Постанова від 13.12.2022 по справі 380/13435/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/13435/22 пров. № А/857/16031/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Онишкевича Т.В., Судової-Хомюк Н.М.,

з участю секретаря судового засідання Лутчин А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Лісова" на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 380/13435/22 за адміністративним позовом Державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Лісова" до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львіській області Західного міжрегіонального управління Мінстерства юстиції (м.Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій,-

суддя в 1-й інстанції -Коморний О.І.,

час ухвалення рішення - 26.10.2022 року,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - 26.10.2022 року,

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства “Львіввугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” з вимогами:

- визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) щодо стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження в сумі 223660,84 гривень:

- 52692,14 гривень виконавчого збору та 362,90 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженні №58587783;

- 87501,73 гривень виконавчого збору та 389,08 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженню №60347294;

- 82440,14 гривень виконавчого збору та 274,85 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженню №61973034;

- визнати бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) щодо не надання до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання щодо повернення Державному підприємству “Львіввугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” грошових коштів у сумі 223660,84 гривень виконавчого збору та витрат виконавчого провадження:

- 52692,14 гривень виконавчого збору та 362,90 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженні №58587783;

- 87501,73 гривень виконавчого збору та 389,08 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженню №60347294;

- 82440,14 гривень виконавчого збору та 274,85 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженню №61973034;

- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) направити до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання щодо повернення Державному підприємству “Львіввугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” грошових коштів у сумі 223660,84 гривень виконавчого збору та витрат виконавчого провадження:

- 52692,14 гривень виконавчого збору та 362,90 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженні №58587783;

- 87501,73 гривень виконавчого збору та 389,08 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженню №60347294;

- 82440,14 гривень виконавчого збору та 274,85 гривень витрат виконавчого провадження по виконавчому провадженню №61973034.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що на виконанні Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) перебувала вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У видана 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області щодо стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень.

14.03.2019 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №58587513, стягнення виконавчого збору та про приєднання виконавчого провадження №58587513 до зведеного виконавчого провадження №55184682.

12.08.2022 з поточного рахунку Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” НОМЕР_1 Львівської філії обласного управління АТ “Ощадбанк” стягнуто кошти в сумі 2450001,04 гривень згідно з платіжною вимогою №55184682/В-8/3 від 05.08.2022 для погашення боргу по виконавчому провадженні №58587513 на виконання вимоги Головного управління ДФС у Львівській області №Ю-1192-17У від 09.01.2019, однак, борг згідно з вимогою №Ю-1192-17У від 09.01.2019, сплачений, про що свідчить повідомлення про сплату боргу (недоїмки) від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05, в якому зазначено, що вимогу №Ю-1192-17У від 09.01.2019 вважати відкликаною 21.07.2020.

22.08.2022 державним виконавцем винесено постанову про виведення виконавчого провадження №58587513 із зведеного виконавчого провадження №55184682 та постанову про закінчення виконавчого провадження №58587513 на підставі повідомлення Головного управління ДПС у Львівській області про сплату боргу (недоїмки) від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05.

Державне підприємство “Львіввугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” звернулося до заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Романа Н.О. із заявою №4/1/1110 від 12.09.2022 в якій просило надати інформацію про розподіл коштів які були стягнуті з поточного рахунку НОМЕР_1 Львівської філії обласного управління АТ “Ощадбанк” Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” 12.08.2022 згідно платіжної вимоги №55184682/В-8/3 від 05.08.2022 в сумі 2450001,04 гривень для погашення боргу по виконавчому провадженні №58587513. Листом від 14.09.2022 №12047/03.1-18/31558, повідомлено, що стягнуті грошові кошти в сумі 2450001,04 гривень розподілені по зведеному виконавчому провадженні №55184682 наступним чином: - по виконавчому провадженні №58587783 перераховано 526921,47 гривень заборгованості зі сплати єдиного внеску, 52692,14 гривень виконавчого збору та 362,90 гривень витрат виконавчого провадження; - по виконавчому провадженні №60347294 перераховано 875017,30 гривень заборгованості зі сплати єдиного внеску, 87501,73 гривень виконавчого збору та 389,08 гривень витрат виконавчого провадження; - по виконавчому провадженні №61973034 перераховано 824401,43 гривень заборгованості зі сплати єдиного внеску, 82440,14 гривень виконавчого збору та 274,85 гривень витрат виконавчого провадження.

Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) листами від 26.08.2022 №10573/03.1-18/30451 та №10573/03.1-18/30452 на заяву Державного підприємства “Львіввугілля” Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” від 19.08.2022 від 4/1/1027 про зупинення виконавчих проваджень, повідомив, що з зведеного виконавчого провадження №55184682 з виконання постанов про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження зупинено на підставі п. 14 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження”.

Позивач наголошує, що з листа Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 14.09.2022 року №12047/03.1-18/31558 вбачається, що виконавче провадження не зупинено, оскільки у зведеному виконавчому провадженні №55184682, а саме у виконавчих провадженнях №58587783, №60347294, №61973034 стягнуто виконавчий збір та витрати виконавчого провадження.

Вважаючи, що Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) допущено протиправні дії, щодо перерахування виконавчого збору та витрат виконавчого провадження, а перераховані кошти підлягають поверненню на рахунок Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля”, позивач звернувся до суду. Просить позов задовольнити.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 380/13435/22 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржив позивач, подавши на нього апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та таким, що винесене з порушенням норм як матеріального так і процесуального права.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що п.14 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» визначає вичерпний перелік стягнень щодо яких виконавче провадження, в яких боржником є позивач не зупиняються, оскільки стягнення виконавчого збору та витрат на проведення виконавчих дій в цьому переліку немає, тому постанова про стягнення такого підлягає зупиненню.

Просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 380/13435/22 та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Вислухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в справі, суд першої інстанції виходив з того, що у спірних правовідносинах факт порушення права позивача у сфері публічних правовідносин не знайшов свого підтвердження у ході розгляду справи.

Розглядаючи спір апеляційний суд виходить із наступного.

Встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) перебувала вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У видана 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень.

14.03.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романом Н.О. винесено постанову:

- про відкриття виконавчого провадження №58587513 щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області;

- про стягнення виконавчого збору №58587513 у розмірі 1926495,79 гривень;

- про приєднання виконавчого провадження №58587513 до зведеного виконавчого провадження №55184682.

14.03.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романом Н.О. винесено постанову:

- про відкриття виконавчого провадження №58587783 щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області щодо стягнення недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 18000000,00 гривень;

- про стягнення виконавчого збору №58587783 у розмірі 1800000,00 гривень;

- про приєднання виконавчого провадження №58587783 до зведеного виконавчого провадження №55184682.

30.08.2022 заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Романом Н.О. винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження №58587783 в сумі 362,90 гривень.

18.10.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романом Н.О. винесено постанову:

- про відкриття виконавчого провадження №60347294 щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 11.09.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області щодо стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 29891193,33 гривень;

- про стягнення виконавчого збору №60347294 у розмірі 2989119,33 гривень;

- про стягнення з боржника мінімальних витрат виконавчого провадження №60347294 в сумі 389,08 гривень.

21.10.2019 винесено постанову про приєднання виконавчого провадження №60347294 до зведеного виконавчого провадження №55184682.

05.05.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романом Н.О. винесено постанову:

- про відкриття виконавчого провадження №61973034 щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 06.04.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області щодо стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 28162120,22 гривень;

- про стягнення виконавчого збору №61973034 у розмірі 18892,00 гривень;

- про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження №61973034 в сумі 274,85 гривень.

06.05.2020 винесено постанову про приєднання виконавчого провадження №61973034 до зведеного виконавчого провадження №55184682.

05.08.2022 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) сформована платіжна вимога № 55184682/В-8/3, відповідно до якої з Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” стягується борг в розмірі 4559386,00 гривень для погашення заборгованості згідно вимоги №Ю-1192-17У від 09.01.2019 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, яка супровідним листом від 08.08.2022 №03.1-35/В-8/55184682/26598 направлена на адресу АТ “Ощадбанк” (вул. Госпітальна, 12-г, м. Київ, 01001).

12.08.2022 з рахунку Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” стягнуто борг в розмірі 2450001,04 гривень для погашення заборгованості згідно вимоги №Ю-1192-17У від 09.01.2019 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області.

15.08.2022 Головним управлінням ДПС у Львівській області складено повідомлення про сплату боргу (недоїмки) №6067/5/13-01-13-05 та направлено на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), яким повідомлено про сплату боргу Відокремленим підрозділом “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” в сумі 19264957,85 гривень та зазначено, що вимога від 09.01.2019 №Ю-1192-17У вважається відкликаною 21.07.2020 року.

22.08.2022 заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Романом Н.О. винесено постанову про виведення виконавчого провадження із зведеного виконавчого провадження, відповідно до якої, виведено виконавче провадження №58587513 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень із зведеного виконавчого провадження №55184682 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі.

22.08.2022 заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Романом Н.О. керуючись вимогами п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №58587513 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі.

Відокремлений підрозділ “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” звернувся до начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) з заявою від 19.08.2022 №4/1/1027 про зупинення виконавчих проваджень.

Листом від 26.08.2022 №10833/03.1-18/30452 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) надав відповідь на заяву від 19.08.2022 №4/1/1027, в якому повідомив, що на виконанні у відділі перебуває зведене виконавче провадження №55184682 до складу якого входять 18 виконавчих проваджень. Законом України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” передбачено тимчасове, до 01 січня 2024 року, зупинення виконавчих проваджень та заходів примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 26.08.2022 №10573/03.1-18/30451 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) надав відповідь на заяви від 17.08.2022 №4/1-13/1017 та від 19.08.2022 №4/1-13/1030, в якому повідомив, що на виконанні у відділі перебуває зведене виконавче провадження №55184682 до складу якого входять 18 виконавчих проваджень. Відповідно до ст. 45-47 Закону України “Про виконавче провадження” здійснено розподіл стягнутих грошових сум, тому, правові підстави для задоволення заяви щодо повернення грошових коштів, списаних з рахунку боржника - відсутні.

Державне підприємство “Львіввугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” звернулося до заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Романа Н.О. із заявою №4/1/1110 від 12.09.2022 в якій просило надати інформацію про розподіл коштів які були стягнуті з поточного рахунку НОМЕР_1 Львівської філії обласного управління АТ “Ощадбанк” Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” 12.08.2022 згідно платіжної вимоги №55184682/В-8/3 від 05.08.2022 в сумі 2450001,04 гривень для погашення боргу по виконавчому провадженні №58587513.

Листом від 14.09.2022 №12047/03.1-18/31558 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) повідомив, що стягнуті грошові кошти в сумі 2450001,04 гривень розподілені по зведеному виконавчому провадженні №55184682 наступним чином:

- по виконавчому провадженні №58587783 перераховано 526921,47 гривень заборгованості зі сплати єдиного внеску, 52692,14 гривень виконавчого збору та 362,90 гривень витрат виконавчого провадження;

- по виконавчому провадженні №60347294 перераховано 875017,30 гривень заборгованості зі сплати єдиного внеску, 87501,73 гривень виконавчого збору та 389,08 гривень витрат виконавчого провадження;

- по виконавчому провадженні №61973034 перераховано 824401,43 гривень заборгованості зі сплати єдиного внеску, 82440,14 гривень виконавчого збору та 274,85 гривень витрат виконавчого провадження.

Суд зазначає, що за виконавчими провадженнями №№58587783, 60347294, 61973034 не приймалися постанови про виведення їх із зведеного виконавчого провадження №55184682.

Більш того, згідно матеріалів справи по виконавчим провадженням №№58587783, 60347294, 61973034 не виносилися як окремі виконавчі документи на стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження та не реєструвалися в автоматизованій системі виконавчого провадження, як окремі виконавчі документи, які підлягають виконанню в порядку передбаченому Законом України “Про виконавче провадження”.

Відповідно до розрахунку розподілу стягнутих з боржника сум, кошти, що надійшли на депозитний рахунок Відділу примусового виконання рішень від Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” 12.08.2022 в сумі 2450001,04 гривень у відповідності до ст. 45 Закону України “Про виконавче провадження” розподілено наступним чином:

1) розпорядженням №58587783 від 30.08.2022 перераховано суми:

- в розмірі 526921,47 гривень в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області;

- в розмірі 52692,14 гривень в рахунок стягнення виконавчого збору;

- в розмірі 362,90 гривень в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.

2) розпорядженням №60347294 від 30.08.2022 перераховано суми:

- в розмірі 875017,30 гривень в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 11.09.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області;

- в розмірі 87501,73 гривень в рахунок стягнення виконавчого збору;

- в розмірі 389,08 гривень в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.

3) розпорядженням №61973034 від 30.08.2022 перераховано суми:

- в розмірі 824401,43 гривень в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 06.04.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області;

- в розмірі 82440,14 гривень в рахунок стягнення виконавчого збору;

- в розмірі 274,85 гривень в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.

Вважаючи протиправними дії щодо стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження та протиправною бездіяльність щодо неповернення коштів в сумі 223660,84 гривень на рахунок Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля”, позивач звернувся до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин колегія суддів зазначає наступне.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ, який набрав чинності 05.10.2016 (далі Закон №1404-VІІІ).

Відповідно до статті 1 Закону №1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” (частина перша статті 5 Закон №1404-VIII).

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема, рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами (п. 7 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII).

Частинами першою, п'ятою статті 26 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до частин першою, другої та четвертої статті 27 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

Частиною п'ятою статті 27 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавчий збір не стягується:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”;

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;

6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та тепло генеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення” та Закону України “Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу”, а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами.

Частинами шостою, сьомою та восьмою статті 27 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.

У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

Під час передачі виконавчого документа від органу державної виконавчої служби приватному виконавцю виконавчий збір не стягується, якщо він не був стягнутий на момент передачі. У разі стягнення частини виконавчого збору на момент передачі виконавчого документа приватному виконавцю стягнута частина виконавчого збору поверненню не підлягає.

Згідно з частиною першою статті 18 зазначеного Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Як встановлено пунктами 1, 3 частини другої статті 18 Закон №1404-VIII виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.

Відповідно до частини третьої наведеної статті виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, в тому числі: 1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; 3) з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; 7) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 35-1 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; 8) здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням; 16) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; 21) отримувати від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та/або стан рахунків боржника, рух коштів та операції за рахунками боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком; 22) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч. 4 ст. 18 Закон №1404-VIII).

Відповідно до ч. 5 ст. 18 Закону №1404-VIII, під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.

Частиною 1 ст. 13 Закону №1404-VIII встановлено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.3 ст. 13 Закону №1404-VIII, платіжні вимоги на примусове списання коштів надсилаються не пізніше наступного робочого дня після накладення арешту та в подальшому не пізніше наступного робочого дня з дня отримання інформації про наявність коштів на рахунках.

Згідно ч. 2 ст. 48 Закону №1404-VIII стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.

Як підтверджено матеріалами справи, 14.03.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романом Н.О. винесено постанову:

- про відкриття виконавчого провадження №58587513 щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області щодо стягнення недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень;

- про стягнення виконавчого збору №58587513 у розмірі 1926495,79 гривень;

- про приєднання виконавчого провадження №58587513 до зведеного виконавчого провадження №55184682.

05.08.2022 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) сформована платіжна вимога № 55184682/В-8/3, відповідно до якої з Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” стягується борг в розмірі 4559386,00 гривень для погашення заборгованості згідно вимоги №Ю-1192-17У від 09.01.2019 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, яка супровідним листом від 08.08.2022 №03.1-35/В-8/55184682/26598 направлена на адресу АТ “Ощадбанк” (вул. Госпітальна, 12-г, м. Київ, 01001).

12.08.2022 з рахунку Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” стягнуто борг в розмірі 2450001,04 гривень для погашення заборгованості згідно вимоги №Ю-1192-17У від 09.01.2019 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини (ч. 2 ст. 39 Закону №1404-VIII).

Відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону №1404-VIII у випадках, передбачених пунктами 1-3, 5-7, 9-12, 14-19 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.

Статтею 40 Закону №1404-VIII передбачені наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа.

У разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків не стягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, не стягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.

Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 1 ст. 40 Закону №1404-VIII).

Згідно ч. 2 ст. 40 Закону №1404-VIII про зняття арешту з майна (коштів) виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа, яка в день її винесення надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно (кошти) боржника, а у випадках, передбачених законом, вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.

У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом (ч. 3 ст. 40 Закону №1404-VIII).

15.08.2022 Головним управлінням ДПС у Львівській області складено повідомлення про сплату боргу (недоїмки) №6067/5/13-01-13-05 та направлено на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), яким повідомлено про сплату боргу Відокремленим підрозділом “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” в сумі 19264957,85 гривень та зазначено, що вимога від 09.01.2019 №Ю-1192-17У вважається відкликаною 21.07.2020 року.

22.08.2022 заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Романом Н.О. винесено постанову про виведення виконавчого провадження із зведеного виконавчого провадження, відповідно до якої, виведено виконавче провадження №58587513 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень із зведеного виконавчого провадження №55184682 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі та керуючись вимогами п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №58587513 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі.

Статтею 45 Закону №1404-VIII встановлено, що розподіл стягнутих виконавцем з боржника за виконавчим провадженням грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника) здійснюється у такій черговості:

1) у першу чергу повертається авансовий внесок стягувача на організацію та проведення виконавчих дій;

2) у другу чергу компенсуються витрати виконавчого провадження, не покриті авансовим внеском стягувача;

3) у третю чергу задовольняються вимоги стягувача та стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків фактично стягнутої суми або основна винагорода приватного виконавця пропорційно до фактично стягнутої з боржника суми (крім виконавчих документів про стягнення аліментів);

4) у четверту чергу стягуються штрафи, накладені виконавцем відповідно до вимог цього Закону, та виконавчий збір або основна винагорода за виконавчими документами про стягнення аліментів.

Розподіл грошових сум у черговості, зазначеній у частині першій цієї статті, здійснюється в міру їх стягнення (ч. 2 ст. 45 Закону №1404-VIII).

Частиною 1 ст. 46 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі якщо під час розподілу грошових сум у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої статті 45 цього Закону, стягнутої суми недостатньо для задоволення вимог стягувачів за виконавчими документами, кошти розподіляються виконавцем між стягувачами в такій черговості:

1) у першу чергу задовольняються забезпечені заставою вимоги щодо стягнення з вартості заставленого майна;

2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок кримінального або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку із втратою годувальника;

3) у третю чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими правовідносинами;

4) у четверту чергу задовольняються вимоги стягувачів за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вимоги щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та вимоги щодо податків та інших платежів до бюджету;

5) у п'яту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Вимоги стягувачів кожної наступної черги задовольняються після задоволення в повному обсязі вимог стягувачів попередньої черги. У разі якщо стягнутої суми недостатньо для задоволення в повному обсязі всіх вимог однієї черги, вимоги задовольняються пропорційно до належної кожному стягувачу суми. Вимоги стягувачів щодо виплати заборгованості із заробітної плати та інші вимоги, пов'язані з трудовими правовідносинами, задовольняються в порядку надходження виконавчих документів (ч. 2 ст. 46 Закону №1404-VIII).

Статтею 47 Закону №1404-VIII встановлений порядок виплати стягнутих грошових сум.

Грошові суми, стягнуті з боржника (у тому числі одержані від реалізації майна боржника), зараховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця (ч. 1 ст. 47 Закону №1404-VIII).

Частиною 3 ст. 47 Закону №1404-VIII встановлено, що стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем рахунки.

Грошові суми, стягнуті до Державного бюджету України або місцевих бюджетів, перераховуються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (ч. 4 ст. 47 Закону №1404-VIII).

Відповідно до ч.5 ст. 47 Закону №1404-VIII, не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами (крім виплати грошових сум заставодержателю, який не є стягувачем, згідно із статтею 51 цього Закону).

Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких такі суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником в іншому виконавчому провадженні).

Згідно ч.6 ст.47 Закону №1404-VIII, стягнуті з боржника кошти, що залишилися після задоволення всіх вимог за виконавчими документами, перераховуються боржнику (крім випадків повернення коштів іншим особам).

Судом з матеріалів справи встановлено, що заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) кошти, що надійшли на депозитний рахунок Відділу примусового виконання рішень від Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” в сумі 2450001,04 гривень розподілено наступним чином:

1) розпорядженням №58587783 від 30.08.2022 перераховано суми:

- в розмірі 526921,47 гривень в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області;

- в розмірі 52692,14 гривень в рахунок стягнення виконавчого збору;

- в розмірі 362,90 гривень в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.

2) розпорядженням №60347294 від 30.08.2022 перераховано суми:

- в розмірі 875017,30 гривень в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 11.09.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області;

- в розмірі 87501,73 гривень в рахунок стягнення виконавчого збору;

- в розмірі 389,08 гривень в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.

3) розпорядженням №61973034 від 30.08.2022 перераховано суми:

- в розмірі 824401,43 гривень в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 06.04.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області;

- в розмірі 82440,14 гривень в рахунок стягнення виконавчого збору;

- в розмірі 274,85 гривень в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.

Апеляційний суд враховує, що державним виконавцем здійснювалися дії в рамках Закону України “Про виконавче провадження”, а саме дії направлені на примусове виконання вимог про сплату боргу (недоїмки) виданих Головним управлінням ДФС/ДПС у Львівській області, оскільки, надходження повідомлення про сплату боргу (недоїмки) від 15.08.2022 №6067/5/13-01-13-05 ніяким чином не змінює факт перебування на виконанні зведеного виконавчого провадження №55184682 в якому об'єднанні виконавчі провадження щодо примусового виконання вимог про сплату боргу (недоїмки) та свідчить лише про сплату та погашення боргу (недоїмки) визначену вимогою №Ю-1192-17У видану 09.01.2019.

Частиною 1 статті 34 Закону №1404-VIII передбачені підстави для зупинення вчинення виконавчих дій, зокрема, наявності підстав, передбачених статтею 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” (п. 14 ч. 1 ст. 34 Закону №1404-VIII).

Законом України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” передбачено тимчасове, до 01 січня 2024 року, зупинення виконавчих проваджень та заходів примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) вчинялись виконавчі дії щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу “Шахта “Лісова” Державного підприємства “Львіввугілля” недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень, що не заборонено Законом України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств”, оскільки, відбувається стягнення саме заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не дії направлені на примусове виконання постанов про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження у виконавчих провадженнях №№ 58587783, 60347294, 61973034, як окремих виконавчих документів по яким вчиняються виконавчі дії та які в силу вимог ст. 34 Закону №1404-VIII підлягають зупиненню.

Таким чином, заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) вчинялися дії відповідно до норм ст. 45-47 Закону України “Про виконавче провадження” щодо розподілу стягнутих коштів в сумі 2450001,04 гривень, а не вчинялися виконавчі дії щодо примусового стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження у виконавчих провадженнях №№58587783, 60347294, 61973034.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) вчинялися дії щодо виведення із зведеного виконавчого провадження для подальшого виконання постанов про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження як окремих виконавчих документів, примусове виконання яких передбачено Законом України “Про виконавче провадження”.

Таким чином, суд наголошує, що відсутні підстави для зупинення вчинення виконавчих дій на підставі п. 14 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження”, оскільки, здійснювалося примусове стягнення на підставі вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1192-17У виданої 09.01.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення недоїмки, штрафу та пені зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 19264957,85 гривень та подальший розподіл стягнутих з боржника сум відповідно до ст. 45-47 Закону України “Про виконавче провадження”, а не примусове стягнення на підставі постанов про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження як виведені як окремі виконавчі документи.

Враховуючи вищезазначене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки державним виконавцем здійснювалися дії в рамках Закону України “Про виконавче провадження”, то підстави для повернення коштів в сумі 223660,84 гривень відсутні.

Таким чином, Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) не вчинялись протиправні дії та протиправна бездіяльність, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин першої - четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «РуїзТорія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Інші зазначені позивачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Підстав для розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.

Керуючись ст. 308, 310, 311, 313, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Лісова" залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 380/13435/22 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. П. Сеник

судді Т. В. Онишкевич

Н. М. Судова-Хомюк

Повне судове рішення складено 14.12.2022 року