Рішення від 13.12.2022 по справі 580/5370/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року справа № 580/5370/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 18.08.2022 №971010186881 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 15.08.2022 №13189 та врахувати при проведенні перерахунку розміру пенсії довідку ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26, встановити коефіцієнт заробітної плати з урахуванням сум заробітної плати отриманої у ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 та провести перерахунок і виплату пенсії з урахуванням встановленого коефіцієнту заробітної плати та раніше виплачених коштів з 15.08.2022.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що він з 02.01.2013 отримує пенсію за віком та 15.08.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії через зміну періоду 60-ти календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, однак Головне управління пенсійного фонду України у Київській області у порядку екстериторіальності рішенням від 18.08.2022 №971010186881 відмовлено йому у перерахунку пенсії. Позивач вважає, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок його пенсії згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідки про заробітну плату ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26 за період з 01.01.1987 по 31.12.1991.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач у визначений судом строк відзиву на позов не подав.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач є пенсіонером, з 02.01.2013 отримує пенсію за віком та 15.08.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії через зміну періоду 60-ти календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у порядку екстериторіальності прийнято рішення від 18.08.2022 №971010186881, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки перевірку достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26 за період з 01.01.1987 по 31.12.1991, позивачем не подано.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом), передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

На підставі частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно із статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Поряд із цим, згідно з ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, пенсія може обчислюватися в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року.

При цьому, у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Таким чином, вищезазначена норма є диспозитивною і надає пенсіонерам право вибору різних періодів нарахування заробітної плати для обчислення пенсії на умовах, визначених чинним законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

На підставі пункту 2.10 цього ж Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Із аналізу зазначених положень діючого законодавства слідує, що підставою для проведення розрахунку пенсії згідно ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV на основі довідки про заробітну плату, є підтвердження відомостей про таку заробітну плату додатковою інформацією - первинними чи іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату тим підприємством, де працював заявник.

Судом із матеріалів справи встановлено, що 15.08.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії через зміну періоду 60-ти календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 та надав довідку про заробітну плату ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26 за період з 01.01.1987 по 31.12.1991.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у порядку екстериторіальності прийнято рішення від 18.08.2022 №971010186881, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки перевірку достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії плату ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26 за період з 01.01.1987 по 31.12.1991, позивачем не подано.

Надаючи оцінку таким діям відповідача, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Однак, як зазначив відповідач, провести перевірку достовірності документів не має можливості тому, що первинні документи підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території.

На підставі пункту 4.2 № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Отже, при зверненні особи із заявою про призначення пенсії, а також поданні особою документів, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, пенсійний орган у першу чергу має здійснити дії відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1, а у разі виникнення сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів перевірити їх у визначеному законом порядку.

Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області під час розгляду заяви позивача із доданої до неї довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26 за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 - не вжило визначених законодавством необхідних дій для перевірки відомостей про заробітну плату, які вказаної у цій довідці, а протиправно зазначило про ненадання саме позивачем відомостей про перевірку її достовірності.

Необхідно зазначити, що у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» від 19.09.2003 №26 за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 - чітко відображений період роботи, розмір отриманих заробітних плат тощо. Зазначена довідка не скасована, а відомості, зазначені в ній, не визнавались недостовірними.

Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку скасувати рішення відповідача від 18.08.2022 №971010186881 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.08.2022 №13189 та прийняти рішення про перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2022 із встановленням коефіцієнту заробітної плати з урахуванням сум заробітної плати, отриманої у ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 на підставі довідки від 19.09.2003 №26 про заробітну плату для обчислення пенсії плату, з урахуванням раніше виплачених сум.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 18.08.2022 №971010186881 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.08.2022 №13189 та прийняти рішення про перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.08.2022 із встановленням коефіцієнту заробітної плати з урахуванням сум заробітної плати, отриманої у ЗАТ «Черкасиагротеххарчопром» за період з 01.01.1987 по 31.12.1991 на підставі довідки від 19.09.2003 №26 про заробітну плату для обчислення пенсії плату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ