Постанова від 14.12.2022 по справі 560/4693/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4693/22

Головуючий у 1-й інстанції: Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.

14 грудня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в квітні 2022 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (відповідача), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 20.06.2022 позов задовольнити частково. Визнав протиправною бездіяльність Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з січня 2013 року по квітень 2014 року включно, вересень 2014 року, з грудня 2014 року по січень 2015 року включно, з вересня 2017 року по січень 2018 року включно, та у період з березня 2018 по листопад 2018 року.

Зобов'язав Національну академію Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з січня 2013 року по квітень 2014 року включно, вересень 2014 року, з грудня 2014 року по січень 2015 року включно, з вересня 2017 року по січень 2018 року включно, та у період з березня 2018 по листопад 2018 року.

Також визнав протиправними дії Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького щодо нарахування і виплати в неналежному (зменшеному) розмірі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з травня 2014 року по серпень 2014 року включно, з лютого 2015 року по серпень 2017 року включно, лютий 2018 року, з грудня 2018 року по серпень 2021 року.

Зобов'язав Національну академію Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з період з травня 2014 року по серпень 2014 року включно, з лютого 2015 року по серпень 2017 року включно, лютий 2018 року із застосуванням січня 2008 року, як базового місяця, з урахуванням виплачених сум індексації грошового забезпечення за вказаний період.

Визнав протиправними дії Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького щодо не врахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2018 року по серпень 2021 року.

Зобов'язав Національну академію Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2018 року по серпень 2021 року із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) березень 2018 року, та з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Зобов'язав Національну академію Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми індексації грошового забезпечення за весь час затримки такої виплати з січня 2013 року по день її фактичної виплати. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що правові підстави для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з січня 2013 року по квітень 2014 року відсутні, оскільки базовим місяцем був квітень 2012 рік, який почав індексуватися в травні 2014 році.

Також зазначає, що у вересні 2014 року було збільшено посадовий оклад у зв'язку з переведенням на вищий тарифний розряд, що призвело до зміни базового місяця для проведення індексації та обраховано фіксовану індексацію в розмірі 11,79 грн.

У листопаді 2014 року встановлено надбавку за кваліфікацію «1 клас». Базовий місяць для проведення індексації вже став відповідно листопад 2014 рік, який почав індексуватися в лютому 2015 році, тому підстав для здійснення нарахування та виплати індексації за період з грудня 2014 року по січень 2015 року немає. У серпні 2015 року ОСОБА_1 було збільшено посадовий оклад, що призвело до зміни базового місяця для проведення індексації з листопада 2014 року на серпень 2015 року та встановлено фіксовану суму індексації - 418.19 грн. й усіх подальших місяцях, поки чергове підвищення грошового забезпечення не перевищить розрахований фіксований розмір індексації.

У жовтні 2015 року встановлено надбавку за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно». Базовий місяць для проведення індексації - серпень 2015 року, індексація грошового забезпечення - 0,00 грн. У зв'язку із зміною розміру надбавки, грошове забезпечення збільшилося на 117,50 грн. (5188.50 грн. - 5071,00 грн.) Військовослужбовець має право тільки на фіксовану суму індексації у розмірі 418,19 грн. Оскільки сума підвищення грошового забезпечення (117,50 грн.) не перекриває належну суму індексації (0,00 грн.). У листопаді 2015 року ОСОБА_1 встановлено надбавку за кваліфікацію «майстер». Базовий місяць для проведення індексації - жовтень 2015 року, індексація грошового забезпечення - 0,00 грн., фіксована сума - 418,19 грн. У зв'язку із зміною розміру надбавки, грошове забезпечення збільшилося на 64,63 грн. (5253,13 грн. - 5188,50 грн.) Отже, базовий місяць для проведення індексації є листопад 2015 року та зберігається фіксована сума індексації 418,19 грн.

Вважає, що оскільки у вересні 2017 році було збільшено посадовий оклад, базовий місяць для проведення індексації - листопад 2015 року, індексація грошового забезпечення - 373,85 грн., фіксована сума 418,19 грн. У зв'язку із зміною розміру посадового окладу, грошове забезпечення збільшилося на 769,74 грн. (13843,36 грн. - 13073,62 грн.). Так як сума підвищення грошового забезпечення у вересні 2017 року перевищує суму індексації (769,74 грн.>373,85 грн.), індексація та фіксована індексація в цьому місяці не нараховується. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з жовтня 2017 року, тому правові підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в Національній академії за період з вересня 2017 року по січень 2018 року відсутні.

Також зазначає, що Розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03.03.2020 №Т/116-1743 «Щодо окремих питань грошового забезпечення» зазначено, що військовослужбовцям, які звільняються з військової служби, виплата індексації проводиться за всі періоди, за які військовослужбовці мали право на виплату індексації, але її не отримали, а особам з числа колишніх військовослужбовців - за письмовим зверненням. Тому, індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 з жовтня 2015 року по лютий 2018 року була нарахована та виплачена за письмовим зверненням військовослужбовця лише при звільненні з військової служби в липні 2021 року, при цьому в лютому 2018 році грошове забезпечення не збільшувалося та склало 14419,60 грн.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 17.11.2022 перейшов з письмового провадження у відкрите судове засідання та призначив справу до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні на 30 листопада 2022 року о 10:00.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького.

Згідно із витягу з наказу ректора Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького №534-ОС від 19.07.2021 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

Позивач 29.11.2021 звернувся до відповідача із запитом щодо нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2013 по 19.07.2021.

Згідно інформації викладеної в листі №11-6047-21-Вих від 02.12.2021 відповідач повідомив, що згідно Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558 розмір допомоги для оздоровлення військовослужбовцям визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім одноразових додаткових видів та винагород), які військовослужбовець отримує за займаною ним штатною посадою на день видання наказу про надання цієї допомоги. Базовими місяцями для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 є вересень 2014 року, листопад 2014 року, серпень 2015 року, жовтень 2015 року, листопад 2015 року, вересень 2017 року, березень 2018 року.

З такими діями відповідача позивач не погоджувався та вважав, що при здійсненні розрахунку індексації грошового забезпечення відповідач повинен застосовувати місяць для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2013 по 28.02.2018 - січень 2008 року, з 01.03.2018 по 19.07.2021 - березень 2018 року, у зв'язку з чим звернувся до суду із адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Критерії, за якими адміністративний суд перевіряє рішення суб'єктів владних повноважень, визначені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до п.5 Порядку №1078 (проведення індексації грошових доходів населення) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Отже, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Як встановлено судом першої інстанції, у період з 01.01.2013 по 19.07.2021 позивач перебував на грошовому забезпеченні у Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції за період з 01.01.2013 до 01.12.2015, колегія суддів зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що на момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до п.13 постанови №1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року, тобто датою, з якою апелянт пов'язує встановлення базового місяця індексації.

Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01 березня 2018 року.

Приписами статті 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка до 01.01.2016 р., а з 1 січня 2016 року в розмірі 103 відсотка.

Порівняльний аналіз законодавства про індексацію грошових доходів дає підстави стверджувати про те, що новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення:

- до 01.12.2015 року був місяць прийняття працівника на роботу та місяць збільшення заробітної плати;

- після 01.12.2015 року є місяць збільшення тарифної ставки (окладу).

Таким чином, правові підстави для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з січня 2013 року по квітень 2014 року відсутні, оскільки базовим місяцем був квітень 2012 рік, який почав індексуватися в травні 2014 році, у зв'язку із перевищенням порогу індексації (відповідно до відомостей мінфіну з січня 2013 року по квітень 2014 року поріг індексації не перевищував 101 відсоток).

У вересні 2014 року було збільшено посадовий оклад у зв'язку з переведенням на вищий тарифний розряд, що призвело до зміни базового місяця для проведення індексації та обраховано фіксовану індексацію в розмірі 11,79 грн.

Відповідно до довідки про види та розміри грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького № 333 від 02.12.2021, у період з травня 2014 року по серпень 2014 року включно, з лютого 2015 року по серпень 2017 року включно, лютий 2018 року, та у період з грудня 2018 року по серпень 2021 року позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Також встановлено, що у вересні 2014 року позивачу було збільшено посадовий оклад у зв'язку з переведенням на вищий тарифний розряд, що призвело до зміни базового місяця для проведення індексації та обраховано фіксовану індексацію в розмірі 11,79 грн.

У серпні 2015 року ОСОБА_1 було збільшено посадовий оклад, що призвело до зміни базового місяця для проведення індексації з листопада 2014 року на серпень 2015 року та встановлено фіксовану суму індексації - 418.19 грн. й усіх подальших місяцях, поки чергове підвищення грошового забезпечення не перевищить розрахований фіксований розмір індексації.

Згідно апеляційної скарги у жовтні 2015 року позивачу встановлено надбавку за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно». Базовий місяць для проведення індексації - серпень 2015 року.

У листопаді 2015 року ОСОБА_1 встановлено надбавку за кваліфікацію «майстер». Базовий місяць для проведення індексації - жовтень 2015 року, індексація грошового забезпечення - 0,00 грн., фіксована сума - 418,19 грн. У зв'язку із зміною розміру надбавки, грошове забезпечення збільшилося на 64,63 грн. (5253,13 грн. - 5188,50 грн.) Отже, базовий місяць для проведення індексації є листопад 2015 року та зберігається фіксована сума індексації 418,19 грн.

Разом з цим, в редакції Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 до грудня 2015 року, абз.3 п.10-1 передбачав, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Отже, базовий місяць січень 2008 року не може застосовуватися у цілях для перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , за періоди: з травня 2014 року по серпень 2014 року, з лютого 2015 року по грудень 2015.

Тобто, адміністративний позов щодо застосування базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, а саме січня 2008 року за період з 01.01.2013 до 01.12.2015 задоволенню не підлягав, оскільки був інший порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, колегія суддів зазначає наступне.

Так, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 № 1013 (далі - Постанова №1013), якою п.5 Порядку №1078 викладено в новій редакції:

"5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".

Тобто, починаючи з 09.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.

Пунктом 1 Постанови №1013 внесено зміни до Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, що призвело до збільшення посадових окладів працівників, заробітна плата яких обчислюється за вказаною тарифною сіткою.

Відповідно до п.3 Постанови №1013 міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів доручено вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 29, ст. 1471).

Разом з тим, проаналізувавши постанову Кабміну України №1294 в період її дії з 01.01.2008 по 01.03.2018, судова колегія вбачає незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.

В свою чергу Порядок №1078 пов'язує обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації зі зміною окладів (тарифних ставок), тому базовий місяць індексації грошового забезпечення (заробітної плати) змінюється виключно у разі підвищення посадових окладів (тарифних ставок).

Станом на момент виникнення спірних правовідносин тарифні ставки (оклади) військовослужбовців обчислювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008.

На підставі вказаного, колегія суддів приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 (включно) підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року.

Також, колегія суддів зазначає, що вжиття заходів щодо збільшення грошового забезпечення закріплене у грудні 2015 року відбулося не шляхом збільшення посадового окладу, а завдяки іншим видам грошового забезпечення, крім посадового окладу. Тому в цілому, за загальним правилом для нарахування індексації має застосовуватися січень 2008 року.

Крім того, колегія суддів враховує висновок Верховного Суду викладений в постанові від 10.09.2020 справа №200/9297/19, а саме: "при розрахунку індексації грошового забезпечення має застосовуватись "..." з 01.12.2015 - базовий місяць січень 2008 року відповідно до п.10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.

Доводи апеляційної скарги, що у вересні 2017 році було збільшено посадовий оклад, тому з жовтня 2015 року по вересень 2017 року базовий місяць для проведення індексації - листопад 2015 року, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки згідно постанови Кабміну України №1294 в період її дії з 01.01.2008 по 01.03.2018, розміри посадових окладів військовослужбовців не змінювалися.

Таким чином колегія суддів вважає, що відповідачем нарахування і виплата ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно здійснювалася в неналежному (зменшеному) розмірі.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції за період з 01.03.2018 по серпень 2021, колегія суддів зазначає наступне.

Зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно наказу Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до наказу, в результаті чого збільшилися посадові оклади військовослужбовців.

Отже, починаючи з березня 2018 року, базовим місяцем для розрахунку індексації є відповідно березень 2018 року.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з березня 2018 року по жовтень 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.

Згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку №1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Як встановлено судом першої інстанції, за період з грудня 2018 року по серпень 2021 року позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація із врахуванням березня 2018 року як базового місяця. Натомість, не навівши переконливих підстав та доказів зробив необґрунтований висновок, що відповідач здійснив нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з грудня 2018 року по серпень 2021 року не у належний спосіб.

Разом з тим, підстави для нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2018 року по серпень 2021 року відсутні, оскільки виплата індексації проводилася щомісячно згідно базового місяця - березень 2018 року.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрат доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати на суми індексації грошового забезпечення за весь час затримки по день фактичної виплати, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ № дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 11.07.2017 № 21-2003а16, Верховного Суду від 22.06.2018 у справі № 810/1092/17 та від 13.01.2020 у справі № 803/203/17.

Отже, у випадку бездіяльності власника або уповноваженого ним органу щодо нарахування та виплати громадянину індексації заробітної плати, така особа має право на компенсацію втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов'язання власника або уповноваженого ним органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.

Подібна правова позиція уже була висловлена Верховним Судом у постановах від 04.04.2018 у справі № 822/1110/16, від 20.12.2019 у справі №822/1731/16, від 13.03.2020 у справі № 803/1565/17, від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимог позивача підлягали частковому задоволенню, а саме в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати - з грудня 2015 року по день фактичної виплати індексації.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького задовольнити частково.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького щодо нарахування і виплати в неналежному (зменшеному) розмірі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно.

Зобов'язати Національну академію Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року, як базового місяця, з урахуванням виплачених сум індексації грошового забезпечення за вказаний період.

Зобов'язати Національну академію Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків її виплати на суми індексації грошового забезпечення за весь час затримки такої виплати з грудня 2015 року по день її фактичної виплати.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.