П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
14 грудня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/12849/21
Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицької Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,-
В жовтні 2022 року до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2022 року в задоволенні заяви відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, заявник подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, яким задовольнити заяву про відстрочення виконання рішення суду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до наступного.
В липні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області (далі - Фонтанська СР) в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення від 06.07.2021 року №258-VIII в частині, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Фонтанської СР було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Фонтанської СР від 06.07.2021 року №258-VIII «Про відмову громадянам України у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,12 га. Зобов'язано Фонтанську СР повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1839 (загальна площа 0,7475 га) та виділена на викопіюванні (для визначення місцезнаходження земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва, на території Олександрівської сільської ради (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади) Одеського району (раніше Лиманського) Одеської області (за межами населених пунктів). В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року у справі №420/12849/21 набрало законної сили 28.10.2021 року.
10.10.2022 року до суду від представника Кулі Ж.Д. надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду. У вказаній заяві представник позивача просить суд відстрочити в строк до скасування воєнного стану в Україні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року по справі №420/12849/21 в частині зобов'язання Фонтанської СР повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки за цільовим призначенням - землі запасу, комунальної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, що має кадастровий номер: 5122780200:01:001:1839 (загальна площа 0,7475 га) та виділена на викопіюванні (для визначення місцезнаходження земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва, на території Олександрівської сільської ради (що входить до Фонтанської сільської об'єднаної територіальної громади) Одеського району (раніше Лиманського) Одеської області (за межами населених пунктів).
В обґрунтування поданої заяви було зазначено, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» №2145-IX від 24.03.2022 року було вирішено внести зміни до Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнивши його пунктом 27, де у підпункті 5) було зазначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. З урахуванням ст.58 Конституції України, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року по справі №420/12849/21 було розглянуто спірні правовідносини, що виникли до воєнного стану, а з огляду на внесені зміни Законом №2145-IX від 24.03.2022 року, виконання даного судового рішення від 27.09.2021 року по справі №420/12849/21 буде можливим тільки після скасування воєнного стану. На даний момент воєнний стан діє та він продовжується, що зумовлює додаткову необхідність відстрочення в строк до скасування воєнного стану в Україні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року по справі №420/12849/21 в зобов'язальній частині.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з ч.4 ст.378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до ч.5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Указом Президента України №64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено введення в Україні воєнний стан із 5 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб.
Законом України №2119-ІХ від 18.03.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» відповідно до п.31 ч.1 ст.85 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Верховна Рада України постановила затвердити Указ Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 «Про продовження строку воєнного стану в Україні», яким продовжено дію воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 26.03.2022 року станом на 30 діб.
Законом України №2212-ІХ від 21.04.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховна Рада України постановила затвердити Указ Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено дію воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 25.04.2022 року строком на 30 діб.
Законом України №2263-ІХ від 22.05.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховна Рада України постановила затвердити Указ Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено дію воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 25.05.2022 року строком на 90 діб до 23.08.2022 року.
Законом України №2500-IX від 15.08.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» Верховна Рада України постановила затвердити Указ Президента України від 12.08.2022 року №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено дію воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 23.08.2022 року строком на 90 діб.
Згідно з пп.5 п.27 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже, вказаними положеннями Земельного кодексу України передбачена заборона на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, а також надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі у приватну власність, розроблення такої документації з метою безоплатної передачі у приватну власність.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року було зобов'язано Фонтанську СР повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Одеський окружний адміністративний суд в своєму рішенні від 27.09.2021 року прийшов до висновку, що рішення Фонтанської СР від 06.07.2021 року №258-VIII «Про відмову громадянам України у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, прийняте відповідачем не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки позивач у поданому клопотанні просив надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, в той час як відповідач за результатами розгляду цього клопотання безпідставно прийняв рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що й стало підставою для часткового задоволення позову.
Таким чином, предметом розгляду справи №420/12849/21 не були правовідносини, що пов'язані з безоплатною передачею земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації, що вірно було встановлено судом першої інстанції.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що посилання заявника на те, що під час дії воєнного стану є неможливим виконання вказаного судового рішення, як на підставу для відстрочення виконання судового рішення, є необґрунтованими та безпідставними, та здійснені з невірним тлумаченням норм законодавства.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий суддя Кравченко К.В.
Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.