Рішення від 14.12.2022 по справі 560/9505/22

Справа № 560/9505/22

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у складанні та поданні ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.

- зобов'язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.10.2020 року перерахунку основного розміру пенсії.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач зобов'язаний підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, проте відповідач листом від 01.09.2022 року відповідач відмовив у видачі вказаної довідки.

Бездіяльність відповідача у видачі відповідної довідки позивач вважає протиправною, тому звернувся в суд з даним позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивач виключений зі списків особового складу 01.10.2020, пенсію призначено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі документів, які Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, як уповноваженим органом, передано як військовослужбовцю, який звільнився після 01.03.2018.

З дня призначення позивачу пенсії - 01.10.2020 року до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, списків з Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, як це передбачено Порядком, не надходило.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Згідно матеріалів із пенсійної справи позивача, а саме копії розрахунку пенсії позивача за вислугу років, ОСОБА_1 01.10.2020 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.

Грошове забезпечення для обчислення пенсії, згідно вказаного розрахунку пенсії, розраховано із таких складових:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років 50;

- надбавка за особливо важливі завдання 10% ;

- премія 58,3 %.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.08.2022, у якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницький нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Листом від 01.09.2022 Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача у відповідь на його звернення про відсутність правових підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсій.

Зазначив, що станом на 01.03.2018 року (дата проведення перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) позивач не отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.

Вказав, що позивач набув право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ після 01.03.2018 року.

До складу грошового забезпечення позивача для призначення пенсії включені такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби та премія.

Позивач не погоджуючись з такою відмовою відповідача, звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 01.01.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з ч. 4 вказаної статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі - постанова №704).

Зазначеною постановою затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Після 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовців.

Оскільки позивач 01.10.2020 звільнений з військової служби, грошове забезпечення він отримував відповідно до постанови №704. Відповідно, пенсія також обрахована із складових грошового забезпечення, встановлених постановою №704. Тому відсутні передбачені законом підстави для видачі позивачу нової довідки для здійснення перерахунку пенсії станом на 05.03.2019.

Посилання позивача в обґрунтування підстав для видачі нової довідки про грошове забезпечення на судове рішення у справі №826/3858/18 (яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб") є помилковими, оскільки зазначене судове рішення стосувалося осіб, яким було призначено пенсію до 01.03.2018 (та пенсія яких була перерахована лише із трьох складових грошового забезпечення - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років).

Отже, обставини справи викладені у судовому рішенні Верховного Суду по справі №826/3858/18, не є подібними до обставин у цій справі.

Позивачу для обчислення пенсії були одразу включені відомості про розміри як основних, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що підтверджується копією розрахунку пенсії позивача.

Отже, з врахуванням встановлених обставин та досліджених доказів, суд вважає, що відстутні правові підстави для зобов'язання відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача з 01.10.2020.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги наведене суд вважає, що відповідач діяв в порядку, спосіб та в межах наданих йому повноважень, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки адміністративний позов не підлягає задоволенню, то понесені позивачем судові витрати не підлягають стягненню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя В.К. Блонський