Справа № 560/12903/22
іменем України
13 грудня 2022 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Ковальчук О.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок №276 від 19.10.2022 року, винесеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м, Хмельницький) про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 18, складеною 04.12.1970 року у виконавчому комітеті Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, щодо виправлення дати народження дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на "27 жовтня 1969 року" та зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження, ОСОБА_2 , №18, складеного 27 листопада 1970 року виконавчим комітетом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, змінивши дату народження з " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на "27 жовтня 1969 року".
Відповідно до пунктів 3, 4, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
В позовній заяві позивачка, зокрема, просить визнати протиправним та скасувати висновок №276 від 19.10.2022 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 18 щодо виправлення дати народження позивачки та зобов'язати внести зміни до актового запису про народження.
Ухвалою від 10.11.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд у справі №560/11694/22 відмовив ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління юстиції щодо зобов'язання внесення зміни до актового запису про народження, зазначивши, що цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Отже, у позовній заяві, поданій до суду 08.12.2022, позивачка об'єднала позовні вимоги до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства.
Відповідно до частини 6 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом. Аналогічні положення передбачені частиною 4 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
У зв'язку з об'єднанням в одному позові позовних вимог, розгляд яких здійснюється в порядку різного судочинства, підстави для застосування положень статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні..
Враховуючи наведене, позовну заяву необхідно повернути позивачу.
Керуючись пунктом 6 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяО.К. Ковальчук