Рішення від 13.12.2022 по справі 440/9338/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа №440/9338/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Шевякова І.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

визнати протиправними дії Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради щодо відмови ОСОБА_1 в наданні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

зобов'язати Виконавчий комітет Шевченківської районної у м. Полтаві ради надати ОСОБА_1 з травня 2022 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначену Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради (далі також відповідач -1, Виконавчий комітет), в якій просить:

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 залучено до участі у справі у якості другого відповідача Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (далі також відповідач-2, Управління, УСЗН).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позову позивач зазначила, що звернулася до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради із заявою про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам".

Листом від 16.09.2022 №В021-16/855 відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача про надання допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі. Підставою для відмови заяви позивача послугувало те, що позивач до постановки на облік як внутрішньо переміщена особа у м.Полтава перебувала на обліку у м.Київ, не отримувала щомісячну адресну допомогу та була повторно переміщена після 24.02.2022 з території м.Києва, яка не була включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75.

Позивач не погоджується зі вказаним рішенням відповідача, вважає, що наявні підстави для виплати їй допомоги на проживання як внутрішньо переміщеній особі.

18.11.2022 відповідач-1 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 з 17 травня 2022 року перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (надалі - Управління) як внутрішньо переміщена особа, зі заявою про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам позивач зверталась саме до Управління. В Управлінні наявні оригінали відповідної заяви ОСОБА_1 щодо взяття на облік ВПО, заяви про надання допомоги на проживання ВПО.

ОСОБА_1 08 серпня 2022 року звернулася до урядової гарячої лінії КБУ "Обласного контактного центру" Полтавської обласної ради щодо причини відсутності їй грошових виплат допомоги на проживання ВПО. В тексті заяви вона зазначила, що звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради 17 травня 2022 року для отримання довідки тимчасово переміщеної особи і подала заяву на отримання державної допомоги для вимушених переселенців. Довідка переселенця 1603- 5001620850 була видана їй Управлінням 17.05.2022.

У зв'язку зі зверненням позивача на урядову гарячу лінію Виконавчий комітет Шевченківської районної у м.Полтаві ради надав ОСОБА_1 відповідь листом №В02.1-16/16/855 від 16 вересня 2022 року з роз'ясненням за підписом заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальника управління та рекомендував звернутися до Управління для з'ясування додаткових питань.

Вказаний лист, на думку відповідача-1, не є відмовою у призначенні ОСОБА_1 допомоги ВПО, а рішення щодо призначення чи відмови у призначенні допомоги ВПО приймається органами соціального захисту населення, згідно чинного законодавства.

Отже, Виконавчий комітет не відмовляв позивачу в наданні допомоги на проживання ВПО та відповідно не вчиняв протиправних дій, а вимога позивача зобов'язати Виконавчий комітет надати їй допомогу на проживання ВПО, суперечить Порядку, затвердженому постановою КМУ № 332.

12.12.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача-2, в якому представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначала, що 17 червня 2022 року на адресу Управління надійшла інформація на запит, відповідно до якої УСЗН Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації повідомляє, що згідно з п. 2 Постанови КМУ "Про облік внутрішньо переміщених осіб" від 01.10.2014 №509 гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на обліку в Єдиній інформаційній базі даних як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України з 26.01.2021 по 20.05.2022 рокута знята з обліку в Єдиній інформаційній базі даних. Відповідно до Постанови КМУ "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" № 505 від 01 жовтня 2014 року, адресна грошова допомога не призначалась.

Відповідач 2 стверджував, що призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання з травня 2022 року відсутні законні підстави, оскільки до 20.05.2022 вона перебувала на обліку в м. Києві, за попереднім місцем обліку не отримувала адресної грошової допомоги.

У зв'язку зі зверненням позивача на урядову гарячу лінію Виконавчим комітетом Шевченківської районної у м. Полтаві ради ОСОБА_1 було надано відповідь № В02.1-16/16/855 від 16 вересня 2022 року з роз'ясненням за підписом Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальника управління та рекомендовано звернутися до Управління для з'ясування додаткових питань.

Вищезазначений лист не є відмовою у призначенні ОСОБА_1 допомоги ВПО, а рішення щодо призначення чи відмови у призначенні допомоги ВПО приймається органами соціального захисту населення згідно чинного законодавства.

Представник відповідача 2 наголошувала, що позивач права на виплату допомоги ВПО не має, в тому числі з травня 2022 року, оскільки перемістилася до м. Полтави у травні 2022 року і до цього часу з 26.01.2021 постійно проживала в регіоні (м. Київ), що на момент звернення до Управління (17.05.2022) не включений до переліку адміністративно-територіальних одиниць, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Красноармійським МРВ МВС України в Донецькій області 15.11.2008.

З 26.01.2021 по 20.05.2022 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України.

З 17.05.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради як внутрішньо переміщена особа, відповідно до Постанови КМУ № 509 від 01 жовтня 2014 року "Про облік внутрішньо переміщених осіб", на підставі поданої заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

17.05.2022 позивач звернулась до відповідача-2 зі заявою про призначення їй щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі.

Розглянувши заяву позивача, Управління рішенням від 14.07.2022 відмовило ОСОБА_1 в наданні допомоги на проживання. В обґрунтування відмови зазначено, що "сім'я володіє житловим приміщенням, розташованим в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території. Адреса реєстрації не в зоні БД або незруйноване житло".

08 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до урядової гарячої лінії КБУ "Обласного контактного центру" Полтавської обласної ради щодо причини відсутності їй грошових виплат допомоги на проживання ВПО. В тексті заяви вона зазначила, що звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради 17 травня 2022 року для отримання довідки тимчасово переміщеної особи і подала заяву на отримання державної допомоги для вимушених переселенців. Довідка переселенця 1603-5001620850 була видана їй Управлінням 17.05.2022.

Виконавчим комітетом Шевченківської районної у м. Полтаві ради ОСОБА_1 було надано відповідь листом №В02.1-16/16/855 від 16 вересня 2022 року з роз'ясненням за підписом заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальника управління та рекомендовано звернутися до Управління для з'ясування додаткових питань.

Вважаючи вказану відмову такою, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, позивач звернулась з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.

Норми права, які підлягають застосуванню

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 7 Закону №1706, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

За приписами частини першої статті 9 Закону №1706, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.

До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг".

Пунктом 2 Порядку №505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно із пунктом 5 Порядку №505 для призначення грошової допомоги уповноважений представник сім'ї за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, подає складену в довільній формі письмову заяву про надання грошової допомоги та документи, визначені цим пунктом. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до пункту 1 Порядку №332, цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Пунктом 2 Порядку № 332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Згідно з пунктом 3 Порядку №332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 р. включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Висновки щодо правозастосування

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Спір у цій справі стосується правомірності відмови органу соціального захисту населення у призначенні допомоги на проживання.

Суд вважає за необхідне вказати на такі обставини та приписи законодавства.

Судом встановлено, що:

1) позивач зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

2) позивач до 24.02.2022 обліковувалася як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_2 , що підтверджується матеріалами відзиву відповідача-2 і не заперечується сторонами.

В редакції Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка", на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332, станом на початок війни м. Київ входив до відповідного переліку, що свідчить про те, що позивач станом на 24.02.2022 обліковувалася на території, що включена до відповідного переліку територій, на яких ведуться бойові дії.

Сторонами не заперечується, що позивач станом на 24.02.2022 не отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку № 332 позивач мала дотримати одну з двох умов:

- отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг станом на 24.02.2022;

- або бути облікованою на території, включеній у Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-р "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка", на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332 або переміщеним з такої території.

Як було встановлено судом та підтверджується матеріалами справи станом на 24.02.2022 позивач була облікована на території, включеній у Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-р "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка", на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332.

Суд наголошує, що позивач має право на отримання допомоги, оскільки станом на 24 лютого 2022 року перебувала на обліку як ВПО у місті Києві, яке входить до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка.

Таким чином, судом встановлено протиправність відмови відповідача-2 у призначенні позивачу допомоги як внутрішньо переміщеній особі.

Разом з тим, суд зазначає, що права позивача порушені саме рішенням УСЗН від 14.07.2022 про відмову у призначенні допомоги на проживання, а не діями виконавчого комітету, як вважає ОСОБА_1 .

Мотив для відмови, викладений в рішенні від 14.07.2022, - "сім'я володіє житловим приміщенням, розташованим в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території", документально не підтверджений відповідачем-2.

За таких обставин суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає належним та необхідним способом захисту порушеного права позивача визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 14.07.2022 про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання.

Оскільки інших підстав для відмови у призначенні допомоги на проживання, ніж ті, що спростовані вище судом, відповідачем-2 у рішенні від 14.07.2022 не зазначені, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача-2 призначити та виплачувати ОСОБА_1 з травня 2022 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначену Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради ( вул. Івана Мазепи, буд.30, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 05384695), Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (36040, м. Полтава, вул. Івана Мазепи, 30, Код ЄДРПОУ 03195317) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради від 14.07.2022 про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради призначити та виплатити ОСОБА_1 з травня 2022 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, визначену Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя І.С. Шевяков