. Суд також приходить до переконання, що подальше відкладення розгляду подання буде порушувати розумні строки його розгляду, так як внаслідок відсутності відомостей про місце перебування засудженого, воно вочевидь не призведе до розгляду клопотання по суті.
Залишення подання без розгляду буде забезпечувати не порушення судом та дотримання судом передбачених частиною першою статті 7 КПК України таких засад кримінального судочинства як змагальність сторін та забезпечення права на захист.
Виходячи з того, що згідно офіційної інформації засуджений ОСОБА_3 не перебуває в останньому відомому місці не за своєю волею, а внаслідок дій окупантів, суд вважає, що відсутні підстави вважати, що він ухиляється від суду, а отже відсутні підстави для оголошення його розшуку та зупинення провадження по справі.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 9, 20, 201, 331, 369-372 КПК України, суд, -
Подання начальника державної установи «Північна виправна колонія (№90)» відносно ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду - залишити без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: ОСОБА_1