Рішення від 12.12.2022 по справі 640/24927/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/681

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2022 року м. Київ № 640/24927/20

за позовомАкціонерного товариства "Укртрансгаз"

до Державної аудиторської служби України

провизнання протиправним та скасування висновок

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку (оприлюдненого в електронній системі закупівель 01.10.2020 року) про результати моніторингу процедури закупівлі - "Насоси та компресори (Запасні частини до компресорів МК-8)" (оголошення UA-2020-06-11-000284-с).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.10.2020 р. відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

26.11.2020 р. відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код 30019801) зареєстроване в якості юридичної особи 28.08.1998 р.; 52.10 Складське господарство.

Згідно з оголошенням про проведення відкритих торгів від 11.06.2020 р. UA-2020-06-11- 000284-c Акціонерним товариством "Укртрансгаз" як замовником оголошено процедуру закупівлі "Насоси та компресори (Запасні частини до компресорів МК-8)".

Державною аудиторською службою України відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43, згідно з Наказом ДАСУ "Про початок моніторингу закупівель" №252 від 07.09.2020 було здійснено моніторинг закупівлі, що проводилась Акціонерним товариством "Укртрансгаз".

Згідно з Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-06-11-000284-c, затвердженим 01.10.2020 р., за результатами моніторингу установлено, що на порушення вимог пункту 9 частини другої статті 21 Закону опубліковане оголошення про проведення відкритих торгів не містить інформації про умови надання забезпечення тендерної пропозиції.

Водночас на порушення вимог пункту 1 частини другої статті 4 Закону річний план закупівель UA-P-2020-05-18-001881-b не містить інформацію про місцезнаходження та категорію Замовника. Крім того, за результатами аналізу інформації та документів, оприлюднених в електронній системі закупівель установлено, що тендерна документація Замовника не містить підстав, встановлених статтею 17 Закону, чим порушено норми пункту 2 частини другої статті 22 Закону.

За результатами аналізу питання повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів установлено порушення вимог пункту 9 частини другої статті 21 Закону.

За результатами аналізу питання відображення закупівлі у річному плані (додатку) установлено порушення вимог пунктів 1 та 4 частини 2 статті 4 Закону.

За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону установлено порушення пункту 2 частини першої статті 22 Закону.

Зокрема, предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", внесення змін до неї, надання роз'яснень щодо тендерної документації та/або на вимогу учасника щодо усунення порушення, розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель акціонерного товариства "Укртрансгаз" на 2020 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію Замовника, затверджену рішенням тендерного комітету від 10.06.2020 № 1001/20/043, тендерні пропозиції товариства з додатковою відповідальністю "Бориславський завод "Рема", товариства з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс", протокол розгляду тендерних пропозицій від 11.08.2020, протокол розгляду тендерних пропозицій від 20.08.2020 № 1001/20/043-р-2, повідомлення про намір укласти договір від 20.08.2020, договір про закупівлю товарів від 09.09.2020 №Т-70/2009000022.

За результатами моніторингу закупівлі установлено, що на порушення вимог пункту 9 частини другої статті 21 Закону опубліковане оголошення про проведення відкритих торгів не містить інформації про умови надання забезпечення тендерної пропозиції. Водночас на порушення вимог пункту 1 частини другої статті 4 Закону річний план закупівель UA-P-2020-05-18-001881-b не містить інформацію про місцезнаходження та категорію Замовника. Крім того, за результатами аналізу інформації та документів, оприлюднених в електронній системі закупівель установлено, що тендерна документація Замовника не містить підстав, встановлених статтею 17 Закону, чим порушено норми пункту 2 частини другої статті 22 Закону.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Держаудитслужба зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом вжиття заходів з недопущення їх в подальшому, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

07.10.2020 р. Акціонерним товариством "Укртрансгаз" надано заперечення на Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-06-11-000284-c, згідно з якими він вважає, що орган фінансового контролю, не врахувавши всіх обставин, склав Висновок, який не відповідає нормам чинного законодавства (відсутній факт порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель), чим порушив права та законні інтереси Замовника щодо здійснення ним відповідних (ої) процедур (и) закупівель (і), необхідної для виробничої діяльності AT "Укртрансгаз".

Позивач - Акціонерне товариство "Укртрансгаз" - вважає вказаний висновок протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що інформація зазначена у п. 9 "Примітки" ФОРМИ РІЧНОГО ПЛАНУ, так як на момент оприлюднення даної позиції річного плану закупівель, Уповноваженим органом, визначеним згідно статті 9 Закону, не було технічно реалізовано можливість заповнення відповідних полів з інформацією згідно пункту 1 частини 2 статті 4 Закону, а саме, про місцезнаходження та категорію Замовника. Попри це, Товариством задля виконання норми Закону було розміщено необхідну інформацію у доступний для нього спосіб.

Під час оголошення процедури закупівлі "Насоси та компресори (Запасні частини до компресорів МК-8)" (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2020-06-11-000284-с) Замовником заповнювались всі відповідні поля, які передбачені для проведення закупівлі.

В даному випадку умовами передбачалося надання учасниками забезпечення тендерних пропозицій у вигляді електронної банківської гарантії, що і відображено в оголошенні, шляхом заповнення відповідних (передбачених, реалізованих) полів у електронній системі закупівель.

Замовником заповнена вся можлива інформація у відповідності до технічних можливостей системи відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону.

Крім того, у тендерній документації передбачена вся необхідна інформація, зазначені всі необхідні вимоги щодо надання та оформлення забезпечення тендерної пропозиції, включаючи примірну форму банківської гарантії.

Дана інформація викладена у Додатку VI "ВИМОГИ ДО БАНКІВСЬКОЇ ГАРАНТІЇ (ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТЕНДЕРНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ)" до тендерної документації на закупівлю Насоси та компресори (Запасні частини до компресорів МК-8)) (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2020-06-11-000284-с).

При цьому Замовником у тендерній документації на закупівлю Насоси та компресори (Запасні частини до компресорів МК-8)) (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2020-06-11-000284-с) чітко визначені усі умови забезпечення тендерної пропозиції, зокрема, як це визначено у ст. 25 Закону: розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику.

Товариством при оголошенні тендеру в електронній системі закупівель викладено всю передбачену чинним законодавством інформацію про умови надання забезпечення тендерної пропозиції по закупівлі - "Насоси та компресори (Запасні частини до компресорів МК-8))" (оголошення UA-2020-06-11-000284-с) на сайті prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-06-11-000284-с.

Замовником у пункті 5 Розділу III "Загальна інструкція учасникам процедури закупівлі" до тендерної документації міститься посилання на підстави, встановлені статтею 17 Закону.

Закон України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII від 25.12.2015 офіційно оприлюднений в установленому порядку, тому будь-який потенційний учасник процедури закупівлі, який має бажання взяти участь у процедурі закупівлі, може вільно отримати інформацію щодо переліку підстав відмови в участі у процедурі закупівлі, визначених у статті 17 Закону. Варто додати, що дана тендерна документація також надає інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників (викладено серед іншої інформації у пп.1.2 п.1 Розділу III "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції") та переможця торгів встановленим вимогам згідно статті 17 Закону (Додаток III "ВИМОГИ ДО ДОКУМЕНТІВ, ЩО НАДАЮТЬСЯ ПЕРЕМОЖЦЕМ ТОРГІВ, ПОРЯДКУ І СТРОКІВ ЇХ НАДАННЯ" до тендерної документації.).

При цьому згідно п. 2 Додатку III "ВИМОГИ ДО ДОКУМЕНТІВ, ЩО НАДАЮТЬСЯ ПЕРЕМОЖЦЕМ ТОРГІВ, ПОРЯДКУ І СТРОКІВ ЇХ НАДАННЯ" до тендерної документації визначений конкретний перелік документів, який повинен надати переможець закупівлі, що підтверджують відсутність підстав, визначених статтею 17 Закону.

Товариством при оголошенні тендеру в електронній системі закупівель належним чином відображена інформація про підстави, встановлені статтею 17 цього Закону.

Відповідач - Державна аудиторська служба України - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши викладені у Висновку обґрунтування.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 1-6, 10 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 р. № 922-VIII (в редакції станом на 01.10.2020 р.) моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.

Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

В даному випадку моніторинг закупівлі проведено відповідачем як органом фінансового контролю на підставі наказу від 07.09.2020 №252 "Про початок моніторингу процедур закупівель" з підстави - виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; моніторинг закінчено 01.10.2020 р. в передбачений ч. 4 ст. 8 Закону п'ятнадцятиденний строк; позивачем подано позов до суду про оскарження висновку в передбачений ч. 10 ст. 8 Закону №922-VIII десятиденний строк.

Щодо підстав винесення Висновку суд зазначає наступне.

Щодо порушення п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про публічні закупівлі"

П. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 р. № 922-VIII (в редакції станом на 11.06.2020 р.) встановлено, що у річному плані повинна міститися така інформація: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія.

Згідно з оскаржуваним висновком у річному плані відсутня інформація про місцезнаходження замовника, тоді як позивач зазначає, що електронна система закупівель на час розміщення оголошення про закупівлю не містила електронних полів для заповнення інформації про місцезнаходження та категорії замовника.

Судом встановлено, що наказом МЕРТУ від 22.03.2016 року №490 "Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель" та Порядком розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом МЕРТУ від 18.03.2016 року №477 "Про затвердження Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі" затверджена форма "Річного плану закупівель", яка не містить пункту "місцезнаходження замовника".

Відповідно до вимог пункту з Порядку №477 замовник оприлюднює інформацію щодо закупівель шляхом заповнення електронних форм, реалізованих в електронній системі закупівель, з окремими полями.

На підставі п. 20 "Про внесення змін до Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків", затвердженого ПКМУ від 10.07.2019 року №704, оператор авторизованого електронного майданчика у разі внесення змін до законодавства у сфері закупівель та/або прийняття нових нормативно-правових актів повинен у місячний строк з дня оприлюднення адміністратором стандартних сценаріїв на веб-порталі Уповноваженого органу привести функціональні характеристики та можливості авторизованого електронного майданчика у відповідність з такими змінами та актами.

Відповідно до наказу Уповноваженого органу від 07.04.2020 року №648 "Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель" відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу визначено Державне підприємство "РROZORRO" - адміністратор системи.

Тобто, при формуванні річного плану про закупівлю на електронному майданчику відсутня можливість заповнення місцезнаходження та категорії Замовника, у зв'язку з тим, що на електронному майданчику автоматично вказується назва Замовника, а саме: Акціонерне товариство "Укртрансгаз".

При цьому, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вказується вся інформація про замовника, що є у відкритому доступі, а також при проведені процедури закупівлі Замовником оприлюднюється тендерна документація у котрій вказується вся інформація відповідно до Закону, включаючи місцезнаходження Замовника.

Таким чином, законодавством у сфері публічних закупівель передбачено, що замовник оприлюднює інформацію про публічну закупівлю, зокрема оголошення, виключно шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель.

Суд зазначає, що відсутність відповідних граф або полів для заповнення інформації в річному плані та оголошенні про проведення відкритих торгів, та не зазначення даної інформації у інших графах або полях, які не передбачені для заповнення вищезазначеної інформації, не може вважатись порушенням, яке вчинено замовником.

Таким чином, позивач при оприлюдненні річного плану закупівель (зі змінами) керувався чинними нормативно-правовими актами.

Отже, суд дійшов висновку, про протиправність оскаржуваного висновку в частині встановлення порушень позивачем вимоги п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону №922-VIII.

Щодо порушення п. 9 ч. 2 ст. 21 Закону України "Про публічні закупівлі"

Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 21 Закону №922-VIII оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію: розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати).

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

П. 15 ч. 2 цієї статті передбачено, що у тендерній документації зазначаються такі відомості як розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати).

У п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №922-VIII зазначено, що веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", до складу якої входять модуль електронного аукціону і база даних, та є частиною електронної системи закупівель. Веб-портал Уповноваженого органу є онлайн-сервісом, що забезпечує створення, зберігання, оприлюднення всієї інформації про закупівлі, проведення електронного аукціону, автоматичний обмін інформацією і документами та користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет. Забезпечення функціонування веб-порталу Уповноваженого органу здійснюється, у тому числі, за рахунок надання авторизованим електронним майданчикам платного доступу до нього.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 р. № 166 "Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків" затверджено Порядок функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, відповідно до аб. 2 п. якого 2 адміністратором електронної системи закупівель є юридична особа, визначена Уповноваженим органом відповідальною за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу Уповноваженого органу.

Наказом Мінекономрозвитку від 07.04.2020 р. № 648 "Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель" передбачено, що відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу визначено інформаційно-телекомунікаційну систему "PROZORRO" (за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua) веб-порталом Уповноваженого органу з питань закупівель.

У відповідності до п. 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 11.06.2020 р. №1082, розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється замовником/ЦЗО/учасником/постачальником/органом оскарження/органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце замовника/ЦЗО/учасника/постачальника/органу оскарження/органів державного фінансового контролю.

У разі якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.

Після внесення інформації в електронні поля, на неї накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи. Інформація, що заповнюється в електронних полях, може відображатися на веб-порталі у вигляді документа, доступного для друку. Оприлюднення інформації на веб-порталі здійснюється електронною системою закупівель автоматично.

Згідно з оскаржуваним висновком відповідач встановив відсутність інформації про вид та умови надання забезпечення тендерної пропозиції у оголошенні про проведення відкритих торгів, тоді як позивач зазначає, що електронна система закупівель на час розміщення оголошення про закупівлю не містила електронних полів для заповнення вказаної інформації.

Як встановлено судом, у додатку 6 до тендерної документації "Вимоги до банківської гарантії забезпечення тендерної пропозиції" зазначена інформація про умови надання забезпечення тендерної пропозиції, у тому числі, наведена примірна форма банківської гарантії забезпечення тендерної пропозиції.

Тобто, тендерна документація передбачала забезпечення тендерної пропозиції, проте, відповідна інформація відсутня у оголошенні про закупівлю у зв'язку з відсутністю у електронній формі відповідного поля.

Суд повторно наголошує, що відсутність відповідних граф або полів для заповнення інформації в річному плані та оголошенні про проведення відкритих торгів, та не зазначення даної інформації у інших графах або полях, які не передбачені для заповнення вищезазначеної інформації, не може вважатись порушенням, яке вчинено замовником.

Таким чином, позивач при оприлюдненні річного плану закупівель (зі змінами) керувався чинними нормативно-правовими актами.

Отже, суд дійшов висновку, про протиправність оскаржуваного висновку в частині встановлення порушень позивачем вимоги п. 9 ч. 2 ст. 21 Закону №922-VIII.

Щодо порушення п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону №922-VIII

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону №922-VIII у тендерній документації зазначаються такі відомості: один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 Закону №922-VIII Замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Ст. 17 Закону №922-VIII зазначено підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.

Згідно з оскаржуваним висновком у тендерній документації відсутні підстави, встановлені у ст. 17 Закону №922-VIII, що свідчить про її невідповідність вимогам п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону №922-VIII.

В даному випадку відповідно до розділу ІІІ Тендерної документації:

"1.1. Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в цій тендерній документації та шляхом завантаження необхідних документів/інформації/файла/-ів, перелік яких визначено в додатку 2 до цієї тендерної документації".

Підпунктом 1.2. частини 1 розділу ІІІ тендерної документації встановлено:

"Поданням своєї тендерної пропозиції учасник:

- підтверджує, що тендерна пропозиція подається з дотриманням чинного законодавства та нормативних актів України;

- підтверджує повну і беззаперечну згоду з усіма умовами, що вказані в проекті договору згідно вимог Додатку 4 до тендерної документації та зобов'язується укласти договір про закупівлю не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації (у випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів);

- інформує замовника в електронній системі закупівель про відсутність підстав у замовника щодо відмови в участі у процедурі закупівлі та/або відхилення тендерної пропозиції учасника, зазначених у статті 17 та ч. 15 ст. 29 Закону;

- підтверджує, що його тендерна пропозиція буде дійсною, протягом терміну, визначеного в п. 4 даного розділу;

- підтверджує, що він не має жодних обмежень для здійснення видів діяльності, що визначені договором про закупівлю (в т.ч. щодо установчих документів);

- підтверджує, що він та його пропозиція не підпадає під дію рішення/-нь Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що введене/-ні в дію відповідним/-ми указом/-ами Президента України, та інших обмежувальних заходів (санкцій, спеціальних санкцій), які застосовуються у відповідності до законодавства України чинного на кінцеву дату подання тендерних пропозицій;

- підтверджує, що технічні, якісні характеристики предмета закупівлі передбачають необхідність застосування заходів із захисту довкілля.

У пункті 5 розділу ІІІ Тендерної документації "Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, установлені статтею 17 Закону" зазначено: Кваліфікаційні критерії, встановлені у відповідності до статті 16 Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників встановленим вимогам згідно із законодавством, викладено у Додатку 2 до тендерної документації.

У разі участі об'єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об'єднаних показників кожного учасника такого об'єднання на підставі наданої об'єднанням інформації.

Підстави для відмови в участі в процедурі закупівлі передбачені в Статті 17 Закону.

Інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників та переможця торгів встановленим вимогам згідно статті 17 Закону, викладено серед іншої інформації у пп. 1.1 та пп. 1.2 п. 1 Розділу ІІІ. "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" та у Додатку 3 до тендерної документації.

У разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону, замовник перевіряє таких суб'єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині першій статті 17".

У пункті 4 розділу V Тендерної документації "Відхилення тендерних документацій" зазначено: "Підстави для відхилення тендерних пропозицій" передбачені законом та цією тендерною документацією. Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель. ".

Пункт 5 розділу VI Тендерної документації передбачає, що у разі відмови переможця процедури закупівлі закупівлі від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, неукладення договору про закупівлю з вини учасника або ненадання замовнику підписаного договору у строк, визначений Законом, або ненадання переможцем процедури закупівлі документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника, визначає переможця процедури закупівлі серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув, та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю у порядку та на умовах, визначених законом.

Тобто, тендерна документація містить посилання на ст. 17 Закону №922-VIII, тоді як не містить повне відтворення змісту цієї статті, що, на думку відповідача, мало бути для дотримання вимог п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону №922-VIII.

Суд зазначає, що згідно з п. 31 ч. 1 ст. 1 Закону №922-VIII тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тобто, змістом тендерної документації є не відтворення змісту імперативних положень Закону №922-VIII, а викладення саме умов конкретної процедури закупівлі.

Ст. 17 Закону №922-VIII не містить підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, що можуть обиратися замовником на власний розсуд і не є для нього обов'язковими при оцінці тендерних пропозицій.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про те, що відсутність буквального відтворення змісту ст. 17 Закону №922-VIII будь-яким чином позбавляє потенційних учасників відомостей про підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі, які можуть бути висловлені замовником, тоді як зміст Закону №922-VIII є так само загальнодоступним, як і зміст тендерної документації для всіх зацікавлених осіб.

Суд наголошує, що згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі проводиться з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, тоді як відсутність відтворення у тендерній документації змісту статей Закону №922-VIII за наявності посилань на відповідні положення вказаного Закону в принципі не може призвести до допущення порушень під час проведення процедури закупівлі.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про те, що оскаржуваний висновок не відповідає вимогам щодо обґрунтованості.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Висновок Державної аудиторської служби України про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-06-11- 000284-c, затвердженим 01.10.2020 р.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (04070, м. Київ, вул. П.Сагайдачного, 4, код 40165856) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код 30019801) 2 102 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 12.12.2022 р.