Справа № 600/2622/22-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Бондарюк О.В.
Суддя-доповідач - Граб Л.С.
14 грудня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
В липні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просив:
-визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернівецькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років з 22 вересня 2021 року без врахування всіх складових грошового забезпечення;
-зобов'язати ГУ ПФУ в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 22 вересня 2021 року, з врахування всіх складових грошового забезпечення зазначених в грошовому атестаті № 506/10/24-97-08-13 та довідці про додаткові види грошового забезпечення № 506/10/24-97-08-13 від 29.09.2021 року, виходячи з календарної вислуги 25 років 00 місяців 07 діб, в пільговому обчисленні - 31 рік 06 місяців 24 доби;
-зобов'язати ГУ ПФУ в Чернівецькій області негайно виплатити ОСОБА_1 заборгованість зі сплати пенсії, яка утворилась по вині відповідача в період з 22 вересня 2021 року по день набрання законної сили рішенням суду в цій справі.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 позов задоволено частково:
-визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років з 22 вересня 2021 року без врахування всіх складових грошового забезпечення;
-зобов'язано ГУ ПФУ в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 22 вересня 2021 року з врахування всіх складових грошового забезпечення зазначених в довідці про додаткові види грошового забезпечення № 506/10/24-97-08-13 від 29.09.2021 року, виходячи з календарної вислуги 25 років 00 місяців 07 діб, в пільговому обчисленні - 31 рік 06 місяців 24 доби.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, Управління посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
За правилами п.3 ч.1 ст.311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що наказом ГУ ДФС у Чернівецькій області від 20 вересня 2021 року №129-О "Про оголошення наказу" оголошено наказ ДФС України від 17 вересня 2021 року №1303-О, яким ОСОБА_1 звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України з 21 вересня 2021 року.
Крім того, згідно вказаного наказу вислуга років позивача на день звільнення становить в календарному обчисленні - 23 роки 06 місяців 20 діб, в пільговому обчисленні 31 рік 06 місяців 24 доби. Вислуга років для призначення пенсії (з урахуванням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року у справі №600/1387/21-а) становить 25 років 00 місяців 07 діб.
В подальшому, ГУ ДФС у Чернівецькій області виготовлено та направлено відповідачу подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 04 жовтня 2021 року №845/9/24-97-07-11 в якому зазначено, що вислуга років станом на 21 вересня 2021 року для призначення пенсії з урахуванням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року у справі №600/1387/21-а) становить 25 років 00 місяців 07 діб, в пільговому розрахунку складає 31 рік 06 місяців 25 діб.
Листом від 12 листопада 2021 року № 2400-1703-8/40297 відповідачем повідомлено позивача про відмову у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки згідно з поданням від 04 жовтня 2021 року №845/9/24-97-07-11 вислуга років останнього становить 25 років 00 місяців 07 діб з урахуванням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року у справі №600/1387/21-а. При цьому, дане рішення не містить зобов'язань для пенсійного органу про призначення позивачу пенсії з урахуванням зазначеної у поданні вислуги років. Також вказано, що на запит ГУ ПФУ у Чернівецькій області про уточнення календарної вислуги років позивача на день звільнення, ГУ ДФС у Чернівецькій області інформацію не надало.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.03.2022 року зобов'язано ГУ ПФУ у Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з календарної вислуги 25 років 00 місяців 07 діб, в пільговому обчисленні 31 рік 06 місяців 24 доби.
07 липня 2022 року відповідачу направлено адвокатський запит з вимогою виконати рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 березня 2022 року у справі № 600/6319/21-а та надати копію протоколу за пенсійною справою і копію розрахунку на доплату пенсії, починаючи з 22 вересня 2021 року.
За результатами розгляду запиту, Управління листом від 13 липня 2022 року за № 2400-1703-8/23777 повідомило, що ним виконано рішення суду, однак зважаючи на те, що у даному судовому рішенні відсутня дата, з якої необхідно призначити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 , пенсія призначена з 04.07.2022 (дата набрання законної сили рішення суду у справі № 600/6319/21-а).
Позивач, вважаючи, що відповідачем невірно визначено дату, з якої його право підлягає відновленню, звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України регламентовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За приписами статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
У частині 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" закріплено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 48 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
При цьому, згідно п.б ст.50 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення;
Із матеріалів справи з'ясовано, що ОСОБА_1 звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України з 21 вересня 2021 року (наказ ДФС України від 17 вересня 2021 року №1303-О "Про звільнення ОСОБА_1 ").
Згідно подання ГУ ДФС у Чернівецькій області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 04 жовтня 2021 року №845/9/24-97-07-11 вислуга років останнього станом на 21 вересня 2021 року для призначення пенсії (з урахуванням рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року у справі №600/1387/21-а) становить 25 років 00 місяців 07 днів, в пільговому розрахунку складає 31 рік 06 місяців 25 днів. Вказане подання в подальшому було надіслане відповідачу.
Крім того, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 березня 2022 року визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Чернівецькій області, щодо відмови у призначенні пенсії позивачу за вислугу років, зобов'язано ГУ ПФУ в Чернівецькій області призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з календарної вислуги 25 років 00 місяців 07 днів, в пільговому обчисленні - 31 рік 06 місяців 24 дні. Зазначене рішення набрало законної сили, після перегляду апеляційною інстанцією.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідач виконуючи зазначене вище рішення суду, призначив пенсію позивачу не з наступного дня після звільнення зі служби - 22 вересня 2021 року, а лише з 04 липня 2022 року (дата набрання законної сили рішенням суду у справі № 600/6319/21-а).
Оскільки нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" імперативно встановлено, що особам, які мають право на пенсію за цим Законом пенсія призначається, з наступного дня після звільнення зі служби, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за вислугу років як особі, вислуга років якої становить понад 31 рік, починаючи з 22.09.2021 року, є протиправними.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Смілянець Е. С. Сторчак В. Ю.