Ухвала від 14.12.2022 по справі 460/8554/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

14 грудня 2022 року м. Рівне №460/8554/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні процесуальні питання, пов'язані з розглядом адміністративної справи за позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №3662251/3437601371 від 17.01.2022, №3662254/3437601371 від 17.01.2022, №3662259/3437601371 від 17.01.2022, 3662253/3437601371 від 17.01.2022, №3662250/3437601371 від 17.01.2022, №3662252/3437601371 від 17.01.2022, №3662256/3437601371 від 17.01.2022, №3662244/3437601371 від 17.01.2022, №3662245/3437601371 від 17.01.2022;

- зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкових накладних №1 від 31.12.2021, №2 від 31.12.2021, №4 від 31.12.2021, №6 від 31.12.2021, №9 від 31.12.2021, №11 від 31.12.2021, №14 від 31.12.2021, №17 від 31.12.2021, №19 від 31.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних у день їх подання на реєстрацію.

Ухвалою суду від 06.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.

30.05.2022 відповідачами подано відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки платником податків, ФОП ОСОБА_1 не надано повний пакет документів на підтвердження здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено.

Одночасно з відзивом на позовну заяву, від представника відповідачів надійшли клопотання про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву, яке обґрунтовано значним навантаженням представників контролюючого органу, клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін та клопотання щодо процесуального правонаступництва.

Вирішуючи подані клопотання, суд зазначає таке.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

Згідно з ч. 4 ст.47 КАС України відповідач має право подати відзив на позов.

Відповідно до ч.1 ст.118 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Згідно з ч.2 ст.121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Частиною 5 статті 162 КАС України встановлено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У силу вимог ст.159 КАС України, при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, з метою дотримання судом принципів адміністративного судочинства, забезпечення прав, передбачених ст.44, ст.47 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити подане клопотання та продовжити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

При цьому, враховуючи те, що 30.05.2022 подано відзив на позов, суд цією ухвалою приймає такий відзив.

Відповідно до приписів статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з частинами першою, третьою статті 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі. Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.

В частині п'ятій статті 262 КАС України зазначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи (частина шоста статті 262 КАС України).

Частиною сьомою статті 262 КАС України визначено, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Суд констатує, що представник відповідачів не обґрунтував клопотання та не зазначив мотивів, якими обґрунтовує необхідність розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Аргументи представника відповідачів із запереченням щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження зводяться виключно до необхідності дослідження доказів долучених стороною позивача до позовної заяви.

Суд враховує характер спірних правовідносин у цій справі, предмет та підстави позову, склад учасників справи, а також те, що позиція учасників справи викладена в заявах по суті спору.

За наведених обставин суд не встановив підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням/викликом сторін. Таким чином в задоволенні клопотання представника відповідачів слід відмовити.

Судом встановлено, що у позовній заяві позивач визначив одним із відповідачів Головне управління ДПС у Рівненській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43142449), що припинило свою діяльність.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включене Головне управління ДПС у Рівненській області.

Абзацами 3 та 4 пункту 2 вказаної Постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого включено, зокрема, Головне управління ДПС у Рівненській області.

30.09.2020 проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Рівненській області як відокремленого підрозділу (ідентифікаційний код юридичної особи ВП 44070166) юридичної особи ДПС України (ідентифікаційний код юридичної особи 43005393), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №1000741030008085321.

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби".

Отже, функціональні обов'язки Головного управління ДПС у Рівненській області, як юридичної особи, передані до Головного управління ДПС у Рівненській області як територіального органу ДПС на правах відокремленого підрозділу.

Відповідно до ч.1 ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

За таких обставин, враховуючи структурні та функціональні зміни у контролюючому органі, суд вважає за необхідне допустити процесуальне правонаступництво у справі.

Керуючись статтями 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Продовжити відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву.

Прийняти відзив на позовну заяву у справі №460/8554/22.

Відмовити у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Задовольнити клопотання представника Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України щодо процесуального правонаступництва.

Допустити процесуальне правонаступництво у справі №460/8554/22 шляхом заміни відповідача, Головного управління ДПС у Рівненській області, його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Рівненській області, територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу (33023, м.Рівне, вул.Відінська, буд.12, ідентифікаційний код юридичної особи ВП 44070166).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалу складено 14 грудня 2022 року.

Суддя О.М. Дудар