Постанова від 13.12.2022 по справі 158/1948/22

Справа № 158/1948/22

Провадження № 3/0158/488/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року м. Ківерці

Суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Поліщук С.В., розглянувши справу, яка надійшла з відділення поліції №1 (м. Ківерці) Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №058098 від 03.09.2022р., ОСОБА_1 , 03 вересня 2022 року о 09 год. 04 хв. в м. Ківерці по вул. Луцька, Луцького району Волинської області, керував транспортним засобом марки «Volkswagen Vento», д.н.з. « НОМЕР_1 », перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» ПДР.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Лавренчук О.В., будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи в судові засідання призначені на 09 год. 00 хв. 20.09.2022р., 13 год. 30 хв. 10.10.2022р., 13 год. 30 хв. 18.10.2022р., 10 год. 00 хв. 04.11.2022р., 14 год. 00 хв. 18.11.2022р., 09 год. 00 хв. 02.12.2022р., 13 год. 00 хв. 12.12.2022р. та на 16 год. 00 хв. 13.12.2022р. не з'явився. 13 грудня 2022р. подав до суду заперечення по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП у якому просить провадження у вищевказаній адміністративній справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу та події даного адміністративного правопорушення з посиланням на те, що матеріали даної адміністративної справи не містять доказів факту порушення водієм ОСОБА_1 правил дорожнього руху, які б відповідно до ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» давали право працівникам поліції здійснювати законну зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 з посиланням на позицію Чернівецького апеляційного суду (судова справа №718/1824/22 від 13.10.2022р.)

За письмовим клопотання адвоката Лавренчука О.В. про виклик в судове засідання в якості свідка поліцейського СРПП ВП №1 (м. Ківерці) Луцького РУП ГУНП у Волинській області Косюра М.І., який складав протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, останній подав письмові пояснення, у якому зазначив, що причиною зупинки транспортного засобу марки «Volkswagen Vento», д.н.з. « НОМЕР_1 », під керуванням ОСОБА_1 03.09.2022р. о 09 год. 04 хв. в м. Ківерці по вул. Луцька, Луцького району Волинської області слугувала перевірка транспортного засобу в період воєнного стану, з посиланням на Указ Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 12 серпня 2022р. № 573/2022, Закон України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII від 12.05.2015р., та Наказ Волинської обласної військової адміністрації «Про перевірку документів в осіб, а в разі потреби - проведення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян» № 16/17-од від 06.03.2022р. Зазначає про підставність з дотриманням вимог закону складання протоколу серії ААД №058098 від 03.09.2022р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суддя приходить до наступного висновку.

В силу ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суддею встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №058098 від 03.09.2022р. відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки містить відомості, передбачені вказаною нормою закону, зокрема дату та місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків, роз'яснення прав особі, яка притягається до адміністративної відповідальності згідно ст. 268 КУпАП, статтю 63 Конституції України, інші відомості, необхідні для вирішення справи, а також пояснення даної особи у протоколі, про що свідчить його особистий підпис.

Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Згідно із п. 2.9 а ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Відповідальність за порушення зазначеного пункту Правил дорожнього руху передбачено ст. 130 КУпАП.

Так, частиною 1 статті 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а також безпеки на річковому транспорті та маломірних суднах; об'єктивна сторона зазначеного правопорушення виражається у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння; суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результату такого огляду встановлено Інструкцією про порядок виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 08.11.2015 року (далі Інструкція).

Відповідно до п. 2 Розділу І вищевказаної Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно з п. 6 розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я.

Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.

З дослідженого відеозапису із нагрудного реєстратора патрульного поліцейського вбачається, що ОСОБА_1 , 03 вересня 2022 року о 09 год. 04 хв. в м. Ківерці по вул. Луцька, Луцького району Волинської області, керував транспортним засобом марки «Volkswagen Vento», д.н.з. « НОМЕР_1 » (відеозапис НОМЕР_2 ).

З відеозапису №0000000_00000020220903090759_0001 вбачається, що працівник поліції під час спілкування з особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 дотримався вимог ч. 3 ст. 18 Закону України «Про національну поліцію». Також з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 не заперечив факту вживання напередодні даної події алкогольних напоїв, після чого працівник поліції, встановивши у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, запропонував останньому пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного приладу «Газоаналізатор Drager», на що водій погодився.

В подальшому, з відеозапису 0000000_00000020220903092227_0003 вбачається, що у відповідності до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 та Інструкції з експлуатації приладу «Drager Alcotest» працівниками поліції, у присутності двох свідків, відомості про яких зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №058098 від 03.09.2022р., проводився огляд, на місці зупинки транспортного засобу на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного приладу «Газоаналізатор Drager», результат огляду на стан алкогольного сп'яніння склав 0.62%о. ОСОБА_1 погодився з результатами проходження вищевказаного огляду, клопотань про проходження повторного огляду, або ж проходження освідування в медичному закладі - не заявляв. Також з відеозапису вбачається, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 роз'яснено його передбачені ст. 268 КУпАП права та роз'яснено ст. 63 Конституцією України, а також повідомлено, що на нього буде складено протокол про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП за порушення вимог п. 2.9 «а» ПДР. З власноруч написаних ОСОБА_1 пояснень у протоколі вбачається, що він з правопорушенням згідний.

З протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №058098 від 03.09.2022р., ознайомився ОСОБА_1 , що стверджується його особистим підписом у ньому. Також з відеозапису вбачається, що водія - ОСОБА_1 у відповідності до ч. 7 ст. 266 КУпАП було відсторонено від керування транспортним засобом, з чим погодився ОСОБА_1 , що може вказувати на те, що останній усвідомлював, що немає права в подальшому керувати транспортним засобом до повного витвереження.

Суддя вважає, що при складанні адміністративних матеріалів по даній справі, працівниками поліції в повній мірі дотримано вимоги Наказу № 1026 від 18.12.2018р. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 січня 2019 р. за № 28/32999 «Про затвердження Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису».

Крім того, факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, стверджується й іншими дослідженими письмовими доказами, наявними при матеріалах даної справи, а саме:

- роздруківкою спеціального технічного приладу «Alcotest Drager» №6820, крайньою датою калібрування якого є 17.08.2022р. у якому зазначено прізвище особи, огляд якої було проведено, кількісний показник на технічному пристрої, а також дату та час тестування;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів у якому зазначено підстави проведення такого огляду - ознаки перебування особи в стані алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей та обличчя), за допомогою якого технічного пристрою здійснювався такий огляд, прізвище особи, тестування якої здійснювалось, свідків події, а також дані особи, яка склала даний акт.

Вищенаведені письмові докази, а також відеозаписи із нагрудного реєстратора патрульного поліцейського наявні в матеріалах справи надають можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, оскільки ними зафіксовані реальні дані, які не носять суб'єктивного характеру та дозволяють відновити послідовність подій, що дійсно відбулися, не можуть бути спростовані та мають істотне значення для розгляду справи.

Відповідно до довідки відділення поліції №1 (м. Ківерці) Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області №6663/50/1/01-2022 від 07.09.2022р. вбачається, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП протягом останнього року не притягувався, останньому видавалось посвідчення водія серії НОМЕР_3 .

Щодо поданого клопотання сторони захисту про виклик в судове засідання свідків події, суддя зазначає, що необхідності в допиті останніх немає, оскільки у відповідності до ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.

Разом з тим, посилання захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Лавренчука О.В. про не повідомлення поліцейським причини зупинки транспортного засобу під його керуванням, а також те, що матеріали даної адміністративної справи не містять доказів факту порушення водієм ОСОБА_1 правил дорожнього руху, що відповідно до ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» давало б право працівникам поліції здійснювати законну зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , суддя оцінює виключно, як підставу для можливого визнання неправомірними дій працівника поліції, однак зауважує, що дана обставина не виключає наявність складу в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Окрім того, суддя зазначає, що при розгляді вказаної справи суд не надає оцінки діям працівників поліції (прерогатива розгляду в межах адміністративного судочинства), а дає оцінку лише доказам щодо доведеності вини ОСОБА_1 за протоколом серії ААД №058098 від 03.09.2022р. про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Крім того варто зауважити, що згідно із Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який в чергове продовжений Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12 серпня 2022р. № 573/2022 з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, тобто до 21 листопада 2022р.

Відповідно до наказу Волинської обласної військової адміністрації від 06.03.2022 року №16/17-од «Про перевірку документів в осіб, а в разі потреби - проведення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян» уповноваженим особам на час дії воєнного стану, зокрема територіальних підрозділів Національної поліції України надано право на проведення перевірки документів, особистих речей із застосуванням відповідних технічних приладів та засобів, визначених Порядком, що й було підставою зупинки транспортного засобу марки «Volkswagen Vento», д.н.з. « НОМЕР_1 », під керуванням ОСОБА_1 , що також вбачається із наданого та дослідженого судом відеозапису, під час якої і було виявлено у водія ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння.

Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, які не викликають жодних сумнівів у їх достовірності та допустимості, враховуючи конкретні обставини справи, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у порушенні п. 2.9 «а» ПДР «поза розумним» сумнівом доведена в повному об'ємі, а тому вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.

Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується штраф у подвійному розмірі.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 496,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Штраф слід сплатити за реквізитами: отримувач ГУК у Волинська обл./Волинська обл. 21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA588999980313050149000003001, код класифікації доходів бюджету 21081300.

В разі не сплати штрафу протягом 15 днів з дня вручення постанови про накладення стягнення, штраф стягнути у подвійному розмірі.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. який слід сплатити за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/ 22030106, код отримувача(код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ківерцівський районний суд Волинської області протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ківерцівського районного суду С.В.Поліщук