13 грудня 2022 року
м. Київ
Справа № 420/2667/21
адміністративне провадження №К/990/20155/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Данилевич Н.А.,
суддів - Шевцової Н.В..,
Мацедонської В.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року (головуючий суддя - Джабурія О.В., судді: Кравченко К.В., Вербицька Н. В.)
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 )
про визнання протиправними дій, зобов'язання донарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення,
У лютому 2021 року ОСОБА_1 ( далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( Військова частина НОМЕР_1 ) ( далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( Військова частина НОМЕР_1 ) , відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( Військова частина НОМЕР_1 ) з 17.08.2016 по 04.10.2017 з встановленням базового місяця - січень 2008 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( Військова частина НОМЕР_1 ) донарахувати та виплатити ОСОБА_1 , індексацію грошового забезпечення за період з 17.08.2016 по 04.10.2017, з врахуванням проведеної виплати з встановленням базового місяця січень 2008 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( Військова частина НОМЕР_1 ) щодо неправильного нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 17.08.2016 по 04.10.2017 з встановленням базового місяця січень 2008 року.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 ( Військова частина НОМЕР_1 ) донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 17.08.2016 по 04.10.2017 з врахуванням проведеної виплати з встановленням базового місяця січень 2008 року.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що з 01 січня 2008 року по 01 березня 2018 року розміри посадових окладів військовослужбовців були незмінними, а тому січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 17.08.2016 по 04.10.2017 включно.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 ( Військова частина НОМЕР_1 ) задоволено.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року скасовано.
Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з відсутності підстав для застосування базового місяця для проведення індексації - січень 2008 року.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ВИМОГ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВІВ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)
02 серпня 2022 року на адресу суду касаційної інстанції від ОСОБА_1 надійшла касаційна скаргу, в якій скаржник, посилаючись на неправомірне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, просив скасувати постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2022 року у справі № 420/26671/22 - залишити в силі.
На обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначив, що судом апеляційної інстанції невірно застосовано п.10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 ( далі - Порядок КМУ №1078) щодо індивідуального встановлення останнього місяця підвищення посадового окладу, а саме вересня 2015 року, та застосування його як базового, для обрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 01.03.2018, замість застосування базового місяця - січень 2008 року - місяця останнього перегляду тарифної ставки ( окладу) за посадою ОСОБА_1 . Вказав, що П'ятим апеляційним адміністративним судом в оскаржуваній постанові застосовано п. 5 Порядку КМУ №1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова КМУ №1013) в частині визначення індексу споживчих цін за 1% або 100% (фактичного базового місяця) без урахування висновків Верховного Суду у постанові від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а, у постанові від 26.01.2022 у справі №400/1118/21 та у постанові від 20.04.2022 у справі №420/3593/20. Наголосив що базовим місяцем при проведенні індексації його грошового забезпечення є січень 2008 року, в якому постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 ( далі - Постанова КМУ № 1294) встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, а не вересень 2015 року чи інший базовий місяць. Посилався на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 28.06.2022 у справі №420/4841/21.
12 серпня 2022 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження у справі №420/2667/21
05 вересня 2022 року на адресу Верховного Суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просив касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року - залишити без змін. Просив розгляд справи проводити за участю представників відповідача.
28 листопада 2022 року ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку та призначено справу до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
У період з 17.08.2016 по 04.10.2017 ОСОБА_1 проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( Військова частина НОМЕР_1 )
03.10.2017 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) №338-ос ОСОБА_1 звільнено в запас Збройних Сил України та виключено із списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення.
Водночас при звільненні позивачу не здійснено нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 17.08.2016 по 04.10.2017.
22.09.2020 рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/2517/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 17.08.2016 по 04.10.2017.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 17.08.2016 по 04.10.2017.
На виконання зазначеного рішення суду відповідачем нараховано та виплачено позивачу 3023,03 грн. індексації грошового забезпечення, з урахуванням базового місяця - вересень 2015 року.
Вважаючи, що при нарахуванні індексації застосуванню підлягав базовий місяць - січень 2008 року, а не вересень 2015 року, позивач звернувся до суду з позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)m
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1-3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Статтею 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст.2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ст.ст. 4, 6 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок КМУ №1078.
Згідно з п.1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку КМУ № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
У пункті 4 Порядку КМУ № 1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку КМУ №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
В подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (далі - Постанова КМУ № 1013), яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, якою внесено зміни до Порядку КМУ № 1078 та змінено порядок індексації зарплати та інших доходів населення.
Відповідно до п. 5 Порядку КМУ № 1078 ( у редакції Постанови КМУ № 1013) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу».
Також, згідно з п. 10-2 Порядку КМУ № 1078 ( в редакції Постанови КМУ № 1013) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 ( далі - Постанова КМУ № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Вирішуючи питання про обґрунтованість вимог поданої касаційної скарги Верховний Суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог касаційної скарги, виходячи з наступного.
За наслідком системного аналізу положень Закону №2011-XII та Закону №1282-ХІІІ, Суд зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, а її проведення є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, у випадку зростання споживчих цін (інфляції).
Індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а її механізм має універсальний характер.
Правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 27.04.2021 у справі №380/1513/20, у постанові від 31.05.2022 у справі № 380/5610/21.
Як встановлено судами попередніх інстанцій на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року у справі № 420/2517/20 відповідачем нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення у розмірі 3023,03 грн за період з 17.08.2016 по 04.10.2017, з урахуванням базового місяця - вересень 2015 року.
Спірним у цих правовідносинах є питання визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення позивача за період з 17.08.2016 по 04.10.2017.
За наслідком системного аналізу наведених вище правових положень, Суд зазначає, що базовим місяцем при проведенні індексації є місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових).
Підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26.01.2022 у справі №400/1118/21, у постанові від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а та у постанові від 20.04.2022 у справі №420/3593/20, а тому визнає слушним посилання касатора на відповідні постанови.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , яка набула чинності з 01.01.2008, затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців».
В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 «№ 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018, установлено нові розміри посадових окладів військовослужбовців.
Отже, посадовий оклад ОСОБА_1 , визначений постановою КМУ №1294, підвищився лише у березні 2018 року на підставі постанови КМУ №704, що свідчить про те, що у спірний період з 17.08.2016 по 04.10.2017 його посадовий оклад не змінювався.
Як наслідок, Суд погоджується з висновком суду першої інстанції, про те, що базовим місяцем для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 17.08.2016 по 04.10.2017 є січень 2008 року, та визнає помилковим висновок суду апеляційної інстанції, що таким місяцем є вересень 2015 року.
Посилання суду апеляційної інстанції на неможливість встановлення індексу споживчих цін за 1 або 100%, із прив'язкою до підвищення посадових окладів по відношенню до військовослужбовців у період з 01.12.2015 по 28.02.2018, оскільки застосування п.5 Порядку №1078 (в редакції Постанови №1013) слід нерозривно пов'язувати з фактом такого підвищення, яке мало відбутися після 01.12.2015, Суд визнає помилковим та зазначає, що жодного підвищення посадових окладів військовослужбовців у період з 01.12.2015 по 01.03.2018 не відбулось.
Суд зауважує, що Постановою КМУ № 1013 передбачено підвищення посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників з 01.12.2015, окрім окладів військовослужбовців, які було підвищено лише з 01.03.2018, у зв'язку з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 №704.
Щодо висновку суду апеляційної інстанції про неможливість ретроспективного поширення дії п.5 Порядку КМУ №1078 (в редакції постанови КМУ №1013) щодо фактично базового місяця, із прив'язкою до встановлення посадових окладів, визначених Постановою КМУ №1294, яка почала діяти за 8 років до зміни відповідного правового регулювання, Суд зазначає, що базовим місяцем індексації є місяць підвищення посадового окладу, яким у період з 17.08.2016 по 04.10.2017 є січень 2008 року, з огляду на набрання чинності з 01.01.2008 постанови КМУ №1294, якою було встановлено посадові оклади військовослужбовців.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.
Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
Суд, розглянувши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального права, дійшов висновку, що судом апеляційної інстанції скасовано правильне по суті та законне рішення суду першої інстанції, що має наслідком скасування постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року та залишення в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2022 року у справі № 420/26671/22.
Керуючись статтями 341, 344, 349-356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року скасувати.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2022 року залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не оскаржується.
Суддя-доповідач Н.А. Данилевич
Судді В.Е. Мацедонська
Н.В. Шевцова